221 zeeland Bezwaar tegen plan Zeedijk Saaie kust wordt met Ondernemers Axel boos op Stadsraad Hete zon? Cursus OSSENISSE Aanpassing compromis provincie almanak TENTOONSTELLING De expositie Kustwerken in Zeeland toont op achttien panoramaschilderijen de Zeeuwse kust, zoals gezien door kunstenaars op boten. www.pzc.nl Koelte in een handomdraai zaterdag 14 augustus 2010 door Sheila van Doorsselaer OSSENISSE - De Vogelbescherming, Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) en de gemeente Hulst, samen met de dorpsraad van Ossenisse, willen dat de provincie het ontwerp-plan voor nieuwe maatregelen voor het afsluiten van de Zeedijk bij Osse nisse aanpast. Zij dienden zienswij zen in tegen het ontwerp. De provincie kwam in juni met een compromisvoorstel om de dijk gedeeltelijk af te sluiten én deels toegankelijk te houden. Het aanleg gen van strekdammen ten behoe ve van de vogels, het tijdelijk afslui ten van de Zuidnol en het open stellen van een onderhoudsweg, moesten vervangende maatregelen zijn voor het afsluiten van het dijk vak met hekwerken. Die afrasterin gen werden vorig jaar oktober, zéér tegen de zin van de dorpsraad en politiek Hulst neergezet. De omheiningen werden daarop deels weggehaald, maar hiertegen kwam de Vogelbescherming weer in opstand. De provincie bedacht daarom een compromisvoorstel om alle par tijen tegemoet te komen. Volgens de Hulster burgemeester Jan-Frans WÊBÊÊÜÊÊlÊKÊÊIÊÊÊÊlÊÊÊI Mulder hadden de overheden, dorpsraad en Vogelbescherming overeenstemming bereikt over het compromisvoorstel. Dit bleek ech ter niet het geval. Deze week liep de inspraakperio de voor het ontwerp-plan af. Bij de provincie kwamen drie ziens wijzen binnen. Ook de gemeente Hulst, die mede het woord voert voor de dorpsraad, gaf commen taar op de plannen. De gemeente wil dat de Zuidnol het hele jaar wordt opengesteld. De ZMf staat positief tegenover het compromis voorstel, maar wil dat de provincie de wijziging van de nu voorgestel de natuurbeschermingswetvergun ning op een passende manier gaat beoordelen. „Als die beoordeling positief uitvalt, zijn wij zeer tevre den", zegt Annelies Luteijn van de ZMf De Vogelbescherming heeft eveneens op basis van de natuur beschermingswetvergunning een zienswijze ingediend. Volgens een woordvoerder van de Vogelbe scherming is de procedure niet naar behoren gevolgd. De provincie bekijkt nu in hoever re de inspraakreacties moeten lei den tot aanpassingen. Gedeputeer de Staten nemen eind augustus een beslissing. De vrouw in Temeuzen loopt tegen de tachtig, maar legt zich daar niet zonder slag of stoot bij neer. Licha melijke gebreken? Ze wuift ze non chalant weg, onder het motto 'je hoort mij niet klagen' Laatst, toen haar zoon en kleinzoon op visite waren, meldde ze trots dat ze haar Chinese tai chi-oefeningen weer ging doen, net als decennia gele den, toen ze nog in de bloei van haar leven verkeerde. Haar kleinzoon was nauwelijks onder de indruk. „Oma, tai chi is gewoon een beetje lang zaam bewegen. Ik zit sinds kort op kungfu, die vechtsport weet je wel? Dat is pas heftig" Ze had het wel eens op tv gezien. De zoon in het ge zelschap wilde niet achterblijven en zei: „Ik zit op tjap-tjoy." Gegrinnik was zijn deel. Hij volgt sinds kort in derdaad een Chinese kookcursus. door Martijn de Koning Een panorama van je woon omgeving bekijken op een (realistisch) schilderij is al tijd leuk. Het vergelijken van de hoogte van verschillende gebouwen, de afstand tussen twee punten, en gewoon het zo veel mo gelijk onderdelen uit de omgeving herkennen, maken van zo'n teke ning een amusant zoekplaatje. De panorama's die momenteel te zien zijn in de hervormde kerk in Groede zijn een geval apart. Ze to nen wat je ziet als je met een boot langs de Zeeuwse kust vaart. En dat is een kant waar veel mensen nooit komen. De tentoonstelling Kustwerken Zeeland vormt een onderdeel van de landelijke tentoonstelling, die de hele Nederlandse kust op panelen laat zien. Aanleiding voor de exposi tie zijn de kustversterkingswerk- zaamheden, die momenteel op al lerlei plaatsen in het land gaande zijn. Stichting XXL Art, dat kunstprojec ten opzet, springt erop in door tien kunstenaars op een boot te zetten en halt te houden op verschillende plekken voor de Nederlandse kust. Het levert straks 150 panelen op, van 2,50 meter lang en 50 centime ter hoog. De Nederlandse kust staat er helemaal op, van Cad- zand-Bad tot Fiemel in Groningen. In oude stijl; de versterkingswerk zaamheden veranderen hier en daar immers nogal wat aan het ui terlijk van de kust. XXL Art noemt het project daarom ook een 'histo risch tijdsbeeld'. De schilders zijn nog volop bezig en pas volgend jaar aan hun laatste werken toe. Omdat ze begonnen in Zee land is de regionale expositie in de ze provincie de eerste uit de reeks. Het gaat om achttien panelen: via Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren gaat het naar Schouwen, om via de Brouwersdam de provincie te verla ten. De Zeeuws-Vlaamse kust (van Cadzand tot Breskens, daar volgt de oversteek naar Vlissingen) staat Het realistisch geschilderde panorama van Breskens, door Jan Boer. Duidelijl JÜRGEN LEIPPERT Sïvïïga.-t, 1 - 1 Jürgen Leippert schilderde Cadzand-Bad deels figuratief. De overgang van er in zeven delen op. Opvallend is het verschil in stijl van de verschil lende kunstenaars. Ze hebben alle maal hun eigen interpretatie. Goe- senaar Jan Boer, die voor de kust van Breskens dobberde, schilderde de skyline van die plaats waarheids getrouw. Zelfs de mastjes van de schepen in de jachthaven zijn her kenbaar. Daar tegenover staat het eerste panorama van de kust: die bij Cadzand-Bad. Het werk van de Duitser Jürgen Leippert is half-figu- ratief: de overgang tussen zee en strand is niet te zien, en de duinen zijn een vaag-zwarte rand. De ken- door Frank van Cooten Tip? redactie@pzc.nl AXEL - De Axelse ondernemersver eniging Axclusief is ontstemd over uitlatingen van voorzitter Pierre Eijsackers van de Stadsraad Axel over de verpaupering van delen van het centrum. „Er is inderdaad sprake van verpau pering maar de heer Eijsackers slaat wel erg wild om zich heen. Axel verdient het niet op deze ma nier negatief naar buiten te ko men", zegt Anton Luitjens van de ondernemersvereniging. Eijsackers moet volgens Luitjens z'n huiswerk beter doen. „Als ver tegenwoordiger van de Stadsraad in de Stadstafel moet hij weten dat de gemeente plannen in voorberei ding heeft voor een facelift van de hoek Oranjestraat, Zeestraat en Weststraat. Er wordt gehoopt deze visie nog dit jaar te presenteren. Daarnaast komt er een upgrading van de Noordstraat en zal de komst van het nieuwe museum het hele gebied omhoog trekken." De ongerustheid van Eijsackers is ingegeven door de recente sluiting van elektronicazaak Gerrit de Jon ge. Volgens Luitjens zijn er echter concrete kandidaten voor dit pand, eigendom van de Rabo bank. „Er zit beweging in een nieu we invulling." MEEST GELEZEN 1Leegstand winkels Axel 2. Strandjes in Terneuzen 3. Speeltuin in moeilijkheden KELDER De voetbalcompetitie staat weer voor de deur. Ook voor 'de kneusjes'. Zie: www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Kom langs in onze showroom en vraag een vrijblijvende prijsofferte! Noens BV Meekrapweg 26 Axel T 0115 56 22 38 80 jaar ervaring in Zeeuws-Vlaanderen. Rolluiken Zonneschermen Garagedeuren Deuren Ramen Veranda's Serres Voor meer informatie, kijk op: www.noens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46