Zeeland PZCI a Huis voor dementerenden op Rijckholt Brandweer is overal hetzelfde PZC Bromfietser boet voor alcoholrit almanak Cursus BEVELANDEN-THOLEN 22 en 23 24 en 25 LANDGOED Familiebedrijf in Geersdijk breidt langzaam uit Huize Valkier geeft geborgenheid en suggestie van vrijheid Zaterdag 14 augustus 2010 Belijning op Zeeuwse wegen wordt weer aangepast Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl t&M door Lilian Dominicus GEERSDIJK - Landgoed Rijckholt in Geersdijk breidt uit met een huis voor dementerenden. Het nieuwe gebouw biedt plek aan tien bewo ners, die meer bescherming nodig hebben dan dat ze nu kunnen krij gen. De bouw is in januari begonnen, en is naar verwachting in oktober of november afgerond. Met de uit breiding groeit de capaciteit van GOES - Voor de leek zit er een we reld van verschil tussen de brand weervoertuigen in de Verenigde Staten en die in Goes, maar Antho ny Stratman uit Belgrade, Monta na, zou in Goes zo aan de slag kun nen. De techniek verschilt niets. De professionele brandweerman is in Zeeland om de familie van zijn vriendin Joanna Pelella te bezoe ken. Eigenlijk overwegen ze om zich in Zeeland te vestigen. Daarom is het goed dat Rachel Ja cobs, beroepsofficier bij de brand weer in Goes, uitlegt waar hij reke ning mee moet houden, want ver schillen zijn er natuurlijk wel. Zo moeten de brandweerlui in Monta na binnen twintig minuten ter plaatse zijn en de Goesenaren heb ben er maar acht. Een vrijwillig brandweerman in Zeeland moet binnen vier minuten in de kazer ne kunnen zijn. Ook de redenen van uitrukken ver schillen nogal. In Montana zijn het vaak bosbranden en die ko men in Goes maar zelden voor. Rachel adviseerde Anthony vooral goed Nederlands te leren en even contact op te nemen als de immi gratie werkelijkheid wordt. Rachel kan dan precies vertellen waar het stel een huis kan huren of kopen. Vrijwilligers zijn altijd welkom. het landgoed van twintig naar der tig wooneenheden. Enkele van de huidige bewoners.verhuizen naar Huize Valkier, zoals het nieuwe ge bouw wordt genoemd, waardoor in de andere huizen lege plekken vallen. „Op dit moment zitten we vol, maar tegen die tijd kunnen we nieuwe bewoners opnemen", zegt adviseur Rob Bakker van het familiebedrijf Huize Valkier biedt tien wooneen heden van twintig vierkante me ter, verdeeld over twee verdiepin gen. „Het is gebleken dat vijftig vierkante meter te groot is voor de menterende bewoners. Die ver dwalen." Elke kamer heeft een er kertje met uitzicht. Een vide met trap verbindt de twee, verder van elkaar gescheiden, afdelingen. Er zijn twee gemeenschappelijke ruimtes, met open haarden en keu kentjes. Iedere bewoner krijgt er zijn eigen zitje. „Daar is ruimte ge noeg voor", zegt directeur Kim Bakker. Rondom is een grote tuin, waar bewoners niet zomaar uit kunnen. „Maar de hekken zijn aan het zicht onttrokken." De uitbreiding is een aanvulling op het bestaande aanbod. Mensen die nog zelfstandig functioneren en professionele zorg in de buurt willen, konden al terecht in aan leunwoningen van honderd vier kante meter. Ook is er een gemeen schappelijke woonvorm met ka mers van vijftig vierkante meter. Voor dementerenden of mensen met Alzheimer die gedragsproble men vertonen, is er nu Huize Valk ier. Iets verder in de toekomst, mo gelijk in 2013 of 2014, wordt Rijck holt weer een stukje groter. Bak ker: „We denken aan een kleinere en dus betaalbaardere woonvorm voor mensen die nog wel zelfstan dig kunnen wonen. Maar dat zit nog in de ideeënfase. We pakken de uitbreiding langzaam aan en we zullen nooit echt groot wor den. Dat gaat niet, onze kracht zit in kleinschaligheid." AC) pagina 22 en 23: ook bokje Bok- Kma en ezel Lulu zorgen mee Rachel Jacobs, hoofd operationele voorbereiding bij de brandweer in Goes, leidt Anthony Stratman beroepsbrandweerman bij de Central Valley Group in Montana (VS) rond in de brandweerkazerne in Goes. foto Willem Mieras GOES - Een achttienjarige man uit Goes is omstreeks twee uur in de nacht van donderdag op vrijdag zijn rijbewijs kwijtgeraakt. Hij reed op zijn bromfiets op de Ringbaan-West toen hij vlak voor een agent ten val kwam. De agent vermoedde dat er alcohol in het spel was en liet de man een blaas- test doen. Daaruit bleek dat hij in derdaad had gedronken: bijna zes keer meer dan wettelijk is toege staan. Zijn rijbewijs werd ingevor derd. ABONNEE VOORDEEL Vandaag heeft dhr. F.G. Schoenmaker uit Goes 4 Efteling entreekaarten gewonnen! Heeft u zich nog niet ingeschreven? Ga naar www.pzc.nl/abonneevoor- deel en geef u op via het formulier. Via deze eenmalige inschrijving maakt u tot en met 4 september dagelijks kans op 4 gratis kaarten. Tip? redactie@pzc.nl De vrouw in Terneuzen loopt tegen de tachtig, maar legt zich daar niet zonder slag of stoot bij neer. Lichamelijke gebreken? Ze wuift ze nonchalant weg, onder het motto']e hoort mij niet klagen'. Laatst, toen haar zoon en kleinzoon op visite waren, meldde ze trots dat ze haar Chinese tai chi-oefeningen weer ging doen, net als decennia gele den, toen ze nog in de bloei van haar leven verkeerde. Haar kleinzoon was nauwelijks on der de indruk. „Oma, tai chi is ge woon een beetje langzaam bewegen. Ik zit sinds kort op kung Jit, die vechtsport weet je wel? Dat is pas heftig" Ze had het wel eens op tv gezien. De zoon in het gezelschap wilde ech ter niet achterblijven en deed ook een duit in het zakje: „Ik zit op tjap-tjoy." Gegrinnik was zijn deel. Hij volgt sinds kort inderdaad een Chinese kookcursus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59