Niet in chic Domburg Toyisten zoeken ook 141 zeeland II Rariteitenkabinet Circadada heeft nog behoefte aan gretige figuranten zeeland in de vorige eeuw DE STIP Internationale kunstenaarsgroep maakte gasbol in Emmen maandag 16 augustus 2010 De meeste inzenders zaten goed. Op de kaart van vo rige week was Zeehospiti um Zonneveld in Oostkapelle te zien. Dat is in 1994 gesloten en ver huisd naar Goes. Anja Guiljam-de Putter uit Terneuzen meldt: „Dit was nu niet direct een vakantie- plek. Er werden tuberculosepatiën ten verpleegd. Mijn moeder was er vanaf 2-jarige leeftijd tot 7 jaar." Uit wat Rina Elenbaas-Tolhoek (ze vermeldde haar adres niet) schrijft valt op te maken dat Zonneveld in derdaad geen vakantiepension was: „Ik was thuis de oudste (vijf jaar) en had zusjes van respectieve lijk drie en anderhalfjaar. Je lag de hele dag in bed en mocht bijna niets doen. Toen mijn jongste zus eens verschrikkelijk moest lachen en in haar broek plaste, werden ze met handen en voeten aan haar bed vastgebonden. Op haar mond ging een pleister." Rina en andere inzenders verwij zen ook naar het boek dat Jan Zwe- mer over Zonneveld schreef onder de titel We zitten hier geheid. Hospitium „Zonneveld" bij Domburg «hi m door Ali Pankow Zeeland en toerisme gaan hand in hand, al decennialang. In deze serie raadkaarten van Hans Lindenbergh brengen we recreatieoorden in beeld. Onze vraag is: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen al te graag anekdotes of verhalen over de vakantieplek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waarde bon. Adrie Sonke uit Goes schrijft: „Zonneveld is geopend op 15 fe bruari 1909. Ik kuurde er van maart 1952 tot september 1955 voor mijn tbc. De nacht van 31 ja nuari op 1 februari 1953 bracht ik hier door. Door het lawaai van de storm konden we niet slapen. Om de tijd te verdrijven gingen we zin gen. De andere dag kreeg er nie mand bezoek omdat de Ramp alle vervoer onmogelijk gemaakt had." Vaste inzender Kees Stevense uit Middelburg meldt: „De beoogde vestigingsplaats was Domburg. Omdat er verzet rees tegen een in richting, waarin kinderen lijdende aan tuberculose zouden worden opgenomen, werd uitgeweken naar Oostkapelle. Men vreesde na melijk dat de inrichting schade zou toe brengen aan Domburg als voorname badplaats en dat het de hoge adellijke gasten van de be faamde Dr. Mezger zou afschrik ken!" Waardebonnen gaan naar: T. Loof-van Hoeve, Terneuzen; A. Sonke, Goes en Trees van Assche, Sas van Gent. Keihard werken was het, soms zelfs een kwestie van afzien, weet Fihi uit Middelburg uit eigen er varing. Maar het resultaat mag er zijn: de grauwe, blauwe gasbol in Emmen is door de internationale kunstenaarsgroep De Toyisten tot een kleurrijk kunstwerk gemaakt. Fihi zou in Zeeland ook graag zo'n project uitgevoerd zien. Fihi is een schuilnaam. Zo hoort dat bij de Toyisten. Zij treden niet met eigen voor- en achternaam naar buiten, want binnen dit col lectief gaat het om gezamenlijk creëren. De groep bestaat uit beel dend kunstenaars uit tal van lan den. Maximaal kunnen er 26 leden meedoen. Dat aantal is gerelateerd aan de letters van het alfabet, elk lid kiest een schuilnaam. „Dit pseu doniem begint met één van de 26 letters van het alfabet", legt Fihi uit. Het beschilderen van de oude gasbol van Essent in Emmen was het eerste echte collectieve project van de Toyisten. Zeventien kunste naars hebben het afgelopen drie kwart jaar ruim zesduizend manu ren gestoken in de realisatie van dit kunstwerk met als titel Leven met energie. De beschildering ver beeldt het energieverbruik van turf en olie naar de mogelijkheden van zon, wind en water. In de volksmond heette het aanvanke lijk 'project De Stip', omdat stip pen een belangrijk kenmerk zijn voor de stijl Toyisme en de stip in het ontwerp voor de beschildering van de gasbol een prominente plek had. „We hebben gewerkt op basis van een maquette. Die werd eerst twee dimensionaal opgezet en daarna is de maquette in bolvormen ge maakt. De afbeeldingen werden in vlakken verdeeld. Je kunt natuur lijk niet zomaar gaan schilderen met z'n allen", legt Fihi uit. Zij doelt op het feit dat de gasbol 22 meter hoog is en dat je boven el kaar werkend niet of nauwelijks iets van het totaaleffect kunt zien. Fihi memoreert dat de praktijk wat weerbarstiger bleek dan het ontwerpen aan de tekentafel. „Zo hadden we bijvoorbeeld twee da gen ingepland om de patronen van het ontwerp op de bol te teke nen. Daar bleken we wel een week voor nodig te hebben." Ook de kou speelde de Toyisten be hoorlijk parten. „Begin december zijn we gestopt. Toen werd het zo koud dat er ook niet meer te wer ken was met de verf Vanwege de tijdsdruk zijn we toen begin maart weer begonnen, hoewel het toen nog steeds behoorlijk koud was", vertelt Fihi. De uitvoering van het project trok veel publieke belang stelling. „Wij waren zelf ook een soort bezienswaardigheid, zoals we er bij liepen in zwarte pakken met witte maskertjes op." Die out fit heeft alles te maken met de een heid waarmee Toyisten naar bui ten willen treden. De groep heeft nog meer oude gasbollen op het oog. Onder meer in zuid-Duits- land. Fihi hoopt dat zich ook in Zeeland eens een geschikt project aandient voor de Toyisten. V'-T-r: v mmi kMi De groep Toyisten met eerste van links zittend: Fihi uit Middelburg. mmmmmmammm door Ali Pankow T nieuw-en ST. JOOSLAND - In een wei aan de Zaagmolenpolder in Nieuw- en St. Joosland is een op merkelijk kampement verrezen. Het vormt het decor voor de speel film Circadada. Vrijdag- en zater dagavond worden er opnamen ge maakt. Daar kunnen zich nog en kele gretige figuranten voor aan melden, laat Rob Maaskant weten. Maaskant, beeldend kunstenaar en theatermaker, is de geestelijk vader van Circadada. Deze film met een speelduur van circa 70 minuten gaat in mei volgend jaar in premiè re bij Film by the Sea 'door het jaar' en zal ook te zien zijn binnen het scholenprogramma van het In ternationaal filmfestival in Vlissin- gen in 2011. Daarna wordt deze productie in het kader van een educatieprogramma voor middel bare scholen ook in diverse Zeeuw se filmhuizen vertoond. De film gaat over een klein, rond reizend kermis- en variétégezel schap dat onder meer een raritei tenkabinet beheert. De rode draad in het verhaal wordt gevormd door de grote droom van de spul- lenbaas om ooit te kunnen vlie gen. Hij zou graag ontsnappen aan de aardse, absurde realiteit. Maaskant zegt blij te zijn een over eenkomst te hebben kunnen slui ten met Film by the Sea en met het feit dat provincie Zeeland, het VSB-fonds en het Zeeland Delta fonds mee betalen aan deze pro ductie. Hij werkt voor de totstand koming van Circadada samen met de jonge Zeeuwse filmmaker Rieks Soepenberg en zijn crew. „Het is echt geweldig met deze en thousiaste jonge mensen deze film te maken. Dat stimuleert mij enorm. Ik kan een belangrijk deel van de spelregie ook aan Rieks overlaten. Daar kan ik me zelf niet genoeg voor concentreren, omdat ik ook nog een rol in de film speel", vertelt Maakant. Hij adviseert figuranten die komend weekend mee willen doen zich zo snel mogelijk aan te melden via: rob@hetbedrijf-vh.com. Meer info: www.hetbedrijf-vh.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26