binnenland 17 Beatrix mag cadeautjes niet verpatsen Afluisteren Blackberry Postbode bezorgt flyers opvolging André Rieu in LONDEN Zeilmeisje Laura krijgt camera's aan boord »-tA KR AS 4 NL Dertien jongeren vast voor mishandelingen Balen van feestje Hoek van Holland BOEK ONLINE of bel 0900-9697 J zaterdag 14 augustus 2010 door Hans Jacobs DEN HAAG - Koningin Beatrix kan cadeaus die zij als staatshoofd krijgt tijdens staatsbezoeken niet te gelde maken. De presentjes wor den overgedragen aan de Stichting Koninklijke Geschenken. Andere leden van het Koninklijk Huis heb ben die verplichting niet, zij dra gen ze in de praktijk af aan de Stichting Officiële Geschenken van het Huis van Oranje-Nassau. Prinses Margriet deed dat bijvoor beeld meteen met de schilderijen en plaquettes die ze ontving bij haar bezoek aan Canada in mei. Thuis had ze er ook geen plaats voor, overigens. Het beheer van de gaven is in han den van het Koninklijk Huisar chief, dat ze bijvoorbeeld wel kan uitlenen. Kleinere cadeaus, zoals een fruitmand, streekproducten of bloemen, worden op het paleis ge bruikt of geschonken aan zieken huizen of andere instellingen. Een pot zelfgemaakte jam kan moeilijk in het achter Paleis Noordeinde in Den Haag gelegen archief worden bewaard. Wat leden van de Europese ko ninklijke families mogen ontvan gen en hoe ze omgaan met ge schenken staat in de belangstelling sinds drie Zweden hun kroonprin ses hebben beschuldigd van cor ruptie. Dit omdat ze als huwelijks cadeau van een rijke, Zweedse za kenman het gebruik van diens pri- vévliegtuig, zeiljacht en buitenver blijf heeft aangenomen. Er wordt nu een onderzoek ingesteld naar de beschuldigingen. Maar in Dene marken is meteen ook een discus sie ontstaan. „Ons koningshuis doet niet anders dan dure geschen ken aannemen", meent boulevard blad EkstraBladet, „dus is het in dat geval ook corrupt." Het Deen se blad heeft tal van voorbeelden, zoals korting op of gebruik van de signer kleding door kroonprinses Mary en prinses Marie, cadeaus voor de koninklijke kinderen, en hulp bij de zeilhobby van kroon prins Frederik. De discussie over dure cadeaus speelde een aantal ja ren ook in Groot-Brittannië. Daar bleek prins Charles kleinere ge schenken te verdelen onder zijn personeel, dat het vervolgens ver patste. Nu publiceert hij jaarlijks een zeer gedetailleerde en uitput tende opgave van alle cadeaus die op buitenlandse reizen zijn ont vangen. Charles heeft; ook regels ingesteld. Alleen eetbare geschenken die minder waard zijn dan vijftig pond (ruim 60 euro) mogen wor den weggegeven, inclusief aan het personeel. Verkoop van duurdere cadeaus kan ook, maar dan alleen voor liefdadigheid. De Nederland se stichtingen die de geschenken beheren, kunnen dat niet. De Stichting Officiële Geschenken van het Huis van Oranje-Nassau moet juist de zaken bijeenbreng en, bijeenhouden en beheren. De stichting kan de spullen niet verko pen of op een andere wijze ver vreemden, zo is de regel. kenburg in Leiden. „Op papier zou het allemaal moeten passen", zei een woordvoerster van het productiebedrijf van de musical. Na een urenlange bergingsoperatie kon het vliegtuig met een hijskraan op een andere vracht wagen worden gezet. foto Joris van Bennekom/ANP HILVERSUM - Zeilmeisje Laura Dek ker krijgt camera's aan boord die haar reis rond de wereld zullen re gistreren. Haar manager Peter Kla- renbeek heeft daar afspraken over gemaakt met productiebedrijf MasMedia in Hilversum. Het bedrijf zal de beelden ook dis tribueren en exploiteren in Neder land. Talpa neemt de buitenlandse distributie en exploitatie voor zijn rekening. Dat heeft Klarenbeek gis teren bekendgemaakt. De camera's worden op haar boot Guppy geïnstalleerd als Laura in Portugal haar laatste voorbereidin gen voor vertrek treft. Het zeilmeis je kan zelf bepalen wanneer de ca mera's haar filmen of niet. Ook heeft zij het laatste woord of ge maakte beelden al dan niet wor den vrijgegeven. MasMedia onderhandelt nog over de Nederlandse uitzendrechten. AMSTERDAM - De fabrikant van Blackberry's, het Canadese bedrijf RIM, staat geheime diensten toe het telefoonverkeer van Blackber- ry-gebruikers af te luisteren. Dit blijkt uit een verklaring die Re search In Motion (RIM) gisteren onder zijn zakelijke gebruikers heeft verspreid. Daarin schrijft de Blackberry-fabri- kant overheden behulpzaam te zul len zijn als zij inzage willen in het telefoonverkeer, maar alleen als de ERMELO In een onderzoek naar twee ernsti ge mishandelingen in Ermelo heeft de politie dertien verdachten in de leeftijd van 16 tot en met 23 jaar op gepakt. Op 30 april werden twee mannen 's nachts in elkaar gesla gen en een dag later werd een man bij het station in Ermelo beroofd en mishandeld. De jongeren wor den tevens verdacht van diefstal. ROTTERDAM Politiebonden NPB en ACP zijn ont stemd dat exact een jaar na de strandrellen in Hoek van Holland een dansfeest wordt gehouden in strandtent Miljonairs. Het strand feest Sunset Grooves liep op 22 au gustus 2009 volledig uit de hand. Tientallen hooligans keerden zich tegen de politie. Zij zagen geen an dere mogelijkheid dan te schieten. Daarbij viel een dode. nationale veiligheid van dat land in het geding is. RIM schrijft ver der dat het zich 'zo coöperatief mo gelijk' opstelt bij dergelijke verzoe ken, maar daarbij ook 'de wettelij ke rechten van consumenten en bedrijven zal beschermen'. De re geringen van Saoedi-Arabië, India, Indonesië en de Verenigde Arabi sche Emiraten dreigden onlangs de Blackberry te verbieden, omdat RIM hun geheime diensten geen toegang geeft tot het dataverkeer. DEN HAAG - De vakbonden krijgen veel klachten van postbodes die flyers met de tekst 'Word TNT postbezorger' moeten rondbren gen. Postbodes die binnenkort ont slagen worden, leveren zo tegen wil en dank een bijdrage aan de zoektocht naar hun opvolgers. „Dat is heel wrang", aldus AbvaKa bo FNV en CNV Publieke Zaak. Postbedrijf TNT voert een grote re organisatie door waarbij de komen de tijd zeker 11.000 banen verdwij nen. Duizenden postbodes wor den daarbij ontslagen en vervang en door goedkopere, parttime post bezorgers. Die hoopt het bedrijf te vinden door huis-aan-huis wer vingsfolders te laten verspreiden. Dat gebeurt door de binnenkort overbodige fulltime postbodes. „Zij hebben het gevoel dat ze hun eigen graf graven", zegt Inge Bak ker van CNV Publieke Zaak. „En het wordt steeds wranger, want de ze postbodes krijgen waarschijn lijk over enkele weken te horen dat ze kunnen vertrekken. En ook die brieven moeten door TNT'ers worden bezorgd." Postbodes storen zich enorm aan de gang van zaken, zegt ook Peter Wiechmann van AbvaKabo FNV. De bonden kunnen echter weinig meer dan een signaal afgeven. „We zijn een postbedrijf en gaan de be zorging van de flyers niet uitbeste den aan onze concurrenten", al dus een woordvoerder van TNT. 4-daagse busreis Groot-brittannië Vertrekdata: vrijdag 3 september t/m 17 december 2010 extra ingekochte najaarsspecial! Inclusief stadstour en -wandeling door Londen, langs o.a. de Big Ben, Tower Bridge, St. Paul's Cathedral en Buckingham Palace. En wat dacht u van een boottocht over de Thames of een middagje shoppen in het beroemde warenhuis Harrods? inclusief reis per Comfort Class bus (met méér beenruimte), op div. vertrekdata speciaal op- en uitstapschema voor de lezers van deze krant; Breda, Tilburg. Eindhoven en Asten, overtocht Calais-Dover v.v., verblijf en 3 x ontbijt Zie www.kras.nl/39043 4-daagse busreis Groot-Brittannië I tJL I t Met 100 vertrekgarantie! Vertrekdata: dinsdag 21 september 2010 André Rieu fans opgelet! Beleef André Rieu in een unieke ambiance. Op 22 september geeft hij een concert in de 02 Arena in Londen en... u kunt hierbij zijn! geniet verder van een stadsrondrit en een stadswandeling langs o.a. de Big Ben, St. Paul's Cathedral, Westminster Abbey, Buckingham Palace, The Tower of London en de Tower Bridge inclusief reis per Comfort Class bus (met méér beenruimte), overtocht Calais-Dover v.v., verblijf, 3 x ontbijt, het beschreven programma en entreekaart voor het concert in de 02 Arena Zie www.kras.nl/39050 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders aangegeven. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7