41 binnenland Studie is geen automatische weg naar baan Arabische Wilders, Top CDA masseert 'lastpakken' binnen partij TO©S ANDRE RIEU PAUL KUSTERS Spijt van studiekeuze FOUTE KEUZE Bij sommige studies krijgt meer dan de helft van de studenten spijt van hun keuze. Dat leidt niet alleen tot frustratie maar kost de maatschappij ook miljarden. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 dinsdag 17 augustus 2010 DEN HAAG - De CDA-top probeert via informele bijeenkomsten met potentiële onruststokers binnen de partij de ophef over mogelijke samenwerking met de PW te sus sen. Bekende ex-ministers en Ka merleden krijgen tijdens geruststel lende 'massagesessies' het verzoek om eerst de onderhandelingen af te wachten voordat ze met hun on vrede naar buiten treden. Het CDA zal alleen toetreden tot het minderheidskabinet als de par tij voldoende toezeggingen krijgt, zo luidt de boodschap. Een CDA-woordvoerder bevestigt dat prominenten die 'problemen' hebben met de PW of die in het verleden 'kritisch zijn geweest' de afgelopen weken uitgenodigd zijn voor een informele bijeenkomst met onderhandelaars die nauw bij de formatie zijn betrokken, zoals voorzitter Henk Bleeker, fractie voorzitter Maxime Verhagen of Ka merlid Van Haersma Buma. Tot de prominente CDA'ers die aanwezig waren, behoorden Frans Andriessen, Gerrit Braks en Hans Hillen. De pogingen om de onrust te temperen hebben averechts uit gepakt bij ex-premier Dries van Agt, die zich gisteren in de Volks krant resoluut uitsprak tegen sa- menwerking met Wilders. Volgens de woordvoerder van het CDA was hij uitgenodigd voor een 'bij praatsessie', maar Van Agt ontkent dat. „Dat is niet waar. Anders was ik zeker gegaan. Toen ik hoorde van de bijeenkomst voelde ik me gepasseerd. Ik ben er zelf nog ach teraan gegaan en heb Hans Hillen gebeld om te vragen waarom ik niet was uitgenodigd. Hij zei dat het allemaal hapsnap was georgani seerd en dat ik daarom waarschijn lijk over het hoofd ben gezien. Ik vind het onbegrijpelijk. Ze weten me normaal wel te vinden." Van Agt ontkent dat zijn oproep om onderhandelingen met de PW te staken voortkomt uit on vrede over de gemiste sessie met de onderhandelaars. „Zeker niet. Ik heb overigens begrepen dat de meeste mensen bij de bijeenkomst zeer kritisch waren over de samen werking met de PW. Ik was dus niet uit de toon gevallen." Ex-minister Braks: „Van Agt heeft een bijzonder statuur. Hij laat graag zijn stem horen. Ik begrijp zijn zorgen. Meer moeite heb ik met critici die zich nu heel voor naam voordoen, maar in werkelijk heid weinig hebben betekend voor de partij." Namen noemt hij niet. door Jan ter Harmsel en Annemieke Kooper Vorig jaar begonnen ruim 4200 communicatiestu denten, 4100 psycholo gen en 1200 vrijetijdsma- nagers met hun studie aan hbo of universiteit. Het kan niet anders of veel studenten studeren voor de kaartenbak of voor een baan in een heel ander vakgebied. „Als de samenleving de opleidin gen van studenten subsidieert, mag je best kijken naar hoe dat geld wordt besteed", zegt Jules Theeuwes, wetenschappelijk direc teur SEO Economisch Onderzoek. „Als studenten meer zelf moeten betalen, gaan ze ook beter naden ken over hun keuzes." De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) legt de verantwoordelijk heid echter bij de universiteiten en hogescholen. Voorzitter Sander Breur: „Die moeten een reëel beeld geven over de kansen op de arbeidsmarkt en de inhoud van de opleiding." Een manier om de toestroom te re guleren is de numerus fixus, beper king van de toelating. Het aantal studies met een numerus fixus neemt toe, maar dat gebeurt voor al omdat opleidingen te weinig ca paciteit hebben. Rolf van der Velden, hoogleraar onderwijs en beroepsloopbaan van het Research Centrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt ziet niets in meer studies met een nu merus fixus. „Voor een studie als communicatie is moeilijk in te schatten wat het arbeidsmarktper spectief over een aantal jaren is. Betere en eerlijkere voorlichting helpt meer." Een overschot aan afgestudeerden is niet het grootste probleem, zegt Lex Borghans, hoogleraar arbeids economie en sociaal beleid aan de universiteit van Maastricht. Zij kunnen ook in een ander vakge bied werk vinden. Dat studenten van studie veranderen of een twee de studie beginnen, is duurder, omdat ze dan langer studeren en niet productief zijn. Om die ver spilling te verminderen moeten universiteiten en hogescholen vol gens Borghans studenten beter voorlichten. HBO (2005-2009): Sport gezondheids- management52% Human technology 58% Vrijetijdsmanagement47% Grafimediatechnieken 41% Hoger toerismeonderwijs 40% Communicatie.43% Sociaal pedagogisch hulpverlening23% WO (2009): Bestuurskunde 35% Vrijetijdsstudies31% Communicatie- en informatie wetenschappen 30% Gisteren was het de Sa- oedische krant Al Watan, De Natie, die haar voorpagina opende met een groot verhaal over Geert Wilders. De Nederlandse politicus wordt beschreven als een 'hardliner die speciaal naar New York reist om te gen de islam te demonstreren'. Vol gens de krant 'zal dit protest wor den gebruikt door christelijke- en "Joodse Amerikanen om samen met de Nederlandse politicus te waarschuwen tegen de sharia', of de Islamitische wetgeving. Het arti kel wordt opgesierd met een be kende - weinig flatteuze - foto van Wilders met een pen in z'n neus. TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE IBIII IIIIWII Hampshire Mijdrecht Marickenland 2-/3-daags arrangement met verblijf, ontbijt, transfer v.v. en concertkaart Aankomstdata 3/9 en 4/9 inclusief verblijf in het 4-sterren Hampshire Mijdrecht Marickenland, ontbijt, transfer v.v. en concertkaart Zie www.kras.nl/50879 Mercure Amsterdam aan de Amstel 2-daags arrangement met verblijf, ontbijt, transfer Arena v.v. en concertkaart Aankomstdata: 3/9 en 4/9 arrangement inclusief verblijf in het 4-sterren Mercure Amsterdam aan de Amstel, ontbijt, transfer Arena v.v. en concertkaart Zie www.kras.nl/50878 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservermgskosten. door onze correspondent Harald Doornbos WT iS fcOKTER. HENK. TOOS EN HENK NL Boek nu een arrangement voor het Schönbrunn concert van André Rieu op 4 september in de Amsterdam Arena. En... dat kan nu tegen nog scherpere prijzen. Geniet van het prachtige decor met o.a. ijsbanen. Boek een arrangement inclusief verblijf, ontbijtbuffet en concertkaart. Bovendien is bij veel arrangementen de transfer van het hotel naar de Arena v.v. inbegrepen. Boek ook voor onze dagtocht, met diverse opstapplaatsen! We hebben voor u alvast een selectie gemaakt of kijk voor al het aanbod op www.kras.nl/andrerieuamsterdam. Dat wordt boeken! Park, Eat Enjoy arrangement Amsterdam l-daags arrangement met diner, gratis f^agT' parkeren, transfer v.v. en concertkaartLjOQ Aankomstdatum: 4/9 incl. gratis parkeren bij het 4-sterren Mercure Amsterdam aan de Amstel, diner, transfer v.v. en concertkaart Ziewww.kras.nl/50915 Hotel Arena 2-daags arrangement met verblijf, ontbijt en concertkaart Aankomstdatum: 4/9 arrangement inclusief verblijf in het 4-sterren Hotel Arena, ontbijt en concertkaart Zie www.kras.nl/51196

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4