io roma Frankrijk wil illega le Roma terugstu ren naar hun land van herkomst, veel al Roemenië. Dat land ziet meer in een integrale, Euro pese aanpak van het 'probleem'. De Roma schieten er vooralsnog weinig mee op. In westerse landen weten maar weinig Roma hun positie te verbeteren dinsdag 17 augustus 2010 en nergens door Joost Bosman en Niek Opten deren en prostitutie. Politici en or ganisaties als Amnesty Internatio naal laakten deze stigmatisering. Amnesty-woordvoerster Nicole Sprokkel: „Uitzetting van Roma is juridisch gezien mogelijk, het ge beurt in meer Europese landen. De vraag is echter: op grond waar van? Een Roma die een delict pleegt, moet strafrechtelijk wor den vervolgd als individu. ]e kunt niet een hele groep erop aanspre ken en uitzetten." Landen als Frankrijk en Italië, die problemen zeggen te hebben met grote groepen zigeuners, wijzen naar Bulgarije en Roemenië. Deze Balkanlanden, die vanouds de grootste populaties Roma tellen binnen hun grenzen, moeten de gelukszoekers tegenhouden, zo stellen Rome en Parijs. Betere leefomstandigheden zullen leiden tot minder trek naar het Westen. Sprokkel beaamt dat. „Maar rege ringen houden de armoede ook zeifin stand door de Roma uit hun kampen te zetten." De Europese Unie heeft de afgelo pen jaren tientallen miljoenen be schikbaar gesteld om de leefom standigheden van minderheids groepen in Roemenië en Bulgarije te verbeteren. Met bijzonder wei nig resultaten tot nog toe. Sprok kel: „Er is wel Europees geld voor projecten, maar het ontbreekt aan een structurele aanpak. Het zijn losse projecten zonder samen hang." Critici vrezen bovendien dat veel subsidie door corruptie in de handen van verkeerde mensen valt. Met de toetreding van Bulga rije (met naar schatting tussen de 500.000 en 850.000 Roma binnen haar grenzen) en Roemenië (tus sen de 1,5 en 2,5 miljoen) tot de Europese Unie zijn de reismogelijk heden van de Roma vergroot. Hun trek naar het rijkere Westen is daarna flink toegenomen, ook al krijgen ze vaak slechts een tijdelij ke vergunning. Die vlucht is niet onbegrijpelijk. De leefomstandigheden voor de meeste Roma in Oost-Europa zijn ronduit erbarmelijk. Onder de communistische regimes werden zij ook al als tweederangs burgers beschouwd, maar toen hadden de meesten tenminste een baan. Veel al uitgesloten van medische zorg, onderwijs, werk en financiële on dersteuning klitten ze gedwongen bij elkaar in kampen en woonwij ken waar sanitaire voorzieningen niet altijd vanzelfsprekend zijn. In Bulgarije, Hongarije en Roemenië gaat slechts 10 tot 35 procent van de kinderen naar school, veelal hebben ze alleen toegang tot spe ciaal (gehandicapten)onderwijs. Vluchten lost overigens weinig op voor de Roma. In westerse landen weten maar weinigen van hen hun positie te verbeteren, zeker nu het economisch niet voor de wind gaat. Hadden ze in Oost-Eu ropa veelal een vaste woonplaats, in landen als Frankrijk worden Ro ma van de ene naar de andere plek gestuurd, omdat ze bijna ner gens welkom zijn. Roemenië mag dan al veel geld hebben ontvangen om de positie van Roma te verbeteren, het land ziet meer in een Europese aanpak van de problemen, zo benadrukte minister van Buitenlandse Zaken Teodor Bacosnschi vorige maand. Hij pleit voor meer geld voor on derwijs, gezondheidszorg en huis vesting voor Roma. En wel in alle Europese landen. „Als negen mil joen Roma in Europa worden uit gesloten, dan moeten we zorgen dat ze worden ingesloten." Frankrijk lijkt dat niet van plan en heeft inmiddels de toetreding van Roemenië tot de Schengenzone, in januari 2011, aan de kaak ge steld. Als het land lid wordt, zal het voor Roma immers nog mak kelijker worden door Europa te rei zen. Sprokkel van Amnesty betwij felt of'Schengen' Roma hoe dan ook iets oplevert: „Voorlopig zien wij geen inhaalslag. Roma zitten in een vicieuze cirkel die Europese landen zelf instandhouden." Roma, ze hebben geen eigen land en ze zijn bijna ner gens welkom. Twee jaar geleden was het Italië dat eiste dat Roma hun vingerafdrukken lieten vastleggen, nu wil de Franse rege ring hen met onorthodoxe midde len terugsturen naar het land waar ze voorheen verbleven. De Franse politie heeft de afgelo pen twee weken meer dan veertig van de in totaal zeshonderd illega le Roma-kampen ontruimd. Doel is de komende maanden nog eens tweehonderd kampementen met de grond gelijk te maken en de ille gale bewoners terug te sturen naar het land van herkomst. De repa trianten krijgen van de overheid een vliegticket en 300 euro startka pitaal per volwassen zigeuner mee. Zondag leidde een ontruiming voor het eerst tot een grote protest actie van de bewoners. Uit woed de over hun uitzetting blokkeer den Franse Roma urenlang de rondweg van Bordeaux met hun auto's en caravans. Vorige maand gaf de Franse presi dent Nicolas Sarkozy al opdracht om hardhandig op te treden tegen de illegale kampen. Hij noemde de plekken broedplaatsen van mensenhandel, uitbuiting van kin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10