sport 25 medailles weinig Tom Leezer stelt drie WK-tickets veilig PM«§y lil Swiss Se rise Stefan de Die zesde in finale 4x200 meter vrij Devolder ook Belgisch kampioen tijdrijden „Met het oog op de toekomst is het nóg belangrijker dat ook de junioren het goed doen." maandag 16 augustus 2010 Jacco Verhaeren, technisch directeur van de zwembond door Rob de Bruyn BOEDAPEST - De Nederlandse baan- zwemploeg slaagde er de afgelo pen week op het Europees kam pioenschap in Boedapest niet in een gouden plak te veroveren. Dat was voor het eerst in tien jaar op een EK. De medailleoogst was so wieso wat karig, met twee keer zil ver en vier keer brons. Uiteraard heeft de afwezigheid van Marleen Veldhuis (net moe der geworden), Ranomi Kromo- widjojo (herstellende van een her senvliesontsteking) en Inge Dek ker (schouderblessure) een grote impact gehad. Maar los hiervan vormt het lage aantal medailles slechts één kant van het verhaal. Er zijn ook 'positieve' cijfers. Op 19 van de 23 onderdelen waaraan Nederland deelnam, werd mini maal één finaleplaats behaald. De ze score was wel eens hoger, maar de gemiddelde leeftijd van de Oranje-zwemmers was ditmaal laag. Velen van hen hadden weinig of geen ervaring op een groot in door Roeland van Vliet BOEDAPEST - Stefan de Die is zater dagavond op het EK in Boedepast als zesde geëindigd met de Neder landse estafetteploeg. De Terneuze- naar klokte samen met Joost Re- ijns, Sebastiaan Verschuren en Bas van Velthoven op de 4x200 meter vrije slag 7.16,87 minuten. De verschillen in de eindstrijd wa ren groot. Nederland keek vanaf het begin tegen een grote achter stand aan en kon niet met de Euro pese toplanden mee. Alleen Ver schuren, die individueel successen boekte op de vrijeslagnummers, haalde tijdens de race nog een ternationaal titeltoernooi, zoals de debutanten Ilse Kraaijeveld, Elise Bouwens, Sharon van Rouwend aal, Bastiaan Lijesen en Arjen van der Meulen. Onder de vier num mers die geen plek in de eindstrijd opleverden, waren de 800 en 1500 meter vrije slag van de mannen. Job Kienhuis - ook een debutant - redde het op die afstanden niet maar hij sukkelde in de aanloop naar het EK met zijn gezondheid. Met de drie jaar geleden ingevoer de opleidingsstructuur van natio nale en regionale trainingscentra zit het Nederlandse zwemmen op de goede weg. Nog maar twee zwemmers uit de huidige groep kwamen niet uit zo'n NTC of RTC. „En met het oog op de toekomst is het nóg be langrijker dat ook de junioren het goed doen. Onze ploeg voor het Europees Jeugdkampioenschap was dit jaar twee keer zo groot als de vorige keer", meldde technisch directeur van de KNZB Jacco Ver haeren. Om het huidige niveau nog verder te verhogen, is meer nodig. Dit paar tegenstanders in. Uiteindelijk finishte het Nederlands team tien seconden achter het winnende Rusland. Nederland was in de finale wel sneller dan in de series van zaterda gochtend. Toen noteerde Oranje een tijd van 7.19,45. Slotzwemmer De Die boekte in een halve dag ook flinke tijdwinst: 1.49,95 om 1.50,90. Desondanks haalde de Zeeuws-Vlaamse NZA-zwemmer in de Hongaarse hoofdstad niet zijn gewenste niveau. Dinsdag was hij op de individuele afstand ook ver van zijn persoonlijk record (1.49,28) gebleven. Hij zwom toen 1.51,24. weekeinde werd bekend dat NOSNSF een duidelijke keuze wil gaan maken, met het oog op de ambitie dat Nederland structureel tot de toptien wil horen op Olym pische Spelen. Als het aan de sport koepel ligt, gaat er voortaan vrij wel uitsluitend geïnvesteerd wor den in een achttal sporten waarin veel medailles zijn te veroveren. Zwemmen is een van die sporten. Als het plan van NOCNSF het haalt, zou de KNZB in stappen toe groeien naar een jaarlijks budget van acht miljoen euro, tegenover anderhalf miljoen nu. Komt het extra geld er, dan zal dat volgens Verhaeren vrijwel in zijn geheel gebruikt worden voor het uitbreiden van het opleidingsappa raat, zodat er in de toekomst nog meer finaleplaatsen komen. Want als het gaat om beleid maken, moet je uitgaan van finaleplekken. Die zeggen meer over de kracht van een land in de breedte dan me dailles, omdat bij dat laatste de fac tor toeval groter is. Aan het eind draait het natuurlijk wel om eremetaal. Om zwemmers net die laatste stap te laten maken, is vaak een aanpak op maat nodig. Ook hier geldt de wet van het ge tal; zijn er meer professionele coaches, dan is de kans op succes groter. Dat bewees Frankrijk, de winnaar van het landenklasse- ment, met acht keer goud, zeven keer zilver en zes keer brons. De Fransen kennen vrijwel louter pro fessionele zwemtrainers. In het slotweekend veroverde Ne derland twee keer zilver en twee keer brons. Hinkelien Schreuder (50 meter vrij) en Joeri Verlinden (100 meter vlinder) tikten als twee de aan, Lennart Stekelenburg (50 meter school) en de mannenesta- fetteploeg 4x100 meter wissel) wer den derde. Verlinden kwam op de laatste 50 meter nog aardig opzetten en leek zijn Russische rivaal Jevgeni Koro- tisjkin nog voorbij te gaan. Bij het aantikken kwam Verlinden echter niet goed uit, waardoor de Rus het goud greep. HAMBURG - De Nederlandse wiel renner Tom Leezer heeft met zijn zevende plaats in de Vattenfall Cy- dassics de tiende plaats van Neder land in het UCI-landenklassement veilig gesteld. De UCI-ranglijst be paalt hoeveel renners ieder land la ter dit jaar mag afvaardigen op het WK in Geelong. Nederland stond voorafgaand aan de Hamburgse wielerwedstrijd tiende en had daardoor nog net het recht om met negen renners in Australië aan de start te verschij nen. Achter Nederland drongen Slovenië en Duitsland om die plek. De Duitser André Greipel fi nishte in Hamburg als derde waar mee het Nederland voorbij streef de. Door de zevende plaats van Leezer steeg Nederland naar de negende plaats en ging het Kazachstan en Luxemburg voorbij. Luxemburg was de dupe van de dadendrang van Leezer en viel net buiten de top tien. Bondscoach Leo van Vliet was zeer blij dat streekgenoot Leezer zich in Hamburg in de sprint stort te. „Ik had voorafgaand nog wel wat renners gesproken. Er zijn al tijd renners die een wedstrijd la ten lopen als ze in geklopte positie zitten. Tom deed dat gelukkig niet. Dan zie je maar hoe belangrijk het kan zijn dat je zelfs voor een zeven de plaats sprint", aldus Van Vliet. De bondscoach hoopt volgende HABAY-LA-NEUVE - De Belgische wielrenner Stijn Devolder is giste ren in Habay-la-Neuve nationaal kampioen tijdrijden geworden. De Belg van Quickstep-Innergetic rondde het 46 kilometer lange par koers af in 1 uur en 45 seconden. Sebastien Rosseler (Radioshack) werd op veertig tellen van Devol der tweede. Leif Hoste (OmegaP- harma-Lotto) completeerde het po dium op 52 seconden van de kam pioen. Devolder kroonde zich eerder dit jaar ook al tot nationaal kampioen op de weg. Hij is de eerste Belg r AIU %fc IP Pw V jP Tyler Farrar won in Hamburg week een voorlopige selectie voor het WK bekend te maken. „Ik moet eerst kijken bij welke ren ners het parcours het beste past. Ik ga daarom nu eerst alles rustig op een rijtje zetten. Het is in ieder ge val lekker dat we nu zeker weten dat we met negen renners aan de start mogen verschijnen." Of Leezer deel gaat uitmaken de se lectie kon Van Vliet gisteren nog niet zeggen. „Hij heeft in ieder ge val aangetoond ermee bezig te zijn. Hij zou het daardoor wel ver dienen." De WK op de weg wordt begin oktober in Geelong (Austra lië) verreden. ooit die beide titels in één jaar wint. „Dit is een droom die uit komt", aldus Devolder na zijn over winning. „Ik heb alles gegeven om tot dit historische resultaat te ko men." Vanaf 2011 verdedigt Devol der de kleuren van Vacansoleil. De Spaanse wielrenner David Blanco heeft de Ronde van Portu gal op zijn naam geschreven. De slotrit naar Lissabon werd gewon nen door de Portugees Candido Barbosa, voor de Oekraïner Denis Kostjoek en de Portugees Sergio Ribeiro. Het klassement van Blan co kwam niet in gevaar. SENSE TEXTIELPAKKET T.W.V. €399,- CADEAU!* 2 luxe hoofdkussens 4-seizoenen dekbed BOXSPRINGS MATRASSEN www.swiss sense.n Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 Bij aankoop van een Sense of Preventum boxspring vanaf 2500,- m.u.v. andere acties. Zolang de voorraad strekt Prijswijzigingen en/of zetfouten voorbehouden. Week 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69