121 zeeland 'Leuk, een oud-Vlissinger staat "T^xT Rustig weekeinde op Veerse Meer Vrienden Brit vrezen mozaiek Brand naast de Piraat ENGLISH 4 YOU Giftig voedsel PROJECT Aan het project Sprekende Gevels in Middelburg zijn twee gedichten toegevoegd. Wethouder Ed de Graaf onthulde De Zee van Johanna Kruit en Kabbelend van Ron de Jonge. Muren van huizen als pagina in dichtbundel maandag 16 augustus 2010 w door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - De Vrienden van Bri tannia zijn verbolgen over het feit dat de mozaïeken van het voorma lige Britannia nog steeds niet ver wijderd zijn terwijl de sloopwerk zaamheden doorgaan. Bovendien zijn de mozaïeken nog steeds niet beschermd tegen vallend puin. Toon Poppe van de Vrienden: „Wij zijn erg boos over het feit dat ze er nog zitten, maar helemaal verbolgen omdat ze niet be schermd zijn tegen vallend puin. We hebben al gezien dat er bescha digingen aan de zijkanten zitten. Ze hadden op zijn minst afgedekt moeten zijn. Wij willen dat dit vandaag alsnog gedaan wordt. Bo vendien willen we weten waarom die mozaïeken er nog niet afge haald zijn en wanneer dat wel ge daan wordt." Vanochtend vroeg is Liesbeth Vastrick, oprichtster van De Vrienden, naar het stadhuis ge trokken om opheldering te krijgen over de mozaïeken. De mozaïeken op het paviljoen, dat niet gesloopt wordt, zijn overigens wel be schermd met plexiglas. OOSTKAPELLE - De brand in de con tainer bij strandpaviljoen De Pi raat in Oostkapelle is waarschijn lijk aangestoken volgens Frank Cal- jouw, een van de eigenaars van het paviljoen. De politie onderzoekt de brand. De container, waarin onder meer afgewerkte olie zat, brandde zater dagochtend vroeg uit. Caljouw ver telde dat door het snelle reageren van de brandweer voorkomen kon worden dat het vuur oversloeg naar het naastgelegen strand pavil joen. „Het was niet dramatisch, maar het had wel kunnen over slaan. Het is voor het eerst dat wij met zoiets te maken hebben. We gaan nu dus dubbel goed opletten. Het is nu afwachten wat de politie verder nog vindt." door Annemarie Zevenbergen Blauwe ballons hangen als enorme zilte druppels zeewater voor het gedicht De Zee van Johanna Kruit. Voor Middelburg wethou der Ed de Graaf lag zaterdag de schone taak weggelegd om de bal lons in het luchtledige te laten ver dwijnen en De Zee aan de open baarheid prijs te geven. Met de onthulling is weer een nieuw werk toegevoegd aan het Middelburgse Project Sprekende Gevels. De Graaf: „Met Sprekende Gevels wordt het stadsbeeld van Middelburg blijvend verrijkt. In fei te is het een in ere herstellen van de oude traditie van namen en tek sten op gevels, maar dan op een ei gentijdse wijze. Het is een vervol making van die traditie." Op de zij gevel van GalleryMaritime op de hoek Gortstraat-Kerspel is De Zee nu dus blijvend te lezen. Maar ook het gedicht Kabbelend van Ron de Jonge maakt sinds afgelopen week einde deel uit van het poëziepro- ject. Het werk van deze oud-Vlis- singer is te lezen op de zijgevel van De Koningin van Lombardije, op de hoek van de Blindenhoek en de Lombardstraat. Het statige pand vormt de perfecte omlijsting van het gedicht. Beide dichters zijn buitengewoon gecharmeerd van Sprekende Ge vels. Johanna: „Het project voert je langs vergeten hoekjes en achteraf steegjes. Juist die plaatsen waar je eigenlijk niet komt. Dat is het leu ke ervan. Ik hoop dat er nog veel gedichten volgen en er straks een echte poëziewandeling ontstaat. Het is ook totaal anders om je werk zó te zien en niet in een bun del. Dat is nieuw voor me." Zij deelt het gevoel van De Graaf die het als extraatje ziet dat 'de oude, soms vergeten straatnamen en onbekende plekken zo weer on der de aandacht gebracht worden'. Voor de oud-Vlisinger Ron de Jon ge, die al lang in het Westland woont, is het project een 'terugke ren naar mijn roots'. „Ik ben opge groeid rond het Bellamypark in Het poëzieproject Sprekende Ge vels in Middelburg ging in juli 2009 van start. Opzet van het project is om blin de muren en gevels en andere ver rassende plaatsen in Middelburg te verfraaien met gedichten. De werkgroep Sprekende Gevels werkt onder de paraplu van de Stichting Kunst en Cultuurroute en wil de komende vijfjaar twintig tot vijfentwintig gedichten plaatsen. Thema is Zee en land. Het eerste gedicht Posters van stadsdichter Joop Buma, staat op de zijgevel van de galerie naast het voormalige postkantoor. Het gedicht Posters is het enige dat afwijkt van het thema omdat dich ter Buma het verdwijnen van het postkantoor als uitgangspunt nam. In totaal zijn er nu vier gedichten te lezen op Middelburgse gevels. Open Monumentdag, 11 septem ber, wordt Ostreo van de vorige stadsdichter Jan J. B. Kuipers ont huld, gevel hoek Sint-Janstraat-Wa- genaarstraat bij de Balans. i», 'tul, •het a "u-ioz "t Mille de Sehent Het gedicht Posters van stadsdichter Joop Buma is te lezen op de gevel van de galerie naast het voormalige postkantoor in Middelburg. Nummer twee in de rij van gedich ten op gevels was het gedicht Altijd de zee van Anneke Schenk op de hoek Herenstraat-Turfkaai. m£ Vlissingen. Ik heb nog steeds een band met de zee, met het maritie me. Dat zit in m'n bloed. Vandaar dat het thema Zee en Land mij wel aansprak." Sprekende Gevels loopt nu een jaar en volgens Thea Everaers van de organiserende werkgroep, is er nog voldoende aanbod om door te gaan. „We gaan op Open Monu mentdag het gedicht Ostrea van de vorige stadsdichter Jan. J. B. Kui pers onthullen op een gevel op de hoek van de Sint Jansstraat en de Wagenaarsstraat. Ik hoop ook heel erg dat we nog voor het einde van het jaar het werk Poseidon van Hans Warren kunnen toevoegen. Dat zou moeten komen op de ge vel van Nummer Zeven, hoek Brakstraat en Rotterdamse Kaai." „Ik heb genoeg werk van Zeeuwse dichters liggen waar ik ook toe stemming voor heb om het te mo gen gebruiken. Mijn droom is dat er straks een bundel uitkomt met al die werken erin, gekoppeld aan een poeziewandeling." Mijmerend kijkt ze naar de gevel van De Ko ningin van Lombardij en nipt aan haar champagne. Ze ziet het hele maal voor zich. s,rwliii«uiuv„ra kvaitr *pi*ftnke}êt){] aU de u gjrwn at» <J<- rtt mam je atyijtl ww meizanil «te me< Ro» ihJottpr De Zee van Johanna Kruit is het der de gedicht in Sprekende Gevels en staat op de gevel op de hoek van de Gortstraat en de Kerspel. V -y' Het werk Kabbelend van Ron de Jon ge staat als vierde gedicht op een gevel, ditmaal op de hoek Lombard- straat-Blindenhoek. ZAAMSLAG - In de omgeving van de Koepoortstraat in Zaamslag zijn vergiftigde etensresten gevon den. Bij aanraking voelden, vol gens de meidster bij de politie, de kaas en het gehakt branderig aan. Dit kan gevaar opleveren voor die ren die daar rondlopen. Engels spreken en verstaan. In september starten nieuwe cursussen. Alle niveaus. Informatieavond 8 september. Info www.english4you.nl of 0113-251621 VEERE - Rijkswaterstaat en de wa- terpolitie voerden zaterdag een ge zamenlijke controle uit op het Veerse Meer. Ook het vaste surveil lanceteam, dat wekelijks in en om het meer controles uitvoert, was zaterdag op pad. Het team werd ditmaal versterkt door dijkgraaf Toine Poppelaars. Beide controles kende een rustig verloop. Het team van Rijkswaterstaat en waterpolitie deelde een bekeuring uit aan de bestuurder van een speedboot omdat hij zo'n 15 tot 20 kilometer te hard voer. Zowel Rijkswaterstaat als de waterpolitie kregen de snelle jongen in eerste instantie niet te pakken. De man werd echter bekeurd toen hij de jachthaven Oranjeplaat aandeed. Angst voor onweer was het excuus voor de hoge snelheid. Verder werd een bestuurder van een mo torbootje bekeurd omdat zijn vaar tuig geen registratienummer had. Voor het niet kunnen tonen van zijn vaarbewijs en identiteitsbe wijs krijgt hij een waarschuwing. Het surveillanceteam dat wekelijks in wisselende samenstelling op pad gaat, bekeurde vijf vissers om dat die geen vispas hadden. Een bestuurder van een speedboot werd beboet omdat hij te snel voer en bovendien geen licht aanhad. Het team controleerde het Veerse Meer per boot en de oevers met een surveillanceauto. Zes wildkam- peerders langs het meer werden verzocht elders te overnachten. Rijkswaterstaat en waterpolitie voerde een gezamenlijke controle uit op het Veerse Meer. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12