Maastricht is een feest z Q O lil IA m reizen@wegener.nl 27 reizen 11=8 024-3650360 Zaterdag 14 augustus 2010 Uit IJsland, de dwergvinvisschedel van Ingrid de Vries. eigen foto Heeft u ook een souvenir, stuur dan een foto van het souvenir (en uzelf) naar: souvenir@wegener.nl HET SOUVENIR Schedel van een dwergvinvis. EIGENAAR Ingrid de Vries. WAARVANDAAN IJsland. WANNEER GEVONDEN 1985. WAAROM SPECIAAL Ingrid de Vries: „In 1985 gingen wij op vakantie naar IJsland. We waren van plan met onze tent rond te trekken, maar had den bepaald geen stormtent, zo bleek de eerste nacht al. Het waaide enorm hard en zo tegen vijf uur in de ochtend ging de tent kapot. „Omdat de zon in IJsland niet ondergaat en het 's nachts daar om licht is, besloten we maar een wandeling over een soort schiereiland te gaan maken. Prachtige, ongerepte natuur. De kust lag bezaaid met pakijs, hout en grote rotsblokken. „Na enige tijd wandelen von den we de restanten van een walvis, begroeid met korstmos. Het bleek, zo vertelden deskun digen ons later, een dwergvin vis te zijn. Op basis van de korstmos wisten zij ook te ver tellen dat het dier er tientallen jaren gelegen moet hebben. „Het voorste stuk van de sche del was er af, maar wij wilden het wel graag meenemen. Dus maakten we een draagbaar van dunne boomstammen. Daarop legden we het fragment van de schedel, dat ongeveer 35 kilo. weegt, en ook enkele wervels. „De terugtocht naar de auto bleek langer dan we gedacht hadden. We moesten ongeveer anderhalf uur lopen. Lopend over het rotsige strand hebben we ook echt een paar keer over wogen om de schedel dan toch maar achter te laten. Maar uit eindelijk zijn we blij dat we doorgezet hebben. Want we hebben nu al 25 jaar een prach tige herinnering aan deze va kantie in onze tuin liggen." tekst en foto's Willemijn Bos Je kunt er geweldig winkelen. Of uit je bol gaan. Ook het cul turele aanbod is duizelingwek kend. Voor iedere zonnestand zijn er ettelijke terrassen. Je kunt er heerlijk eten, regionaal of werelds, in een eetcafé of sterrenrestaurant. In Maastricht weten ze wat genieten is. In deze rubriek staan we stil bij het souve nir dat veel voor u bete kent of waar u een bijzondere herinnering aan heeft. Dominicanenkerk huisvest na veel ja ren dienst te hebben gedaan als slan genhuis, fietsenstalling en carnavals- tempel de hemelse boekhandel Se- lexyz Dominicanen. Je weet niet wat je ziet. Lange rijen boekenkasten door klieven de kerk, die met zijn fresco's en nissen op deze manier toch nog steeds het rijk van de geest is. De klok van de St. Servaas slaat één uur, het sein voor de bus om te ver trekken voor de tour. Als tien minuten later een jongetje moet plassen, stopt de bus bij een heg. Zo doen ze dat in Maastricht. Gemoedelijk. Het bandje met toeristische info zet de chauffeur niet op: „Ik vertel liever zelf" Hij wijst ons de Toneel Academie, waar Huub Stapel werd opgeleid, de stadsmuren, het van Flikken Maastricht bekende po litiebureau en de Stokstraat, een van de leukste winkelstraatjes. Maastricht blijkt een compacte, overzichtelijke stad. Niet groot, en boordevol plekken om te genieten van het goede leven. Op de Wilhelminakade stap ik uit. Op deze plek kan ik per boot naar de ruï ne van kasteel Lichtenberg gaan of de onderaardse kalksteengroeves van de St. Pietersberg. Ik kies voor de boot van rederij Stiphout die stroomop waarts naar het centrum vaart. Op de stoep voor hotel Derion, op het Onze Lieve Vrouweplein, vang ik in de namiddag de laatste zonnestralen en overdenk wat ik vandaag heb gezien. Veel en tegelijkertijd veel te weinig. Maastricht is een feest. Neem er min stens een weekend voor. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl De VVV Maastricht organiseert stadswandelingen. De routes zijn ook los te koop. Lekker eten kan in sterrenrestaurant Beluga, maar ook in Aux Coin des Bons Enfants, Chateau Neercanne, Toine Hermsen en Tout a Fait. Fietsverhuur bij Aon de Stasie, Sta tionsplein 26; Orange Bike, Sint Ja- cobstraat 4B, Courtens Bike Sports, Calvariestraat 16 en bij veel hotels. Vanaf de Hoge Brug heb je een prach- j tig uitzicht over de stad. De oude Bisschopsmolen, een originele water molen, maalt zes dagen per week graan. Meer info: VW Maastricht, Kleine Staat 1, tel. 043-3252121 www.vwmaastricht.eu www.plaatsengids.nl/maastricht St. ServaasbasiliekJ Vrijthof St.Janskerk CENTRUM WYCK Onze Lieve Vrouweplein ■■L Prins Bisschopsingef k Bonnefantenmuseum I Bovenste foto: Middeleeuwse Helpoort. Foto boven: Beel dengroep op het Vrijthof. Foto onder: Langs de Maas is het heerlijk wande len en fietsen. Als je per trein naar Maas tricht komt, is het stads deel Wyck het eerste stuk je dat je van de stad ziet. Door zijn ligging aan de overkant van de Maas heeft Wyck een andere sfeer dan het oude centrum. Het is trendy, met veel nieuwe architec tuur. Hoewel de meeste bezoekers aan Maastricht de Maas niet oversteken, wemelt het hier van de galeries, win kels, cafés en goede restaurants. Mijn hotel staat in Wyck. Ik heb een fiets gehuurd waarmee ik naar het Bonnefantenmuseum rijd, dat prach tig aan de Maas ligt. Vóór het mu seum, bij café Ipanema, leg ik de kaart van Maastricht uit. Waar is het Vrijt hof? Want vandaar vertrekt de bus voor een stadstour. Dat lijkt me een goed begin om de stad te verkennen. Wat ziet Maastricht er op de kaart overzichtelijk uit. Even de St. Servaas- brug over, een paar straatjes door en ik sta op het Vrijthof. Tegenover het Theater aan het Vrijthof kan ik voor de stadstour kiezen uit een tram op aardgas en een oude Ame rikaans schoolbus. Die laatste wordt het, dan zit je wat hoger. Beter zicht. Ik heb nog ruim drie kwartier voordat de bus vertrekt. Dus dit is het Vrijthof, het beroemde plein waar het carnaval in Maastricht wordt geopend en waar André Rieu openluchtconcerten geeft. Het plein is gezellig en tegelijkertijd voornaam, met het rood geschilderde Spaans Gouvernement, de monumen tale St. Janskerk en de St. Servaasbasi- liek, met daartussen het Vagevuur. De ze straat loopt tussen de twee kerken door en wie door deze staat wandelt, komt er gelouterd van zijn zonden weer uit. Die zondaars zitten vandaag liever op de terrassen aan de overkant. Het maakt niet uit waar je gaat zitten: overal is zon en overal staan dezelfde verplichte, rieten stoelen. Minstens zo mooi als het Vrijthof is het intiemere Onze Lieve Vrouwe plein, met de gelijknamige basiliek. Binnen branden honderden kaarsen, de dikke muren zijn door de eeuwen heen zwartgeblakerd van het roet, een oude man zit geknield te bidden. Maastricht is een katholieke stad en de votie is hier nog volop te vinden in de talrijke kerken, basilieken en kloosters. Toch heeft een aantal zijn religieuze functie moeten prijsgeven. Het vijftien- de-eeuwse Kruisherenklooster werd omgetoverd tot een designhotel. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 107