i9 spectrum >k IÉ ry, JT\ zij unnen in X Zaterdag 14 augustus 2010 Volgens Charles Darwin zou homoseksualiteit onder dieren uitzonderlijk en tegennatuurlijk zijn. Recent onderzoek toont het tegendeel aan. Homoseksualiteit is doodnormaal, zorgt voor een hechte groep en geeft zelfs een beter nageslacht. door Peter de Jaeger H et balletje begon in 2004 te rollen door het boek Evo lution's Rainbow van Joan Rough- garden, biologe aan de Standford Universiteit in Californië. Zij vroeg zich af waarom er zoveel homo's en lesbiennes bestaan, terwijl die niet bijdragen aan de voortplanting en seksuele selec tie. Haar boek beschrijft veel ge vallen van homoseksueel gedrag onder dieren. Volgens Roughgar- den komt dat voor in elke dieren- gemeenschap. Het was het begin van een stortvloed aan zulke waarnemingen in het dierenrijk. „Dit fenomeen is al lang bekend, maar was tot voor kort taboe voor de wetenschap. Studie hier naar werd gezien als belachelijk, onnozel of niet bevorderlijk voor de carrière", zegt Petter Boek man, zoöloog van de universiteit Oslo in Noorwegen. „Van de wei nige wetenschappers die erover schreven, hadden de meesten oogkleppen op. Zo omschreef een onderzoek naar het gedrag van giraffen de veelvoorkomen de anale seks met ejaculatie als 'ritueel vechten'. En dat terwijl veruit de meeste seksuele activi teit zich voltrekt tussen giraffen van hetzelfde geslacht." Dat beaamt ook bioloog Charlot te Vermeulen van Artis. „Twee reuen op elkaar of twee melk koeien die elkaar in de wei bestij gen, wordt al gauw afgedaan als spelen. Mensen zien het wel, maar nemen het niet waar. Dat heeft alles te maken met de vraag door welke bril je kijkt." Wanneer we een roze bril opzet ten, zien we duidelijk homoge drag. In Artis leeft al jaren een mannelijk flamingostelletje. „Die zijn echt verliefd op elkaar. Ze doen aan voorspel en maken el kaar nog steeds het hof, terwijl hun relatie al tientallen jaren duurt." In de Amsterdamse dierentuin wonen ook lesbische koningspin guïns. Eén paartje heeft zelfs jon gen gekregen. „De oudste van de twee is de moeder. Zij heeft ge vreeën met de buurman, die voor de rest geen rol in de opvoe ding speelt. Beide moeders doen alles samen." Bij pinguïns in gevangenschap is Hl ■tl h omo sWMjW een op de vijf homo. In de zoo van New York woont het manne lijk pinguïnpaar Wendell en Cass, monogaam en wel. De twee krijgen regelmatig adop- foto Ronald Wittek/EPA tie-eieren ondergeschoven door hun verzorgers. Samen bouwen ze nesten, zijn de hele dag bij el kaar en verzorgen de jongen soms beter dan een gemiddelde vrouwtjespinguïn. Wendell zorgt voor de kids, terwijl Cass het eten haalt en het zware werk doet. De verzorgers ontdekten meer mannelijke koppels die onaf scheidelijk waren. Ze haalden de stelletjes uit elkaar en plaatsten ze in kleinere kolonies omringd door heteromannetjes en vrouw tjes. De homopinguïns waren met geen stok aan de vrouw te krijgen. Los van hun geliefde kwijnden ze binnen een paar da gen weg. De verzorgers besloten de originele stellen weer bij el kaar te zetten. Op Hawaii ontdekte bioloog Lindsay Young dat één op de drie vrouwelijke albatrossen les bisch is. Het is geen bevlieging. Sommige paartjes zijn al meer dan negentien jaar samen en hebben een gezinnetje gesticht. De mannetjes en vrouwtjes lij ken sterk op elkaar. Dus wan neer men twee albatrossen ziet knuffelen, gaat er niet direct een belletje rinkelen. Om zeker te zijn dat een groot deel van de al batrossen toch echt voor het ei gen geslacht is gevallen, deed Young DNA-onderzoek. Ze kon er niet omheen: een op de drie stelletjes was van hetzelfde, vrou welijke, geslacht. De vogels zoe ken een mannetje uit als sperma donor en die staat voor de rest langs de zijlijn. Hetzelfde gedrag is te zien bij wilde eenden en zwanen. Man nelijke zwanen paren met een vrouwtje en voeden vervolgens met een ander mannelijk maatje het kroost op. Waarschijnlijk om dat de mannenbroeders beter in staat zijn de kleintjes te bescher men. „Veel dieren vertonen ho moseksueel gedrag, maar of ze het ook echt zijn, kan ik als bio loog niet beantwoorden", zegt bioloog Vermeulen. Nathan Bailey en Mariene Zuk van de universiteit van Califor nië in Riverside hebben vorig jaar alle onderzoeken naar homo gedrag bij dieren op een rij ge zet. Ze kwamen uit bij een lijst van 1.500 diersoorten, variërend van wormen en kikkers tot inkt vissen en walvissen. De onder zoekers concluderen dat homo seksualiteit evolutionaire voorde len biedt, hoewel ze ze zich niet voorplanten. „Wanneer we den ken aan factoren die bijdragen aan natuurlijke selectie, denken we meestal aan dingen als het weer, de temperatuur of geografi sche eigenschappen", zegt Bai ley. „Maar dat geldt ook voor so ciale omstandigheden. Homosek sueel gedrag bij dieren kan ingrij pende gevolgen hebben voor de groep." Bailey en Zuk noemen dolfijnen als voorbeeld. De mannetjes doen het met elkaar om een ster ke onderlinge band te krijgen. Die hechting komt later van pas bij de communicatie bij het geza menlijk jagen. Daarnaast biedt het jonge dieren oefening voor het voortplanten met vrouwtjes- dieren, aldus Bailey. Bij fruitvlie gen werkt het weer anders. Man netjes hebben seks met andere mannetjes om elkaar uit te put ten, zodat de sterkste de meeste kans bij de vrouwtjes maken. Ho moseks heeft dus een evolutio nair voordeel. Bij vrouwelijke gorilla's zorgt ho moseksueel gedrag voor een ster ke binding van de groep. Groe pen mannetjes trekken zonder vrouwtjes rond in de natuur, na dat de volwassen vrouwtjes de groep hebben verlaten. In die mannelijke groepen is elkaar be stijgen heel algemeen. „Seksualiteit gaat beslist niet al leen over het maken van baby's, het gaat ook om het functione ren van de kudde", zegt zoöloog Petter Boekman. Bij kuddedieren is het heel vaak zo dat een mannetje de baas is en alle vrouwtjes mag bevruch ten. Al die andere mannetjes moeten toekijken. Zij reageren daarop door af en toe stiekem, wanneer de baas er niet is, met een vrouwtje te paren. Uit frus tratie kunnen ze ook elkaar gaan bestijgen. Boekman: „Homosek sueel gedrag bij dieren is daarom lastig te vergelijken met de men senwereld. Bij ons gaat het om een bewuste keuze, bij dieren ontstaat homogedrag vaak uit verveling of afwezigheid van het andere geslacht. Dat zie je bij voorbeeld ook in gevangenis sen." I reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97