buitenland 19 Californië blijft voor én tegen homohuwelijk 'Turks leger gebruikt chemische wapens' Nederlands schip loopt vast bij Zweden Onderzoek misbruik in bisdom mag 'Stembusgang in Myanmar heeft niets met democratie van doen' m Rechterlijke uitspraken maken elkaar ongeldig zaterdag 14 augustus 2010 inniHHiMii Voor homo's tergend lang zaam kruipt het homohuwe lijk richting een legale sta tus. De ene rechterlijke uit spraak wordt weer door de andere teniet gedaan. door onze correspondent Mars van Grunsven Het homohuwelijk is weer legaal in Califor nië. Trouwgrage stellen moeten wel tot woens dag wachten, want pas dan is de bevrijdende uitspraak van de rech ter in San Francisco van kracht. Al meer dan een decennium is het homohuwelijk, of'same-sex mar riage', zoals het in de VS formeel wordt genoemd, een heet hangij zer in het Amerikaanse publieke debat. Dat heeft in verschillende staten al geleid tot een reeks wetsvoorstel len, rechtszaken en referenda. Dan weer om het homohuwelijk toe te staan, dan weer om legalisering er van terug te draaien. De discussie loopt ongeveer langs de volgende lijnen. Voorstanders zeggen dat het huwelijk een unie ke uiting van liefde en verbonden heid is. Wie een dergelijke verbin tenis aan een klein deel van de be volking wil onthouden, degra deert die mensen tot tweederangs burgers. Ook tegenstanders redene ren dat het hier een fundamentele band betreft met diepe wortels. Zij vinden echter dat het toestaan van het homohuwelijk het huwelijk als instituut ondermijnt. De voorstanders lijken de laatste ja ren de wind in de rug te hebben. Maar juist in Californië, 's lands dichtstbevolkte en doorgaans ook meest vooruitstrevende staat, kreeg het homohuwelijk eind 2008 een grote zeperd te verwer ken. Toen verwierp 52 procent van de Californiërs het homohuwelijk in een referendum. Nu, na een lange juridische strijd, heeft een federale rechter in San Francisco bepaald dat juist dit be sluit ongrondwettelijk is, omdat het gericht was tegen alleen ho mo's en lesbiennes. Conservatieve groeperingen tekenden uiteraard meteen beroep aan. Dit beroep is nu door diezelfde rechter verwor- door onze correspondent Jessica Maas Verdriet bij een homostel dat hoor de nog niet te kunnen trouwen. foto Ben Margot/AP pen, waarmee hij de deuren open de voor ontelbare homoparen om te trouwen. De beslissing leidde tot grote uit bundigheid onder homo's in Cali fornië. Maar toen duidelijk werd dat de rechterlijke uitspraak pas aanstaande woensdag van kracht wordt, daalde de stemming, zo be richtte onder meer de San Francis co Chronicle. Zo werd onbedoeld de tijdelijkheid benadrukt van juri dische overwinningen in deze bit tere strijd. Tegenstanders hebben namelijk al aangekondigd de kwes tie voor het Hooggerechtshof te brengen. ISTANBUL - Het Turkse leger zou chemische wapens gebruiken te gen de Koerdische PKK, stelt het Duitse weekblad Der Spiegel. Dit voorjaar overhandigden Koer dische activisten foto's van acht omgekomen, verminkte PKK-strij- ders aan een delegatie van Duitse politici, journalisten en mensen rechtenorganisaties. Volgens de Duitse pers waren de beelden 'te gruwelijk voor woorden'. De leden van de PKK, de Koerdische afschei dingsbeweging, zouden in septem ber 2009 om het leven zijn geko men door chemische wapens. De foto's zijn volgens Duitse ex perts authentiek en de guerrilla strijders zijn volgens het universi teitsziekenhuis in Hamburg 'hoogstwaarschijnlijk door een chemische substantie' gedood. De PKK is al bijna dertig jaar in een gewapende strijd met het Turkse leger verwikkeld. De laat ste maanden laait het geweld weer op. De strijdkrachten bombarde ren met grote regelmaat tot over de Iraakse grens om de PKK-kam- pen daar te vernietigen. De strijd heeft al aan meer dan 40.000 men sen het leven gekost. Het is overigens niet de eerste keer dat Turkije ervan beschuldigd wordt chemische wapens tegen de PKK in te zetten. Twee jaar gele den eiste de inmiddels verboden Koerdische partij DTP eveneens opheldering. Ook toen waren PKK-guerrilla's dusdanig ver minkt, dat aan chemische wapens werd gedacht. „Niemand wil een onderzoek naar deze kwestie. Het leger houdt vol dat het geen chemi sche wapens gebruikt", zegt de Koerdische parlementariër Akun Birdal van de opvolger van de DTP, de BDP. Premier Erdogan noemde de aantijgingen destijds PKK-propaganda. De Koerdische politicus is daarom blij met de in ternationale aandacht. „Het gaat om misdaden tegen de menselijk heid", aldus Birdal. Turkije is ondertekenaar van het internationale verdrag tegen che mische wapens. „Keer op keer dui ken dit soort mysterieuze inciden ten op die schreeuwen om een se rieus onderzoek", aldus de Duitse politica Claudia Roth van de Groe nen in Der Spiegel. Ook de CDU pleit voor een internationaal on derzoek. De vooraanstaande mensenrech tenadvocaat Tahir Elci reageert van uit het Koerdische Diyarbakir ech ter terughoudend. „Tien jaar gele den heb ik wel eens geruchten over chemische wapens gehoord, maar de laatste tijd niet meer. Ik heb zelf ook nooit bewijzen ge zien. Het zijn zeer ernstige beschul digingen die in elk geval grondig onderzocht dienen te worden." HELSINGBORG - Een dronken schip per heeft een Nederlands vracht schip gisterochtend laten vastlo pen in het zicht van de haven van het Zweedse Helsingborg. De Zweedse politie heeft de 44-jarige Oekraïense schipper aangehouden wegens dronkenschap en roeke loos vaargedrag. De kapitein had vier keer de toege stane hoeveelheid alcohol in zijn bloed zo bleek uit een blaastest (0,4 milligram per liter, terwijl tij dens het besturen van een schip maximaal 0,1 is toegestaan). De dronkenschap wordt hem extra ernstig aangerekend omdat hij de gezagvoerder was van een groot schip dat in ondiep water voer, al dus een politiewoordvoerder. Het 85 meter lange vrachtschip van het Friese bedrijf Flinterforest was onderweg van Finland naar Schotland met een lading papier. Volgens de Zweedse kustwacht is niemand van de in totaal zes be manningsleden gewond geraakt en lekt het schip geen brandstof Experts onderzoeken hoe het vaar tuig het makkelijkst kan worden vlotgetrokken. Volgens een woord voerder moet daarvoor eerst de la ding worden gelost. De kapitein blijft in elk geval drie dagen in voorarrest. De Nederland se eigenaar van het schip liet we ten geen commentaar te kunnen geven zolang het onderzoek naar het ongeluk loopt. BRUSSEL - Het onderzoek naar sek sueel misbruik in de Belgische kerk mag doorgaan. Dat heeft vol gens de Vlaamse omroep VRT een rechtbank in Brussel gisteren be paald. De rechtszitting vond plaats achter gesloten deuren. De rechter boog zich over de zaak omdat het aartsbisdom Meche- len-Brussel een klacht had inge diend na een grootscheepse justi- tie-inval in juni. In een speurtocht naar pedofilie- dossiers die zouden zijn achterge houden, werd onder meer een graftombe in de kathedraal van Mechelen doorzocht. Ook werden de Belgische bisschoppen uren lang vastgehouden. De inval leidde tot felle protesten in de Rooms-Ka- tholiéke Kerk, onder meer van de paus. Volgens de VRT mag de onder zoeksrechter die het onderzoek naar het misbruik leidt, aanblij ven. De rechtbank zou echter wel kritiek hebben geuit op zijn optre den. door Carel Goseling Het is enkele maanden geleden dat kolonel Zaw Min, minister van Stroomvoorziening in Myanmar (het vroegere Birma), zijn staf bijeen riep. „Wij vormen een kant-en-klare regering. Na de verkiezingen blijven wij gewoon aan de macht. Wij zullen dit land verder regeren." Zaw Min, lid van de junta die Myanmar sinds 1962 bestuurt, doel de op de parlementsverkiezingen van 8 november. De zinsneden van de kolonel, die via via naar buiten kwamen, dui den erop dat de militaire macht hebbers onder leiding van gene raal Than Shwe allerminst van plan zijn hun machtspositie op te geven. Ongeacht de uitslag van de verkiezingen. In de Kieswet staat dat kandidaten met een crimineel verleden niet kunnen meedoen. Ook leden van een religieuze orde niet. Deze bepalingen blokkeren activisten en monniken van deel name aan de verkiezingen. Zo ook Aung San Suu Kyi, leidster van de NLD (de Nationale Liga voor De mocratie) en winnares van de No bel Vredesprijs. Aung San Suu Kyi won met haar NLD de laatste parlementsverkie zing in Myanmar. In 1990 behaal de zij 80,8 procent van de stem men. De junta vërklaarde het resul taat ongeldig en bleef aan de macht. Aung San Suu Kyi kreeg huisarrest. Dat heeft ze nog steeds. Formeel hebben zich veertig par tijen voor de verkiezing geregis treerd. Om zeker te zijn van de overwin ning en handhaving van hun macht, hebben de militairen een politieke partij opgericht: de Unie van Solidariteit en Ontwikkeling, USDP. De beweging biedt poten tiële kiezers leningen aan tegen ex treem lage rente, mobiele tele foons en gratis rijst. Wie gebruik wil maken van deze gunsten moet wel meteen lid worden. Andere partijen worden aan alle kanten te gengewerkt, krijgen geen toegang tot staatsmedia en mogen geen campagne voeren. De leider van de Verenigde Democratische Partij is wegens de obstakels die de auto riteiten opwerpen, afgetreden. Vol gens hem kan de stembusgang nooit eerlijk en vrij zijn. VN-baas Ban Ki-moon bekriti seert de gang van zaken. „Dit is niet wat er nodig is." En volgens de Amerikaanse regering heeft de ze stembusgang niets meer met de mocratie te maken. Ill IWIH Alle lastminute vakanties nu extra voordelig 8 dagen Tirol - Brixen W 10 dagen Lloret de Mar% I App. Mariposas w 1 f 1 vanaf: f**®** vanaf: *125^,, obvlogies Brixen is een schitterende bestemming! Ind. excursies: bezoek aan St. lohann, Kitzbiihel en Kirchberg, Innsbruck, Zeil am See, Rattenberg. Ind.: vervoer per luxe touringcar, koffie met gebak op de heenreis, verblijf in Hotel Brixnerwirt, begeleiding door uw chauffeur, afscheidsdiner in Nederland. Een erg mooi en verzorgd appartementencom plex dat vlakbij het bruisende centrum van Lloret de Mar ligt. Dit appartement is populair bij veel Nederlanders en is zeer centraal gelegen. IncL: vervoer per luxe en comfortabele touringcar op basis van Royal Class, verblijf in Mariposas***, Nederlandse reisleiding ter plaatse. Diverse vertrekdata von ugustus Urn oktober tteisiode: 8133620 Wekelijks vertrek Reiscode BEA70S3 boek met de reiscode op pGtGrl<H1gllOllt«nl en bespaar tot 10 of bel 7 dagen per week OQOO^OG^ 0,15 p.m.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9