het écht lekker is' Finalist in Heldenverkiezing zeeland 123 Vier dagen feest tijdens Vlissingen Maritiem /AAutoTeam .n I Survivorsfestival in Schuttershof Middelburg Gazelle Orange Innergy Wedstrijd onder stadsomroepers Boomgaard Ter Linde Mj0 tWJM'I.UJ.IM AANBIEDING RQQSE TWEEWIELERS geboren met een hazenlip LJl__A voel je v r i j JUS zaterdag 14 augustus 2010 door Selma Osman Met alles wat ze doen zijn ze zich van een ding be wust: smaak. En daarom hangen bij boomgaard Ter Linde in Oostkapel- le de eerste zomerappels nog aan de bomen. Heieen van Elsacker vond ze deze week nog nét iets te groen voor de pluk. Bij Ter Linde geven ze het fruit liever nog wat tijd, totdat het echt lekker is. Het gaat erom dat de consument tevreden is, legt biologisch-dyna- misch fruitteler Piet Korstanje uit. „Een teleurgestelde klant komt niet vaak meer terug" vult zijn vrouw Heieen aan. Omdat de vruchten die zij telen grotendeels bij dezelfde afnemers terechtko men, moeten de appels en de pe ren van Ter Linde 'goed' zijn. Dertig jaar geleden waagden Piet en Heieen de overstap van de gang bare naar biologische fruitteelt. In het verre Afrika namen ze een groot besluit. Ze zouden het fruit- teeltbedrijf van Piets ouders in 's-Heer Hendrikskinderen overne men. Maar wel meteen met het idee om er geen 'doordraaifruit' te blijven verbouwen. In 1980 scha kelden ze om. „De markt voor biologische pro ducten was best gunstig", vertelt Korstanje. „Er was een grote vraag die toen nog voornamelijk werd in gevuld door biologisch im port-fruit." De grote vraag voor de Zeeuwse fruitteler was eerder: 'Hóe doe je het?'. „Er was heel weinig ervaring met biologische teelt. Technische hulpmiddelen waren er niet. Ei genlijk alles was nog in onderzoek. We hebben zelf heel veel uit moe ten vinden." Drie decennia later telt Nederland 35 'grotere' biologische hardfruitte- lers. Ze hebben zich verenigd in Prisma, een club waar Korstanje voorzitter van is. „We proberen on ze know-how uit te wisselen. Maar ook in het buitenland vergaren en delen we onze kennis." Biologisch-dynamisch werd het be- In 1991 namen Piet Korstanje en Heieen van Elsacker in Oostkapelle grond over van Loverendale BV. Het nieuwe bedrijf naast biolo- gisch-dynamische gemengde boer derij Ter Linde kreeg de naam Boomgaard Ter Linde. Op 17 hectare groeien appels en peren van de rassen: Collina, Alk- mene, Elstar, Topaz, Conference en Cieser Wildeman. Het fruit wordt bewaard en gesor teerd op het bedrijf en aan groot handels en boerderij-, natuurvoe- ding- en internetwinkels verkocht. www.boomgaardterlinde.nl Tot hun eigen verbazing werden Piet Korstanje en zijn vrouw Heieen vorige maand in Kapelle uitgeroepen tot Zeeuwse Held van de Smaak 2010. Een eer die verplicht, want daarmee heeft Boomgaard Ter Linde het geschopt tot de landelijke finale. Op 17 september wordt in Den Bosch bekend gemaakt wie van de twaalf finalisten in de fruitsector de baas is. Bij het horen van die datum sloeg Heieens blijdschap vrijwel direct om in bezorgdheid. „Ik dacht: 'Jeetje, in de drukste tijd van het jaar'." In september wordt in de boomgaard net volop geplukt. Het thema van de Helden van de Smaak-verkiezing is dit jaar 'Smaakfruit en bijen'. De passie die Piet en Heieen al ruim dertig jaar uitstralen bij het telen van hun biologische appels en peren viel de Zeeuwse vak jury op. Dat ze nog steeds op zoek zijn naar wegen om het beter te doen, is volgens de beoordeling al evenzeer te prijzen. Zo doet Boomgaard Ter Linde mee aan een onderzoek naar smaakontwikkeling bij appels en peren. Binnenkort kijkt de landelijke jury in Oostkapelle rond. „Het zal niet makkelijk worden", voorspelt Kor stanje. Hij kent de helft van de andere finalisten. En die hebben ook allemaal in meer of mindere mate wel een streepje voor, zegt hij. Aan het fruit van Kor stanje proef je volgens de Zeeuwse jury dat het goed is. Een mooie opsteker, maar Piet Korstanje knijpt 'm of ze ook goed zullen scoren op streekgebondenheid. „Er zijn bedrijven die dat veel beter kunnen. In de Randstad sta je dichter bij de consument. Die kun je allemaal op je bedrijf halen. In Oostkapelle is dat niet zo simpel. Als de toeristen weg zijn, is het stil" Hij re kent op de steun van het Zeeuwse publiek. Fruitlief- hebbers kunnen nog tot 15 september hun stem uit brengen via www.weekvandesmaak.nl MIDDELBURG - Zestien stads- en dorpsomroepers strijden donder dag 19 augustus in Middelburg te gen elkaar voor een plek bij het Ne derlands kampioenschap en het kampioenschap der Lage Landen. Vanaf 11.30 uur kondigen de om roepers zelf op de Markt in Middel burg hun concours aan. In vier groepen van vier, lopen ze door de Langeviele, Markt, Lange Delft en Nieuwe Burg. Om 13.30 uur pro moten ze Middelburg vanaf een podium op de Markt. MEEST GELEZEN 1. Boer Calgeweg wordt onteigend 2. Gemeente is eigenaar Brit 3. Dozen snoep gestolen STUUR UW TIPS NAAR redactie@>pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/sloopbrit w drijf van Piet en Heieen in 1991 met de verhuizing naar Oostkapel le. Daar konden ze Boomgaard Ter Linde kopen, naast de gelijknami ge boerderij. Bij een biologisch-dy namisch bedrijf is veeteelt, akker bouw, fruit en groenteteelt volle dig op elkaar afgestemd. „Het ge mengde bedrijf wordt als één ge heel gezien", verduidelijkt Korstan je. „Het vee produceert zo veel mest als de planten nodig heb ben." Als er een ding belangrijk is voor de biologische teelt, dan is het wel de grond, betoogt Korstanje. „In 's-Heer Hendrikskinderen hadden we problemen met ziektes en pla gen. De grond was er niet zo heel geschikt. Maar opvallend was, dat het op één stuk altijd goed was." Nu teelt hij zijn appels en peren op de plaats waar Loverendale in 1926 het oudste biologisch-dynami- sche bedrijf van Nederland op richtte. Als Korstanje zich niet ver gist was Ter Linde zelfs de eerste bio-dynamische boerderij van Eu ropa. Boomgaard Ter Linde heeft zijn ei gen bijenvolken. Die zijn waarde vol voor de bestuiving. Heieen is een enthousiast imker. „Ik vind de bijen nog steeds fascinerend." Haar man vindt het helemaal niet erg dat zijn vrouw de bijen houdt. „Ehm, ik word heel snel gesto ken", lacht hij verontschuldigend. „Of de bijen vliegen meteen in mijn haar." Badhuisstraat 19, Vlissingen 0118 - 412084 www.roosetweewielers.nl MMHMHMHHMMIMMIMBMIIMMMWKMMIMMMMIIMIMIMIIIIHIHIMIIIMIMMWM1MIIIIIIIIMIMNNHI9MMNIIIM VLISSINGEN - In het hart van Vlis singen wordt van 26 tot en met 29 augustus het evenement Vlissin gen Maritiem gehouden. Donderdagavond wordt het feest geopend met een concert van het Nederlands Politie Orkest in de Sint Jacobskerk. In de daarop vol gende dagen is er van alles te doen in de binnenstad, langs de Ko ningsweg en rond Het Dok. Het thema van dit jaar is Visserij. Originele schepen als hoogaarzen, hengsten en zalmschouwen zijn te bekijken rond het Scheldekwartier waar mensen ook kunnen zien hoe de vangst, handel en berei ding van vis in zijn werk gaat. Met verschillende schepen kan een rondvaart op de Westerschelde ge maakt worden. Op zaterdag 28 au gustus wordt op de Zeilmarkt en in de Walstraat-Zuid een kinder vrijmarkt gehouden. Aanmelden kan op henkmonnier(®vlissingen- maritiem.nl. Op zondag 29 augustus begint om 16.00 uur een vlootschouw. Verder zijn er alle dagen looporkesten en shantykoren. In de Zware Plaatwer kerij is een doorlopende filmten- toonstelling over de haringvangst, maar ook over de Volvo Ocean Ra ce. Kijk voor het hele programma op: www.vlissingenmaritiem.nl Dankzij het Mobiel Operatieteam Vlissinsen-Ambon kan zij nu normaal eten en drinken. Haar ouders hadden deze ingreep nooit kunnen betalen! Helpt U ook SSVA helpen? Meer informatie over SSVA: www.vlissingen-ambon.nMj MIDDELBURG - Het jaarlijkse Survi vors Festival staat op zondag 22 au gustus weer op het programma in het Middelburgse café Schutters hof en in de tuin van het café. Het festival wordt georganiseerd door de Stichting Survivorsland en het café. De opbrengst van het feest gaat naar een goed doel. De stichting organiseert al een aan tal jaren evenementen waarvan de opbrengst ten goede komt aan kan kerbestrijding, voorlichting en steun aan kankerpatiënten. Het festival is een van die evene menten. De deelnemende zeven bands spelen dan ook belangeloos. Op het podium staan zondag Paris Dandies met onder anderen Dany Lademacher, Mantilla, The Massa- Crista, The Old Firm, Tommy Vlae- minck, Not James Dean en Hot Fuzz met Jeroen Polderman van Plaeto. Een buitenterras in de tuin van Schuttershof met buffet met ver schillende gerechten en tropische muziek, maken het feest compleet. Kaartjes kosten in de voorverkoop 10 euro, aan de kassa 12.50 euro. www.survivorsland.nl Onderdeel van de Automotions Groep Dr*wvp)e'na I «n MiAAelbuv^ Tel: 011 k - 4*341 I www. wv<*neb! wssevfjes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25