spectrum 10 wil een normaal leven De man van Merkel Zaterdag 14 augustus 2010 In Duitsland is de spreekwoordelijke vrouw achter 's lands machtigste po liticus een man. Zijn naam is Joachim Sauer (61). Hij is getrouwd met bondskanselier Angela Merkel (56). 'Sauer' betekent 'zuur' of'kwaad'. Of Sau er dat van nature is, weten we niet. Van Duitslands 'first husband' is namelijk vrijwel niets bekend. Dat wil Sauer graag zo houden. De publiciteitsschuwe schei kundige vertoont zich slechts één keer per jaar bij een officiële gelegenheid: op de beroemde Bayreuther Festspiele. Dan zien we een vriendelijk lachende zesti ger met stekeltjeshaar en smoking, naast een in galajurk gestoken bondskanselier. Sauer schijnt erg van de muziek van Richard Wagner te houden. Voor de beëdiging van zijn vrouw, in 2005 en 2009, kwam hij in elk ge val niet de deur uit. Sauer volgde de plechtigheden thuis op de tv. Je zou denken dat het zelfs de gehar naste Angela Merkel pijn moet doen dat haar man haar alleen laat op zulke momenten. Maar ze laat er nooit iets van merken. Slechts spo radisch worden de Duitsers aan het bestaan van Sauer herinnerd. Bij voorbeeld als hij Merkel vergezelt naar de stembus. Of, zoals recente lijk, als de twee op wandelvakantie in de bergen gaan. Sauer verscheen de afgelopen jaren maar een paar keer op de politieke bühne, zoals bij de G8 in Heiligendamm in 2007 JbÊÊÉ en de Navo-top in Baden-Baden en I Straatsburg in 2009. Ook was hij er- ■V" bij toen Barack en Michelle Obama vorig jaar Duitsland aandeden. W'Sauer is zo consequent in de af scherming van zichzelf en zijn ei gen loopbaan, dat journalisten het allang hebben opgegeven hem te interviewen. Human interest is niet besteed aan de ernstige Sauer, die twee zoons heeft uit een eerder huwelijk. „Mijn persoon staat in geen verhouding tot het politieke werk van Angela Merkel", zei hij ooit. Dat hij bij dat politieke werk wel een rol speelt, ligt voor de hand. 'Achim', zoals Merkel hem thuis noemt, is haar advi seur achter de schermen, verklapte ze ooit. Hij leest haar toespraken vooraf, be commentarieert haar tv-optredens. Wat doet de man wiens vrouw bijna nooit thuis is? Ook daarover weten we nauwelijks iets. Hij bakt graag taart, heet het En Sauer schijnt beroepshalve een in nige verhouding met zijn laptop te heb ben. Op zijn persoonlijke website is een glimp te zien van zijn tijdsbesteding. Sinds 1993 is hij hoogleraar fysische en theoretische scheikunde aan de Berlijnse Humboldt Universiteit. Zijn faculteit ligt in het Berlijnse Dahlem, een groen stads deel, ver van het politieke gewoel. Sauer geeft lezingen van Italië tot Japan en de Verenigde Staten. Hij behoort al jaren tot de top van de wereld op zijn vakgebied. Sommigen beweren dat Sauer de rol van politieke echtgenoot of partner opnieuw heeft gedefinieerd. Dat doet hij dan niet alleen. Immers, ook de onlangs aangetre den bondspresident, Christian Wulff (51), heeft een atypische partner. De pas 36-jarige pr-dame Bettina Körner, zijn tweede vrouw, heeft al een kind uit haar eerste huwelijk. Dan de vicebondskanse- lier en minister van Buitenlandse Zaken, Guido Westerwelle (48). De liberaal is openlijk homoseksueel en neemt zijn man, evenementenmanager Michael Mronz (43), geregeld mee naar officiële gelegenheden, ook in het buitenland. Joachim Sauer, Bettina Körner en Mi chael Mronz. Ze belichamen allen op hun eigen manier de modernisering van Duitsland en dus ook van de politiek. STANDPLAATS door Oene van der Wal Kosovo door Joost van Egmond Petrit Selimi is ondernemer in de Kosovaarse hoofdstad Pristina. Hij spreekt vijf talen en voldoet prima aan het beeld dat een reclame campagne over Kosovo tracht te vestigen: Ko- sovaren als 'de jonge Europeanen'. Vorige maand noemde het Internationaal Gerechtshof de onafhankelijkheid die de Kosovaren in februari 2008 eenzijdig uitriepen, legaal. Een grote politieke overwin ning, die de twee miljoen inwoners - 70 procent is jon ger dan 30 jaar - nu omgezet willen zien in ook voor hen merkbare veranderingen. Daarbij speelt in elk geval één groot probleem een be langrijke rol. De Kosovaar is in de ogen van menig Euro peaan gelijk aan een achterlijke boer met een kalasjni- kov in de schuur. Selimi wordt gek van dat idee. „Wij zijn enorm liberaal. Marihuana is vrijwel legaal, er is een open discussie over homorechten. In Pristina zijn de afgelopen twee jaar 560 cafés geopend. Onlangs tra den Snoop Dogg en Morcheeba hier op." Pristina is inderdaad een bruisende stad. Maar het ge brek aan erkenning van de modernisering laat veel Kos ovaren gefrustreerd achter. Kosovo worstelt met zijn imago. Neem de corruptie. De directeur van de Centra le Bank van Kosovo is gearresteerd wegens corruptie, tegen de minister van Transport loopt een onderzoek. Volgens Karin Limdal, de woordvoerder van Eulex (de juridische missie van de Europese Unie in Kosovo), is corruptie wijdverspreid. Hoewel het fenomeen niet er ger is dan elders op de Balkan, heeft Kosovo volgens Limdal een 'mentaliteitsprobleem'. „Mensen hebben niet het gevoel dat de staat iets van hen zelf is", beaamt Engjëllusha Morina van de denktank IKS in Pristina. „De betrokkenheid bij de overheid is laag. In de discus sies over corruptie hoor je mensen nooit zeggen dat óns geld en ónze belastingen verdwijnen." De vele nationale en internationale instanties die de cor ruptie bestrijden, maken de aanpak er ook niet efficiën ter op, meent Morina. „We hebben bijvoorbeeld Eulex, de Verenigde Naties, de internationale toezichthouder ICO en de Kosovaarse autoriteiten. Intussen worden aanklagers met een salaris van 500 euro per maand ge acht zonder bescherming mensen aan te pakken, die 5 miljoen achterover hebben gedrukt." Toch stelt Morina dat het corruptieprobleem voor een groot deel beeldvorming is. „Veel instanties werken juist erg goed, zoals de douane. Maar men verwacht van Kosovo, met alle internationale hulp en toezicht, Albanese jongeren bij het Newborn-monument in Pristina, dat het beter functioneert." „Georganiseerde misdaad en corruptie zijn prioriteit nummer één", zegt Behar Selimi, de hoogste politiebaas van Kosovo. Niet omdat corruptie zo vaak voorkomt als formeel Kosovaars, maar de Servische politieagenten sommigen denken, benadrukt hij. Maar omdat corrup- communiceren met hun bazen in Pristina via tussenper- tie het vertrouwen in de jonge staat ondermijnt. „De re- sonen van de EU. Het onderwijs wordt aangestuurd gering wil actie. Ik mik op elke dag een arrestatie." Met vanuit Belgrado. De Albanese taal (88 procent van de 294 zaken in het afgelopen half jaar zit hij daar zelfs bevolking is Albanees) staat daar niet op het lespro- ruim boven. gramma. „Ik heb het niet nodig Albanees te leren", zegt Dan is er de moeizame relatie met Servië. De regering Luka Bulajic (14). „Ik houd niet van die taal." Sowieso in Belgrado heeft, ondanks de uitspraak van het Interna- gaat hij maar zelden naar 'de overkant' van de Ibar, de tionaal Gerechtshof, laten weten Kosovo niet te zullen rivier die de 'grens' met Kosovo vormt, erkennen. In Kosovo wonen nog zo'n 200.000 Serviërs, Het districtshoofd dat de Servische scholen in de regio vooral in het noorden. Wie vanuit Kosovo dit gebied in bestuurt, Predrag Stojcetovic, erkent het probleem. Hij komt, waant zich in een andere wereld. Servische mo- houdt kantoor in een fonkelnieuw gebouw, neergezet biele telefoons doen het plots weer, het is afgelopen omdat Servische schoolgebouwen in Zuid-Mitrovica met Kosovaarse nummerplaten op auto's en overal zijn geconfisqueerd door de Kosovaarse overheid, wordt in Servische dinars gerekend. Het steekt hem dat Servisch niet in het Kosovaarse on- In de stad Mitrovica, noordoostelijk van Pristina, heeft derwijspakket zit, terwijl Kosovo op papier tweetalig is. de Kosovaarse regering weinig te zeggen. De politie is „Het taalonderwijs heeft negatieve consequenties, maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 88