wonen VR A AG&ANTWOORD Aardappel anders Meer boomhuttenbouwers Op zoek naar het mooiste wilgenboompje Zaterdag 14 augustus 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 ZOMERL1JKEN J Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: een wafelfritessnijdertje. door Jan van Mullem Is mijn dochtertje (5) vreemd? Ik bedoel: welk kind houdt niet van frites? Het mijne. Haar broer (7) zou zijn lievelingsrobot ervoor ruilen, maar zij haalt haar neus op voor een bakje goudgele patatten. En dat is best een probleem. Want op kinderverjaardagen, in attrac tieparken en tijdens 'gemakkelijke zondagen' in eigen huis staat niet zelden frites op het menu. Maar ik heb er wat op gevonden, althans voor thuis. Want bij het zien van onderstaand keukenlijk van lezeres Margot Hermans, bedacht ik dat het wel eens aan de vorm zou kunnen liggen, niet zozeer aan de smaak. Want onze dochter houdt niet aardappelpuree, wel van gefrituurde aardappelbolletjes. Niet van gekookte aardappelen, wel van gebakken piepers. Zou het ook zo kunnen werken met 'wafelfrites'? Ik heb de proef op de som genomen, bij de supermarkt een zakje kreukelfrites gekocht. Die lijken op de wafelfrites die Hermans met haar keukenlijkje kan snijden, al hebben die van haar wel wat meer een kreukelchipsvorm. Het resultaat was verbluffend: ze twijfelde even, vroeg wat het precies was ('Aardappelbolletjes met tandjes, schat!'), pulkte er even aan, en proefde: 'Mmm, best lekker...'. Dit biedt perspectief! Wat te denken van aardappelpuree in hartjes- vorm? Dat oogt veel aantrekkelijker dan een 'ordinaire kwak' op het bord. En zolang ik er geen beeldhouwcursus voor hoef te volgen, is van gekookte aardappelen - de vastkokende soort? - ook best een leuk vormpje te snijden. En anders voor de frituur. Met Hermans' keukenlijk (van het merk Westmark, dat nog steeds fritessnijders le vert; zie www.cookingstore.nl) is dat een fluitje van een cent. Toch? „Je neemt een middelgrote, geschilde aardappel, houdt hem in de hoogte vast, snijdt er met het mes overheen, draait de aardappel een kwart slag en weer eroverheen, totdat de aardappel helemaal ge sneden is", legt de eigenaresse uit. „Je hebt dan wafelfrites, met dia gonale ruitjes." Best te doen, schat ik zo in. Al waarschuwt Hermans ook: „Het maken van wafelfrites betekent extra werk. Je moet iedere aardappel schijfje voor schijfje snijden." Gelukkig heb ik dat zakje voorgesneden kreukelfrites van de super markt achter de hand. En anders de snackbar in het dorp, die ver koopt wellicht ook afwijkende vormen. Hoewel: ik heb net gelezen dat de patatten niet alleen duurder, maar ook kleiner zullen worden, vanwege 'mislukte aardappeloogsten'. En van kleine aardappels zal vast minder makkelijk kreukelfrites te maken zijn. Of alleen erg dure. NB: Ook een keukenlijk met een zomers karakter? Stuur een e-mail plus foto van het 'zomerlijk' naar redactie.wonen@wegener.nl Sam en Suus van Wassenaer in de boomhut nabij het vakantiehuis van de familie. Eén ding stond van tevo ren vast: er moest gesla pen kunnen worden in de boomhut van Sam (17) en Suus (14) van Wasse naer. Nóg een voorwaarde: de hut moest meerdere verdiepingen heb ben. Suus maakte het ontwerp. „Ik had een paar ideeën en die heb ik zoveel mogelijk in een tekening verwerkt." Hun boomhut bevindt zich in de tuin van hun vakantiebungalow, 'ergens in Overijssel'. Hij is dit voorjaar gebouwd door Rob van der Wulp (58), die zichzelf op zijn site 'de eerste boomhuttenbouwer van Nederland' noemt. Van der Wulp-zat twintig jaar in de recla me, toen hij in 2003 besloot het roer om te gooien. „Ik was de 50 gepasseerd, zat in mijn werk op een dood spoor. Ik wilde met mijn handen werken, mijn creativiteit op een andere manier inzetten." Hij was bezig met een boomhut voor zijn kinderen toen het kwart je plotseling viel. „Opeens wist ik het: ik word boomhuttenbouwer. Ik geef toe: geen voor de hand lig gende keuze. Ik had bijvoorbeeld helemaal geen timmeropleiding." Van der Wulp stak zijn licht op in de VS, waar in de staat Oregon jaar lijks een internationaal boomhut- tencongres wordt gehouden. Hij volgde er diverse workshops en wisselde ideeën uit met boomhut- tenbouwers uit de hele wereld. „Ik leerde vooral veel over veiligheid, ophangsystemen, verbindingen. In de VS zijn ze enorm gefocust op veiligheid. Er circuleerde op dat congres bijvoorbeeld een boek werk van meer dan duizend pagi na's over waar een boomhut alle maal aan moet voldoen. Het is daar een serieuze business." Omdat het olijfboompje dat hij bij de geboorte van een klein kind had geplant, is doodgevro ren, wil lezer A. van Amelsfort een nieuw boompje laten groeien. 'Maar dan van een wilg die katjes draagt en die als 'knotwilg' snoeien. Maar welke is hiervoor geschikt?' Deskundige Romke van de Kaa vindt Salix caprea (zie foto), de waterwilg of boswilg, de mooiste. „Wilgen zijn tweehui- zig: ze hebben vrouwelijke en mannelijke katjes aan verschil lende bomen. Van de water wilg zijn de mannelijke katjes het mooist. Zie dus tijdens de bloei een tak van een manne lijke waterwilg te pakken te krijgen. Wilgen zijn gemakke lijk te stekken. Zet de tak in de grond en houd die licht voch tig. Als de tak aan de groei gaat, kan er een boompje van worden gekweekt dat op elke gewenste hoogte kan worden geknot. Knot niet ieder jaar, maar om het andere jaar." Ook een vraag? redactie.wonen@wegener.nl Ook Peter van Dalen maakt exclu sieve boomhutten voor kinderen, met veel oog voor detail en res pect voor de natuur. Zijn nieuw ste boomhut is te bewonderen in De Tuinen van Appeltern. Antoinette Blok bouwde een boom hut voor haar zoons. Dat beviel zo goed, dat ze haar beroep ervan maakte. Ze bouwt boomhutten in opdracht, maar helpt ook mensen die zelf aan de slag willen. De broers Merte en Arne Loonen bouwen voornamelijk boomhutten van sloophout. Niet alleen bedoeld om in te spelen, ook als gastenver blijf. Momenteel wordt gewerkt aan nieuwe modellen, zoals een rond exemplaar met glas in lood. www.boomhut.nl www.boomhutbouwen.nl www.hamerenhark.nl Rob van der Wulp, boomhuttenbouwer. Rob van der Wulp is profes sioneel boomhuttenbou wer. Kindertekeningen zijn het uitgangspunt van zijn ontwerpen. Ook bouwt hij steeds vaker treehouses voor volwassenen. „Een boom hut appelleert aan een soort oergevoel. Het is een aardse variant op de baar moeder." door Corine van Zuthem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 110