Het is weer tijdvoor 21 zeeland België staat open voor alternatief Kerk en energie PZC zaterdag De krant 5 weken voor 15 euro! KWALLEN In zomerend Zeeland ontkom je er niet aan bij wind van zee: kwallen. Vier van de zeven hier meest voorkomende soorten kunnen gemeen steken. zaterdag 14 augustus 2010 door Maikel Harte Een opmerkelijke kranten kop vond ik het donder dag: 'Zeeuwse kerken den ken na over energiebron nen van de toekomst'. Het is altijd goed dat er nagedacht wordt natuurlijk, maar bij mij schoot het 'schoenmaker blijf je leest' door mijn gedachten. Het lijkt in eerste instantie een onder werp dat weinig met religie te ma ken heeft en snel een politieke la ding krijgt. En aan politiek doen de kerken toch over het algemeen niet. Nochtans houden de kerken er op 27 oktober zelfs een bijeen komst over in de Hoogte in Goes. In een toelichting liet voorzitter Ton de Nooij van het Zeeuws So ciaal Ethisch Beraad weten dat in het verleden ferme standpunten zijn ingenomen door de kerken, maar dat ze nu eigenlijk helemaal geen standpunt hebben over duur zame energie en kernenergie. Ik had meteen te doen met de domi nees van tegenwoordig. De studie is al zwaar, het vak lijkt me lastig en dan moet je ook nog eens ver stand hebben van energie. Bovendien, hoe haal je nu uit christelijke beginselen een stand punt over energie? Dat lijkt me niet eenvoudig. Zover ik weet staat er in de bijbel niets over C02-uitstoot. En als er straks een standpunt over bijvoorbeeld kernenergie is hoe breng je het dan in de prak tijk. Komt er naast de tien gebo den nog een gebod: Gij zult geen uranium splitsen? Hoe moet dat dan als je gelovig bent en in de kerncentrale in Borssele werkt? Ben je dan een afvallige? Mag je straks nog wel in een Hummer de zondagmis bezoeken of word je dan al bij aankomst op de parking verstoten? Gaan mensen straks biechten, omdat ze nog gloeilam pen hebben? Zien we straks ker ken met daken vol zonnepanelen? Draait er een windmolen in plaats van een haan op de toren spits? U merkt het, die krantenkop roept bij mij nog al wat vragen op. Maar de vraag die mij het meest bezighoudt heeft betrek king op mensen die het licht heb ben gezien. Dat licht, is dat dan op basis van duurzame energie? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AO Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoooteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is eemuitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal inam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps> Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat wgvukhg om met persoonsgegevens, in het colofon treft u nadere informatie aan door Cornelleke Blok en Marcel Modde Soort: Kompaskwal Latijnse naam: Chrysaora hysoscella Uiterlijk: de kompaskwal heeft v-vormige strepen die van het mid den naar de buitenste rand lopen. Afmetingen: de schotel heeft een maximale doorsnede van 30 centi meter. De tentakels en mondarmen kunnen 2 meter lang worden. Leeft in: de noordzee, en spoelt vooral in juli en augustus aan. De kompaskwal kan steken. Soort: Lampekapje Latijnse naam: Aequorea Vitrina Uiterlijk: doorschijnend, met een holte in het midden van de schotel, met veel tentakels. Afmetingen: doorsnede tot 20 centi meter; tentakels zijn soms kort, maar kunnen 20 centimeter zijn. Leeft in: de Crevelingen en de Oos- terschelde, vooral in de nazomer. De tentakels van het lampekapje kunnen steken. Soort: Longkwal of Zeepaddestoel Latijnse naam: Rhizostoma pulmo Uiterlijk: de zeepaddestoel heeft een blauw doorschijnend bolvormig lichaam, en bloemkoolvormige mondarmen (geen tentakels). Afmetingen: de doorsnede kan 90 centimeter zijn Leeft in: de westelijke Oostzee tot aan de Middellandse zee. Ze zijn heel algemeen in de Noordzee en spoelen vooral in de herfst aan. Zeepaddestoelen steken niet. Soort: Blauwe haarkwal Latijnse naam: Cyanea lamarckii Uiterlijk: blauwe of paarsachtig doorschijnende schotel en klokvor- mig lichaam. De blauwe haarkwal heeft vele dunne lange tentakels. Afmetingen: schotel kan een door snede hebben van 15 centimeter. Leeft in: in de Noordzee, vaak in on diep water, dicht bij de kust gezien, meestal 's zomers. De haarkwal kan met de tentakels gemene steken veroorzaken. Geen zeebad zonder kwallen. Met een beetje noordwestelij ke wind is er aan de Zeeuwse en Holland se kust in de zomer geen ontsnap pen aan. Door de golven en stro ming drijven ze de stranden op en vergallen ze voor veel mensen het zwemplezier. In de Zeeuwse delta komen door gaans zeven verschillende soorten voor. „Iedere soort heeft z'n eigen dynamiek", vertelt maritiem bio loog Peter van Bragt. „Ieder jaar zie je wel een explosie in aantallen van de één of juist weer de andere soort." Voor de venijnige blauwe haar kwal was het een 'topjaar', aldus Van Bragt. Ook de ongevaarlijke oorkwal heeft zich al in enorme aantallen doen gelden, vooral in het Veerse Meer en de Grevelin- gen. En sinds een week of twee spoelen de kompaskwallen bij een wind uit zee massaal aan op de kust. Van Bragt: „Net als de blau we haarkwal zijn dat nare jongens. Als je daar in je zwembroek tegen aan botst, kunnen ze gemeen ste ken. Het beroerde van kwallen is dat je ze in het water amper ziet. Ze zweven net onder het opper vlakte." De meest vervelende soort is het kruiskwalletje, die alleen in brak water (Goese Meer) voor komt. „Met een beetje pech moet je bij een steek naar het ziekenhuis voor behandeling." Kwallenplagen onstaan door diver se omstandigheden, aldus Van Bragt. De groei van de populatie oorkwallen valt mogelijk toe te schrijven aan de strenge winter. Kwallen zijn planktoneters. Soor ten die gevoeliger zijn voor kou delven het onderspit, met als ge volg dat er meer eten over blijft voor anderen. „Dat lijkt gebeurd te zijn met de Amerikaanse ribkwal. Die laat zich dit jaar, ten opzichte van het vorige seizoen, nauwelijks zien en mogelijk profiteert de oor kwal daar dus van." De strandreddingsbrigades langs de Zeeuwse kust signaleren mo menteel weinig overlast van kwal len. De komende dagen draait de wind echter naar de 'foute hoek'. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Vlaanderen is nog steeds bereid de Scheldeverdragen aan te passen als er een alternatief is voor ontpoldering van de Hedwigepolder. Dat antwoordt demissionair minis ter Gerda Verburg (Natuur, CDA) op vragen van WD-Tweede Ka merleden Janneke Snijder-Hazel- hoff en Helma Neppérus. De Vlaamse minister-president zei op 23 juni - in de marge van een bezoek van Statenleden aan het Europees Parlement - open te staan voor elk goed idee dat de ont poldering van de Hedwigepolder alsnog overbodig maakt. De WD-Kamerleden vroegen zich af of Vlaanderen nu een ruimere mo gelijkheid biedt voor alternatieven dan in het verleden. Dat is volgens Verburg niet zo. De uitspraak van Peeters is niet anders dan hetgeen hij reeds in juli 2008 heeft gezegd naar aanleiding van het debat met de Eerste Kamer over de Schelde verdragen, schrijft Verburg aan de Kamer. „Hij heeft in andere be woordingen herhaald serieus en welwillend over eventuele alterna tieven voor natuurherstel in de Westerschelde te willen overleg gen en te onderhandelen." Het kabinet heeft volgens Verburg na 'uitgebreid en uitputtend onder zoek' geconstateerd dat 'er geen al ternatieven voor ontpoldering van de Hedwige zijn'. Verburg neemt naar aanleiding van de uitspraken van Peeters geen nadere stappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2