Zeeland Burghse Dag druk dorpsfeest PZCI Dronken tegen container Snel SCHOUWEN-DUIVELAND 12 en 13 GEOLIEDE MACHINE Evenement goed voor saamhorigheid Burghers én toerisme (Sftgling 14 en 15 Quad gestolen vanaf de Brouwersdam Haar afgeknipt van zes shetlandpony's Kinderen gewond geraakt door paard almanak Snelheidsremmende paaltjes zijn irritant, maar heel hard nodig Maandag 16 augustus 2010 door Piet Kleemans BURCH - Het is het onbetwiste jaar lijkse hoogtepunt voor inwoners én bezoekers van Burgh: de Burgh se Dag. De twintigste editie van het evenement trok zaterdag naar schatting 22.000 bezoekers. Die be leefden een zonovergoten dag vol folklore en nostalgie. De entree vanaf het parkeerterrein bij de door Staatsbosbeheer gere construeerde Karolingische Ring walburg trekt de bezoeker metéén in het feest. Op het grote terrein speelt het paard de hoofdrol: paar denvoetbal met Fell-ponies, de monstraties met oude landbouw werktuigen voortgetrokken door Zeeuwse trekpaarden en zelfs een door paardenkracht voortbewogen nostalgische carrousel. Verderop - op de Boerenmarkt - wordt een paard beslagen, maakt een man 'boerenbezems' van twij gen en geurt het naar versgemaak te Zeeuwse babbelaars. Het weer is mooi en de sfeer geanimeerd. „Ik sta hier elk jaar en het is altijd mooi weer", zegt mosterdmaker Jaap Struijk uit Zierikzee. Andere standhouders op de Boerenmarkt knikken instemmend. Een 'Burghs poortje' geeft toegang tot een door gang van de ringwalburg naar het hart van het dorp waar de grote braderie opgesteld staat, klassieke auto's te pronk staan, bezoekers zich vergapen aan het ringrijden per sjees, de streekdracht en getrak teerd worden op koorzang De Burghse dag is uitgesmeerd over een groot oppervlak. Bewust, zegt Willem van den Akker van de organiserende Stichting Burgh se Dag. „In vergelijking tot jaren gelden gebruiken we veel meer vierkante meters om zo meer ruimte voor het publiek te creë ren. Zo is het druk zonder dat het schuifelen is." Wat de Burghse Dag in de visie van Van den Akker zo bijzonder maakt is dat het hele dorp er een steentje aan bijdraagt. „Het is één grote goed geoliede machine. Je or ganiseert samen en voert samen uit. Dat is heel goed voor de socia le cohesie." Van linksboven af met de klok mee: Ringrijden per sjees, drukte bij het poortje van de Karolingische ringwalburg naar het dorpscentrum, ouderwets sche ren in de open lucht, spinnen van schapewol. foto's Ronald den Dekker ABONNEE VOORDEEL Vandaag heeft dhr. R.M.R. van Remortel uit Oostburg 4 Efteling entreekaarten gewonnen! Heeft u zich nog niet ingeschreven? Ga naar www.pzc.nl/abonneevoor- deel en geef u op via het formulier. Via deze eenmalige inschrijving maakt u tot en met 4 september dagelijks kans op 4 gratis kaarten. 4r'A"/,°* BRUINISSE - Een 21-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duive- land heeft zaterdag zijn rijbewijs in moeten leveren wegens rijden onder invloed. Hij was zater dagnacht rond 01.20 uur op de Nij- verheidsweg in Bruinisse met zijn auto tegen een stalen container aangereden. Passanten hadden dat gezien en de politie gewaarschuwd. Die trof de auto aan met daarin op de ach terbank de bestuurder. De man was zwaar onder invloed en was op de achterbank in slaap geval len. De auto was helemaal afgeslo ten en was door de aanrijding niet meer open te krijgen. Na hard kloppen werd de bestuurder wak ker en uiteindelijk kon hij een raampje open krijgen en hierdoor naar buiten klimmen. Een blaas- test wees uit dat hij bijna vijf maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Zijn rijbewijs is in genomen en tegen de Schou- wen-Duivelander is proces verbaal opgemaakt. Toyisten zijn ook in Zeeland op zoek naar objecten Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl SCHARENDIJKE Op de Brouwersdam bij Scharendij- ke is vrijdagmiddag een quad gesto len. De eigenaar had zijn voertuig rond 17.00 uur geparkeerd ter hoog te van een duinovergang bij een strandtent. Achterop zat een wit/zwarte val helm aan een slot gemonteerd. De quad stond geparkeerd tussen enke le auto's. Toen de eigenaar een uur tje later terugkwam, bleek de quad te zijn gestolen. Het betreft een geel exemplaar van het merk Nikilon met het kente ken 26-JJZ-6. RILLAND Vorige week is tussen zondag 8 au gustus en woensdag 11 augustus in een weiland in Rilland door onbe- kende(n) van enkele pony's het haar van de manen, staart en be nen afgeknipt. Dat maakte de poli tie gisteravond bekend. De zes Shet landers liepen in een wei aan de Kapucijnenweg. Volgens de gedu peerde eigenaar worden de pony's ook vaak gevoederd door onbeken den. Hij is daar niet blij mee, door dat bijvoederen kunnen de dieren ziek worden of zelfs doodgaan. RENESSE Zaterdag rond 20.45 uur zijn op de Hogezoom in Renesse drie kinde ren gewond geraakt door een ge schrokken paard. Het paard was door een 13-jarig Duits meisje uit zijn stal gehaald voor een wande ling. Het dier schrok ergens van en sprong vervolgens bovenop drie Duitse meisjes van 4,12 en 14 jaar. Het 14-jarige meisje liep een been breuk op. Het 12-jarig meisje is na een klap van een paardenhoef naar het ziekenhuis gebracht. Het 4-jari- ge meisje liep schaafwonden op. Tip? redactie@pzc.nl Op vrijdagavond gaan ze er na geda ne arbeid nog even voor zitten. Dan nemen ze onder het genot van een hapje en drankje de week door. Zo begint het althans maar meestal meandert het gesprek al snel verder langs lijnen van vakanties, vrienden en familie, vroeger enzovoort tot soms in de kleine uurtjes door. Tot voor de één de gevreesde spelbreker, voor de ander de Salomon van het gezelschap, opstaat en het samen zweerderige samenzijn met een 'pret tig weekend en tot zondagavond' ver brijzelt. Op zondagavond zijn ze weer present. Na een vooral kort, en soms hevig, weekend dat voor hun gevoel als een flits is voorbijgesneld: alsof ze nooit weg zijn geweest. Dat leidde bij één van hen tot de verzuch ting: „In zo'n weekeinde gaat de tijd zo snel, je zou eigenlijk die dagen naar de tandarts moeten kunnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23