i5 spectrum de geur van de V Zaterdag 14 augustus 2010 tandy en Middelburger Thijs. Tijdens hun verblijf publiceerde deze krant elke twee ie, vaak ook de eerste keer zo lang van huis weg. Hoe kijken zij terug op hun tijd in Af- door Ondine van der Vleuten jn aankomst in maart de eerste pa ndt het sap geoogst en dat droogt arlijk wat geld op, zeker als de rdt tot heroïne. „Poppy, noemen ten op harde, grijsblauwe stengels t een kenmerkende, bijna niet te )en met opzet dóór die akkers alang er op de wegen bommen lig- len. Soms moest je er met grote er elkaar, om de schade te beper- onvermijdelijk. We hebben een le boer op ons afkwam, met gehe- delijk te maken dat wij weinig ten bijna oogstrijp waren, dat de men mensen uit andere streken, ïaliban werden ook actiever. Voor igrijke inkomstenbron; die willen wel alternatieven gestimuleerd, ir ik geloof niet dat dat veel zoden tk was, denk ik: hoe leuk is een lujd leuk te zijn, het is werk. Wat als. Zwaaien, als je de poort uit- ine Nederlandse gesprekjes. Hey, j ook. En dan stak je je duim om- ndergaande zon speelde je 's ïkje verderop zat iemand gitaar te ioitjes, speelden De Colonisten oemden we het afgezette gedeelte a Met een opblaasbare palmboom cis het een beetje opgeleukt. Daar i een bloembak gemaakt van een zak diein een stalen frame hangt muur van hesco's, als raketvan- cetten om onze oren gehad. Ik Een felroze boerka, een strandlaken en een herinneringsbord je van de missie. Dat heeft bushmasterchauffeur Randy mee genomen als herinnering aan Uruzgan. Maar de echte herin neringen, die zitten in zijn hoofd. Geuren maken daar een belangrijk onderdeel van uit. „Die typische lijfgeur van de Afghanen... Zij zweten natuurlijk elke dag. Doen wij ook. Maar wij hadden douches, zij moesten het doen met een bad in de rivier, soms. Wij hadden toiletten, zij... nou ja, zij doen het overal. Alleen als er zo'n Sunday shura was, zo'n bijeen komst met belangrijke locals, werd er een hokje gemaakt met gaten in de grond.En precies boven die scheitput zaten wij, in de uitkijk post. Stinken! En een vliegen!" „Graatmager zijn ze, de Afghanen. Als er een bij zit dit wat dikker is, weet je: die heeft geld. Maar zo mager als ze zijn, ze kunnen aanpak ken. Daar zouden wij hier in Nederland nog wat van kunnen leren. Als ik aan de Afghanen denk, zie ik hun handen en voeten voor me: grote handen, echte werkhanden. Als het op werken aankomt, zijn het echte mannen. In de paar maanden dat wij daar zaten, heb ik een hele weg zien ontstaan. Met man en macht deden ze dat, wat wij hier met bouwmachines in een halfjaar doen, doen zij in een week met twintig man. En met hun blote handen, hoogstens eens dat er een wagen komt om stenen aan te voeren. Ben je ergens een week niet geweest, staat er een nieuw gebouw. Daar heb ik respect voor, zo hard als die werken." „Ik hou van kinderen. Ik was heel benieuwd hoe kinderen daar le ven. De eerste week vond ik het leuk, de kinderen die voortdurend sjaan, sjaan roepen. Dat betekent: 'geef. Vaak staan ze dan met hun duim in hun mond te gebaren dat ze drinken willen. Geef je ze een flesje water, dan gooien ze het vaak gewoon weg. Vers drinkwater! Het gaat ze niet om het water - als ze dorst hebben drinken ze wel uit de rivier de Helmand - maar om het plastic flesje. Na vier maan den vond ik het alleen nog maar vervelend, altijd maar dat sjaan, sjaan." „Ik heb een chipsverslaving. Mijn vriendin stuurde me altijd de goe de op, hamka's dus. Die van daar waren anders. Op een dag had ik daar chips gekocht, in een blikje. Of het nou vet of water was, ik weet het niet, maar op het laatst droop het gewoon van de chips af. Smerig. Ik mag niet klagen over het eten, maar alles smaakte net een beetje anders. Zelfs aardappels. Meestal aten we trouwens rijst. Ben ik niet dol op, maar ja. Wat we ook heel veel aten; noedels. Op ons voertuig lag standaard een grote bak met noedels in allerlei smaak jes." „Ik ben met gemengde gevoelens teruggekomen. Je gaat erheen met het idee dat je het land gaat helpen opbouwen. Je wilt verbetering zien, alles goed overdragen aan de Afghaanse regering. Je ziet dingen tot stand komen, wegen verschijnen. Tegelijk is er die Taliban, die al les weer afbreekt wat je opbouwt. Ik zie ze nog niet weggaan." te an die gebeurtenis zijn bijna niet [Vos ik jarig. Ik heb het niet ge- niéttee|wa*frde a^'yerJaSrda- itfirgêkomer) dat het wél waardi :nzijn met familie en Vnehdéft.-E>i imilie en vriëndéhs%b *tfoheel igrijke les die ik tijdermie/e uim echt belangrijk vind." éépéw Twee weken voor hij naar Uruzgan vertrok, vroeg Thijs zijn vriendin ten huwelijk. „We waren al zeker van elkaar, maar als militair word je gedwongen extra bij dingen stil te staan. We hebben voor ik wegging heel veel met elkaar gepraat. Nog voor ik op het vliegtuig stapte hebben we de datum geprikt: mei 2011." „Ik was nog nooit zo lang van mijn vriendin gescheiden geweest. In het begin had ik het zo druk dat ik er niet zo mee bezig was, maar in moeilijke periodes heb ik haar echt gemist. Ie belt en mailt wel, maar het gekke is dat het steeds moeilijker wordt om te communiceren. Het is daar zo'n andere wereld - je hebt op een gegeven moment zo veel uit te leggen dat je er maar niet eens aan begint. Sommige din gen mag je ook niet vertellen, andere dingen zijn te ingewikkeld. Op een gegeven moment had ik mijn moeder aan de telefoon, maar ik wist niet wat ik moest zeggen. Je krijgt ongemakkelijke stiltes, terwijl er in feite zoveel te vertellen is. Aan het eind denk je ook: ik ben toch bijna thuis, ik vertel het straks wel." „Elke dinsdag kwam de halo, de grote helikopter die ook post mee bracht. Wij zaten aan het eind van de logistieke lijn. Als de halo ka pot was of zo, kwam er geen post. Dan merk je opeens hoe belang rijk het voor je is. Post is het enige wat je van thuis hebt, iets van het leven daar in de periode dat jij er. niet bent. Ik hing alles aan de muur, de foto's en de kaarten. Het werd eigenlijk steeds gezelliger, op mijn kamer." „Naast ons kamp lag de burnpit: een kuil waarin al het afval werd ver brand. Als de wind verkeerd stond, hing er een walm over het kamp van verbrand plastic, etenswaren, alles. Het brandde en smeulde al tijd. Aan de andere kant lag het vloeiveld, waar de riolering op uit liep. Als de wind een beetje draaide, had je strontlucht. Gelukkig ruik je het op den duur niet meer." „Uruzgan was zo ontzettend stoffig - en dan zweette je ook nog de hele tijd. Dat is geen lekkere combinatie. Uruzgan kon ook ontzet tend stil zijn, en ontzettend donker. Als 's nachts de maan niet scheen, kon je letterlijk geen hand voor ogen zien. Je wist dat je je hand voor je ogen heen en weer bewoog, maar je zag niets." „Toen ik terug in Nederland was, móest ik heel erg wennqn aan de drukte. De eerste dag was ik in een winkelstraat in Eindhoven. Uruz gan is grauw,maar daar waren zoveeHtleurerjj en zoveel menserifffö"- veel geluid, spullen, zoveel alles. Ik had maanden niets gekocht en had gelijk de neiging door te slaan. Mijn vriendin moest me tegen houden. Ik heb een playstation gekocht, een luxe koffiezetapparaat, een nieuw mobieltje." 5r» „Toen ik in Zeeland kwam, hadden ze een surprise-party voor me gei ófganiseerd. Het eerste wat ik hoorde was het nutteer 'Leef .wan. Jan Smit Dat was zo'n beetje het feelgootirmmrtie/i/an Uruzgffi.'ïe- dereen had die cd, want iedereen had 'm gekregen na zijn optreden daar. Leef. Veelzeggende titel, ja." Zie voor video en eerdere afleveringen: www.pzc.nl/Uruzgan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 93