Meer toezicht in Wijngaardstraat Ook bokje Bokma en 221 iland Waterschap sluit inlaten met oog op blauwalg BIJL GERRITSMA MEEST CELEZEN WEBLOCS RIOOLSER VICE GERIATRIE Huize Valkier geeft bewoners de geborgenheid van een delta marina zaterdag 14 augustus 2010 1. Strandtenthouder wil plekje op Veerse Dam 2. Goes is klaar voor de kermis. Verschillende PZC-redacteuren hou den een weblog bij. Bekijk ze alle maal via onze site: www.pzc.nl/blogs. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Ontstoppen - Aanleg - Onderhoud - Leveren en legen van vetvangputten 0800 - 5 41 96 93 door Frank Balkenende GOES - Auto's en scooters die door de Goese Wijngaardstraat razen. Verschillende winkeliers klagen steen en been. De gemeente inten siveert het toezicht. - Behalve de hoge snelheid ergeren ze zich aan bestuurders die het in- rijverbod negeren. Tussen 11.00 en 18.00 uur is de straat gesloten voor gemotoriseerd verkeer, scooters en brommers uitgezonderd. Twee jaar was het inrijverbod op geheven. Dat hield verband met de bouw van de parkeergarage aan de Westwal. De Bleekerstraat en de Wijngaardstraat maakten deel uit van een alternatieve ontslui ting van het Bleekveld. Die auto's die de Wijngaardstraat indraaiden, werkten als verkeersremmer voor verkeer dat vanaf de Vlasmarkt de Wijngaardstraat inreden. Inmid dels is de oude situatie weer her steld en komen er meer meldin gen over hoge snelheden. De gemeente heeft enkele klach ten ontvangen over scheurende au to's en scooters, ook van winke lend publiek. „Daarom zullen toe- zichtshouder vaker controleren in de Wijngaardstraat", zegt een woordvoerster. Keivin Ta van telefoonwinkel GSM 4 You is blij met het verscherpte toezicht. „Er zijn automobilisten die met zestig, zeventig kilometer per uur langs vliegen. Van die gas ten die harde muziek in hun auto draaien. Scooteraars rijden dik wijls erg hard, en soms zie je ook motorrijders langskomen. Het is ir ritant en vooral gevaarlijk, zeker voor kinderen die op de stoep lo pen en willen oversteken." Eenzelfde geluid laat Sita Baha- doer van modewinkel Siba Collec tions horen. „Het is een drama. Als je ziet wat hier overdag door heen knalt, niet normaal. Je weet wel, van die petjes met grote boxen achter in de auto. Ook veel scooters die erg hard rijden. Als de politie hier een dag controleert, kan ze duizenden euro's verdie nen." Net als Bahadoer ziet Sjacco Vermeulen van Bakker Bart vooral veel scooters door 'de straat vlie gen'. „Nee, ik heb geen bijna-onge- lukken gezien, want mensen ho ren de scooters aankomen en wachten dan wel even tot ze de ze bra oversteken. Zé moeten vaker controleren om die gastjes te be boeten. Trouwens ook het inrijver bod wordt nogal eens genegeerd." Jan Rien Slinger van Het Lederwa renhuis heeft niet de indruk dat de situatie erger is dan vroeger. „Als er al een probleem is, dan zijn het de scooters." Winkeliers in de Goese Wijngaardstraat klagen over automobilisten die het inrijverbod negeren en over scheurende bestuurders. foto Willem Mieras door Lilian Dominicus In de bibliotheek van het res taurant op Landgoed Rijck- holt bladert Rob Bakker door de kippen-encyclopedie. De gasten van de bedgcbreakfast zit ten in de ruimte ernaast ontspan nen aan het ontbijt. „Aaibare exemplaren zoek ik", mompelt de arts, nauwelijks van het boek opkij kend. Niet dat ze nog meer kippen nodig hebben op het landgoed, ze scharrelen hier al overal. Maar ze zijn bedoeld voor het in aanbouw zijnde Huize Valkier, waar vanaf komend najaar dementerende be woners in worden ondergebracht, die vanwege gedragsproblemen extra bescherming nodig hebben. Andere bewoners, andere eisen. Het is maar een detail, maar dit is waar het op Landgoed Rijckholt om draait: kleinschalige zorg op maat in een rustige, natuurlijke en ook beschermde omgeving. De keuze van de soort kip hoort net zo bij de plannen als al het andere. Ze hebben het hier dan ook liever niet over patiënten, maar over be woners. „Mensen wonen hier en krijgen de zorg die ze nodig heb ben. Maar ook niet meer dan dat. Het is hier landgoed, gemeen schap, dorp en verpleeghuis in een. De zorg is dezelfde als in een verpleeghuis, alleen hier is er priva cy, meer personeel, er zijn mooie re kamers en er is een natuurlijke omgeving die uitnodigt tot wande len. De 6,s hectare grond die we hier hebben, dat kunnen ze in de Randstad nooit bieden." „Hier lopen de generaties door el kaar. De gasten van de bed8cbreakfast lopen tussen de be woners op het terrein. Kijk maar naar die vader die met zijn kindje over de paden rijdt op een skel ter", vult Kim Bakker (29) aan. Rob is de initiatiefnemer van het landgoed, maar gaat bijna met pen sioen. Dochter Kim heeft met haar artsenopleiding zijn takenpakket grotendeels overgenomen, hoewel Rob volgens de website nog steeds coach is. „Maar Kim is directeur", haast Rob zich te zeggen. Kim is dan ook degene die de rondleiding over het terrein geeft. Rob gaat na het gesprek in de bibli- door Frank Balkenende SINT PHILIPS LAND - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft drie inlaat- punten bij Sint Philipsland en Tho len gesloten om te voorkomen dat giftige blauwalg de sloten in deze gebieden verontreinigt. Blauwalg produceert giftige stof fen waar mens en dier ziek van kunnen worden. Blauwalg is een bekend probleem in het Vol kerak-Zoommeer en komt meestal voor in de zomer. De inlaatpunten brengen zoet wa ter vanuit het Volkerak-Zoommeer in de waterlopen. Afgelopen da gen is op de gesloten inlaatpunten een toenemende concentratie van blauwalg waargenomen. Het gaat om deze inlaatpunten: Campweg (Sint Philipsland), Oud Kijkuit (tussen Tholen en Oud-Vosse- meer) en De Deurloopolder (bij Tholen). De inlaatpunten bij Van Haaften (Noord Tholen), Drie Gro te Polders (bij Oud-Vossemeer) en de Reigersberghsepolder blijven vooralsnog open. Het waterschap stelt voorlopig geen onttrekkingsverbod van het oppervlaktewater in voor de gebie den Sint Philipsland en Tholen, ge zien de te verwachten neerslag. Be gin juli werd zo'n verbod van kracht voor bijna geheel Zeeland. otheek op de fiets zijnsweegs. Op weg naar Huize Valkier komen we het onafscheidelijke duo ezel Lulu en bokje Bokma tegen. Ze horen bij de bewoner op de hoek van een van de bestaande villa's. „De ze man woonde eerst in de Arden nen en wilde alleen maar verhui zen als de ezel en de bok ook mee mochten. Dat kan hier. Andere be woners vinden dat ook leuk. De mevrouw die boven hem woont, wilde per se daar zitten, zodat ze naar het ezeltje kan kijken", vertelt Kim. Ezel Lulu en bokje Bokma krijgen straks overigens een nog grotere rol toebedeeld: hun hek wordt zodanig verplaatst dat hun wei aansluit op de tuin van Huize Valkier. „De bewoners kunnen er niet bij, dat zou niet kunnen, maar optisch lijkt het als- Kim en Rob Bakker voor het in aanbouw zijnde Huize Valkier, voor mensen Mat°e «É£2j a a w 3 schoenen en vrijetijdskleding Veerdam 3 www.deltamarina.nl 0113-307171 ^ubarry monux NAusto U itgokDroidG col l&ctio zei/pakken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60