m 31 wonen BUITEN LEVEN Zelf aan de slag? 8 Huur een boomhut! De hele wereld in een tuincentrum wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 14 augustus 2010 In Nederland richtte hij zijn een mansbedrijf RobandSon Treehou- ses op. Inmiddels heeft hij er een dagtaak aan en heeft hij al menig kinderdroom in vervulling laten gaan. „Het is waanzinnig leuk werk. Ik heb geen catalogus waar kinderen kunnen kiezen uit mo del A, B of C. Ook maak ik geen standaardhuisjes met een glijbaan en een rekstok, zoals je ze bij het tuincentrum ziet. Die huisjes, heb ben geen ziel en dan is de lol er gauw af „Elke boomhut die ik maak, is uniek; het ontwerp zit in de hoof- Vormgeefster Marjo Dirks bouwt eveneens boomhutten in opdracht, naar origineel ontwerp. Om te kun nen klimmen en klauteren, maar ook om er te mediteren, één te zijn den van de kinderen voor wie de boomhut is bedoeld. Voordat ik aan de slag ga, vraag ik ze een teke ning van de hut te maken. Die dient als uitgangspunt. Natuurlijk kunnen niet al hun wensen ver vuld worden, bijvoorbeeld uit oog punt van veiligheid. Ik probeer dan in overleg met de kinderen al ternatieven te bedenken. „Ze komen vaak zelf met de meest fantastische ideeën en oplossin gen. Laatst wilde een jongetje een ophijsbare brievenbus bij zijn boomhut hebben. Ik vind het ge weldig daar dan samen met hem De Boomhutbende bouwt hutten in opdracht en geeft workshops. Bij voorbeeld ter gelegenheid van een verjaardag. met de natuur en om er van dichtbij www.deboomhutbende.nl vogels te bekijken. www.ikwileenboomhut.nu iets voor te verzinnen. Het grappi ge is: 80 procent van de kinderen tekent een boomhut met een enor me trap. Ze willen dus hóóg zit ten. Verder tekenen ze meestal veel raampjes." Hij schiet in de lach. „Een jongetje timmerde op zijn hut een bord en schreef erop: 'Verboden voor meisjes en roze'. Al maakte hij voor zijn vriendinne tje een uitzondering, hahaha." „In ieder mens schuilt een boom hut", zegt Van der Wulp. „Een boomhut past in de huidige back- to-basic-trend en appelleert aan een soort oergevoel. Het is eigen- Zelf aan de slag? Lees dan: David Stiles - Zo bouw je boomhut ten en speelhuizen. Uitgeverij Deltas, 16,95 euro. David Parfitt - De boom in, bouw je eigen boomhut. Uitgeverij Becht, 15 euro. lijk een aardse variant op de baar moeder. Ik hoor ook vaak van ge zinnen dat ze er met z'n allen in slapen. Een boomhut geeft grote en kleine mensen het gevoel: deze plek is echt helemaal van mij, hier kan ik niet gestoord worden. „Ie voelt je door die hoogte een beetje verheven boven de rest van de wereld. Ook grote mensen vin den dat prettig. Die trend zag ik al in de VS, waar volwassenen vooral boomhutten voor zichzelf laten bouwen. Slechts 15 procent van het aantal boomhutten dat daar ge bouwd wordt, is voor kinderen. Een béétje Amerikaanse boomhut voor grote mensen beschikt over elektriciteit en een jacuzzi. En over een enorme koelkast." Momenteel is hij in opdracht van volwassenen bezig met een Tree- Lounge van acaciahout in Amster dam. „Een platform zonder mu ren, hoog boven de grond. Daar bovenop komt een doek van zeil, voor schaduw of als bescherming tegen de regen. Ik kan je verzeke ren dat dat een heel andere kick geeft dan wanneer je op je tuin stoeltje op het terras zit." De boomhuttenbouwer houdt van pure materialen. „In mijn boom hutten géén plastic. Ook vind ik het belangrijk milieuvriendelijke materialen te gebruiken, zoals zon necollectoren en duurzaam kastan jehout uit Frankrijk." Van der Wulp doet gemiddeld vier weken over het bouwen van een boomhut, „maar als het rot weer is iets langer." Een boomhut begint bij 5.000 euro, maar de prij zen lopen sterk uiteen want: „The sky is the limit. Ik heb ook eens een boomhut van 35.000 euro ge bouwd in het Gooi. Die heeft een vloeroppervlak van 60 vierkante meter, een uitkijkpost en slaap plaatsen voor 8 kinderen." Hij geeft het toe, zijn klanten zijn vooral mensen die wat te besteden hebben. „En ze moeten een redelij ke tuin hebben, met een sterke en volgroeide boom, zoals een eik, een beuk of een Douglas-spar." De houten hangplek van Sam en Suus is gebouwd in een grove den. De hut bevindt zich, op verzoek van de ouders, op veilige (gehoor) afstand van de bungalow, temid den van bos en heide. En slapen ze er? Suus: „Regelmatig. Binnen in de hut, op matjes en in slaapzak ken. Maar soms ook buiten op de veranda, lekker in de open lucht." robdeboomhuttenbouwer.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Zelf geen budget of boom be schikbaar, maar wel benieuwd naar het boomhuttengevoel? Huur een boomhut! Steeds vaker worden in binnen- en buitenland boomhutten aange boden, waarin vakantie gevierd kan worden. Zoals aan de Atlantische kust, in de Vendée. Daar zijn meerdere va kantieboomhutten gebouwd in een bosrijke omgeving. Het ontbijt? Dat staat 's ochtends voor je klaar en hijs je gewoon omhoog. Prijs: vanaf 189 euro voor vier overnachtingen. www.boomhutvakantie.nl Frederike Krommendijk, journaliste, hobbytuinier en boekenschrijfster, geeft haar kijk op het buitenleven. Naar een tuincentrum, dat vind ik nou een leuk uitje. Niet om er iets voor de tuin te kopen, wel nee. Gewoon, om te neuzen hoe Nederland dat nou doet, een tuin inrichten, je ziet er loungesets die zó groot zijn, dat ze de halve Vi- nex-kavel al in beslag nemen. Natuurlijk met witte kussens. Leuk, met opgroeiende kinde ren met zand aan de schoenen. En waar blijf je met die halve matrassen als het regent? De barbecue is allang geen Hiba- chi met twee van die roestende roostertjes meer, maar een bui tenfornuis waarop je al je Ja mie Oliver-aspiraties kwijt kunt. Olijfolie en geurkaarsen, hele serviezen en duizenden snuisterijen, bloempotten zo groot dat je er vijf kleuters in kunt verstoppen. Het begrip globalise ring krijgt hier een nieuwe di mensie: de Tibetaanse boeddha beelden heb ben gezel schap van dromenvan- gers van de indianen, de Zuid- Afrikaanse braai staat gebroe derlijk naast het mediterrane aardewerk. De planten zijn tussen dit ge weld een beetje een onderge schoven kindje. Leuke thema dingetjes, daar staat het vol mee. In maart bijvoorbeeld al een complete kruidentuin met vorstgevoelige dingen als basili cum en rozemarijn, zodat je in mei nog eens komt. De vaste planten zijn niet gerangschikt op standplaats of hoogte, maar op kleur. Naar namen moet je niet vragen, laat staan naar iets onbeduidends als grondsoort. Lonkt daar al niet het tuincafé? Tijdverdrijf, dat is het. Je gaat altijd wel met een hebbedingetje naar huis, en je hebt de dag mooi kapot. Voor planten ga ik naar een kweker in de buurt. Hij en zijn vrouw hebben hun hele leven gewijd aan het vinden van ster ke, betrouwbare soorten. Wat je daar weghaalt, kun je op de kop in de tuin zetten: het slaat nog aan. Hun dochter maakt van afgeknipte zaaddozen en bloemen nog gauw een mooie krans, omdat het zo jammer weggooien is. Groene vingers en een groen hart dat nog opengaat na nieuwe vondsten. Geen tuincafé, maar als je ge luk hebt de koffie klaar. Ouder wets, wat u zegt, maar ik kom er vandaan met een kalmere hartslag en planten die jaren meegaan. Lekker ouderwets. foto's Lars Smook/PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 111