221 zeeland Bona Fide mag niet naar andere stek Behoud van differentiatie waar de toeristensector m msmam Waterschap sluit inlaten om giftige blauwalg in sloten te voorkomen Oogst van mosterdzaad is begonnen CAMPING De Campings Bona Fide en De Karavaan in Renesse gaan dicht. In januari kregen de bewoners te horen dat ze volgend jaar na het seizoen vertrokken moeten zijn. zaterdag 14 augustus 2010 door Melita Lanting RENESSE - De kampeerders van Bo na Fide mogen geen nieuw kam peerterrein beginnen op de com- pensatiegronden achter de huidige camping. „Daar zijn die gronden niet voor bedoeld", zegt wethou der Ad Verseput. „Die grond is be stemd om knelpunten op te los sen, en Bona Fide is geen knel punt. Hoe jammer het ook voor de bewoners is." „Dat is wel heel gemakkelijk", zegt Bouke Noordlander, voorzitter van de bewonersvereniging. „Ik denk dat een groep van tweehon derd campinggasten die op straat staan wel degelijk een knelpunt is." Camping Bona Fide (567 kam peerplaatsen) gaat sluiten. Het ter rein is opgekocht door een project ontwikkelaar om chalets neer te zetten. Voor ongeveer tweehon derd bewoners betekent dit zeer waarschijnlijk einde verhaal. Deze 'overblijvers' hebben geen alterna tieve staanplaats gevonden. Op de andere terreinen is niet een-twee-drie ruimte om vijfhon derd caravans te herplaatsen. Bo vendien lopen veel bewoners te gen het feit aan dat wat oudere ca ravans niet welkom zijn op andere terreinen. Niet iedereen kan zich een nieuwe caravan veroorloven. De bewonersvereniging heeft daar om gezocht naar een alternatief en dat denkt ze gevonden te hebben. Een campinghouder is bereid om een terrein te exploiteren en er is een financier beschikbaar. Het enige wat nodig is, is grond. De bewonersvereniging heeft het oog laten vallen op het zogeheten 'compensatiegebied Zoomgebied' rondom de camping. Deze grond is eigendom van de gemeente en bedoeld om knelpunten in de re creatiesector op te lossen. Dan gaat het bijvoorbeeld om cam pings die moeten wijken voor na tuur, herstructurering of campings die om andere redenen helemaal klem zitten. Verkoop en herstructurering tot huisjespark is geen knelpunt. „Dat gebeurt nu hier, maar kan morgen ergens anders ook gebeuren", zegt Verseput. Uit de brief die de gemeente naar de bewonersvereniging heeft ge stuurd, blijkt dat de gemeente het verplaatsen van de tweehonderd standplaatsen beschouwt als het stichten van een nieuwe camping. „Dat zien wij toch anders", zegt Noorlander. „Er komen niet meer recreanten bij. Naast de 350 bunga lows die de nieuwe eigenaar wil realiseren op de locatie van de camping, gaan wij uit van twee honderd plaatsen op het andere terrein. Dat is altijd nog minder dan de 567 plaatsen die er nu zijn." Noorlander had gehoopt dat het college zich wat soepeler had wil len opstellen. „Ja, als je dan leest dat de gemeente schrijft dat ze geen zorgplicht heeft ten opzichte van ons en dat de gemeente ons probleem niet wil oplossen, denk ik: joh, dat vragen wij ook niet. Wij zeggen niet los ons probleem op. Nee, wij hebben zelf een oplos sing en daarvoor vragen wij mede werking. De bewonersvereniging geeft het nog niet op. Noorlander wacht de houding van de gemeenteraad afj want dezelfde brief met het ver zoek om medewerking is ook naar de gemeenteraad gestuurd. Bona Fide en De Karavaan in Renesse worden omge vormd tot een terrein met luxe chalets. Een verande ring die past bij de trend dat de toerist steeds meer luxe vraagt. Maar past de inzet op luxe ook bij de recreatie gemeente die Schouwen- Duiveland wil zijn? door Melita Lanting w e moeten oppas sen dat er vol doende keuze blijft", zegt wet houder Ad Ver seput van toerisme. „Differentiatie moet blijven. Met luxere accommo daties boor je een bepaalde doel groep aan. Wifi of een zwembad is voor sommige mensen belangrijk, maar je moet ook ruimte houden voor mensen die minder luxe wil- KERKWERVE - De mosterdzaad- oogst is begonnen. Op een perceel aan de Duijvendijkseweg staat een perceel gele mosterd. Van alle goudgele korreltjes die van het land komen, worden ongeveer honderdduizend potjes mosterd gemaakt in Zierikzee. Onder meer het streekproduct zeekraalmos terd, waarmee de maker - Ton Schroer van Ton's mosterd - wil meedoen aan de streekproducten wedstrijd van de Kamer van Koop handel en Syntens. Daarvoor moe ten alle ingrediënten afkomstig zijn van Zeeuwse bodem. foto's op www.pzc.nl/schouwen door Frank Balkenende SINT PHILIPSLAND - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft drie inlaat- punten bij Sint Philipsland en Tho len gesloten om te voorkomen dat giftige blauwalg de sloten in deze gebieden verontreinigt. Blauwalg produceert giftige stof fen waar mens en dier ziek van kunnen worden. Blauwalg is een bekend probleem in het Vol- kerak-Zoommeer en komt meestal voor in de zomer. De inlaatpunten brengen zoet water vanuit het Vol- kerak-Zoommeer in de waterlo pen. Afgelopen dagen is op de ge sloten inlaatpunten een toenemen de concentratie van blauwalg waar genomen. De inlaatpunten bij Van Haaften (Noord Tholen), Drie Gro te Polders (bij Oud-Vossemeer) en de Reigersberghsepolder blijven vooralsnog open. Het waterschap stelt voorlopig geen onttrekkings verbod van het oppervlaktewater in voor de gebieden Sint Philips land en Tholen, gezien de te ver wachten neerslag. Begin juli werd zo'n verbod van kracht voor bijna geheel Zeeland. Op veel plaatsen in Zeeland mo gen landbouwers met ingang van vandaag geen oppervlaktewater meer gebruiken om de gewassen len." Schouwen-Duiveland kent nu een zeer gevarieerd aanbod aan toeristische verblijven. Van uiterst eenvoudige mini-campings of de luxere variant tot grote campings met restaurant, zwembad en privé- sanitair. Die variatie is belangrijk, zegt Verseput. „Ondernemers moe ten elkaar niet allemaal na gaan doen en op dezelfde doelgroep mikken." Een waarschuwing die ook geldt voor het al te veel beper ken van de doelgroep. Profileren als bestemming voor het gezin is goed, maar de jeugd mag niet wor- te beregenen. Door droogte is het water in veel sloten tot onder het gewenste (zomer)peil gezakt. Landbouworganisatie De ZLTO slaat nog geen alarm. Waterspecia list Carla Michielsen vindt het te vroeg om oogstschade te voorspel len. "Klei houdt water langer vast dan zandgrond. Dat voordeel heeft Zeeland. Bovendien kunnen land bouwers in Midden-Zeeland ge bruikmaken van de zoetwaterlei ding, waarmee water uit de Bies- bosch wordt aangevoerd. Ook kan grondwater worden benut om te beregenen. Mochten er echt knel punten ontstaan, dan kunnen landbouwers dat bij ons melden." LUCHTEN Juist als er wat wolken zijn, komen de Zeeuwse luchten tot hun recht: www.pzc.nl/buutekieken. MEEST CELEZEN 1. Motorambulance onderuit 2. Restafval en GFT op één hoop 3. Vragen over verplaatsen Onderdak TIPS NAAR schouwen-duiveland(§>pzc.nl Meer regionieuws zie: www.pzc.nl/schouwen-duiveland De jeugdcamping Duin en Strand in Scharendijke. Wethouder Ad Verseput pleit voor behoud van voldoende ver- blijfsplekken voor de jeugd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74