u 25 reizen reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 14 augustus 2010 fietsen zonder te klimmen Onze fietsen bonken op de keien onder de monumentale Mar tinstor de oude bin nenstad van Frei burg uit naar het egale asfalt van het fietspad langs de Dreisam. Dit riviertje brengt ons geleidelijk naar Kirchzarten, aan de voet van het gebergte. Volgens onze fiets- gids gaat de route vanaf hier over 14 kilometer 800 meter omhoog. Dat lijkt toch een beetje te veel aan het begin van een fietstocht, maar gelukkig is er een alternatief: een regionale trein rijdt ieder half uur naar het net over de top gele gen wintersportplaatsje Hinterzar- ten. De fietsen rollen gemakkelijk door brede deuren op perronhoog te de trein in. Na aankomst valt de Adelaarsspringschans onmiddellijk op: ook in de zomer wordt hier ge sprongen. Vanaf dit punt fietsen we vooral naar beneden richting het Rijndal. Het is moeilijk de uitgebreide vitri ne met Schwarzwalder Kirschtorte op het terras aan de Titisee te nege ren. De kuurgangers kuieren geza pig over de promenade onder de bomen langs het meer. De kapi tein van een salonboot laat zijn scheepshoorn galmen als signaal dat de boot gaat vertrekken. Bij het Zwarte Woud hoort het ge luid van de koekoek. De mannelij ke vogels laten zich vanaf hun ho ge zitplaatsen regelmatig horen. Ook in de Konditorei van Neu- stadt worden we verwelkomd door koekoeksklanken. Het vogel tje komt deze keer uit een klok. Het Hochschwarzwald staat be kend om de koekoeksklokken. In de speciale winkels verspreiden de meest uiteenlopende exemplaren massaal hun klanken op het hele en het halve uur. Rustiger is het op de voormalige spoorbaan Bahnle dwars door de bossen. Het dal rechts naast ons wordt steeds dieper. Bij Lenzkirch maakte de trein vroeger een scher pe bocht. De diepte ligt nu aan de andere kant. Lenzkirch is trots op de dorpsbrouwerij Rogg. )e kunt er zelfs slapen: in een gastenkamer van de brouwerij of op de cam ping ernaast. De blaaskapel mar cheert door het dorp met een pro cessie erachteraan. Een beeld dat hoort bij het Zwarte Woud. Het bos maakt plaats voor de velden, maar nog altijd fietsen we op ruim 850 meter hoogte, totdat we voor bij Bonnhof het dal induiken van de Mühlbach. Het fietspad voert ons lekker ontspannen langs de rustige kant van het water. Het dal wordt breder en beneden ons doemt de Rijn op. Aan de overkant ligt Zwitserland. Het gra vel knarst onder de druk van onze banden op het oude jaagpad langs de rivier. Sommige delen zijn be vaarbaar, maar dan begint het wa ter te kolken in een stroomversnel ling. Het is de moeite waard even naar Waldshut te klimmen, dat bo ven de fietsroute uitsteekt. Binnen de stadspoorten lijkt een paar hon derd jaar niets veranderd. Opmerkelijk is het in een vernau wing van het dal gelegen dubbel- stadje Laufenburg aan beide oe vers van de Rijn. Op het smalste stuk is de Rijn hier slechts 12 me ter breed. Vele eeuwen vormden beide delen samen een Oostenrijk se stad, maar in 1801 maakte Napo leon de Rijn hier tot grens. On danks deze scheiding voelen de be woners van het Duitse en het Zwitserse deel nog altijd een geza menlijke identiteit. De oude brug is alleen toegankelijk voor fietsers en voetgangers. Dit geldt ook voor de langste overdekte houten brug van Europa bij Bad Sackingen. Bij Rheinfelden steken we over naar Zwitserland. De havenkranen duiden erop dat vanaf hier de Rijn bevaarbaar is tot Rotterdam. Langs de Rijnkade fietsen we naar de Alt- stadt van Bazel onder de spits van de Munsterkerk op een heuvel: een oase van rust in deze levendi ge stad. Na Bazel volgt een klein stukje door Frankrijk, maar de Dreilander fietsbrug brengt ons weer terug lings de Duitse oever langs de Rijn. Het jaagpad voert langs een groene strook. De schepen gaan hier door het Grand-Canal-d'Alsace: net als het meeste Rijnwater. Bij Istein lijken delen van de Rijn bijna droog te staan, maar op andere plaatsen bruist het water kron kelend tussen drooggevallen de len van de bedding. Dit blijken ideale strandjes. Je kunt de bordjes Rhein-Rad- weg helemaal volgen tot Neder land, maar onze route buigt bij Neuenburg af richting het ge bergte. In het langgerekte dal na Kirchhofen zijn de heuvels ge vuld met wijnranken. Klimmen is er nauwelijks bij. Toch maakt het fietspad even een klimme- tje, maar op de top ligt de stad Freiburg al weer voor ons. In het geheel autovrije centrum van deze historische universi teitsstad is een uitgebreide keu ze aan leuke terrassen om na te genieten. Wij kiezen voor de Münsterplatz. '40 ij?*' 7 SAjèmI'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 105