reizen SS Van wal steken to rC? ijiij reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 14 augustus 2010 Een rondje Een serie over bijzonde re activiteiten met een overnachting in eigen land, voor jong en oud, voor rustzoekers tot ac tiezoekers. O. :<s Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Wie wenst zich niet zo'n oma die haar kleinkinderen zeillessen cadeau geeft? Wij zijn erbij als de kinderen hun vaardigheden laten zien na een weekje spelen met wind en water. door Birgitta Hermans waterlelies. We vergapen ons aan de idyllisch gelegen huizen. Vanaf de wa terkant hebben we goed zicht op de achtertuinen en bijbehorende bootjes. Een keerzijde is er ook: de bordjes 'te koop' geven aan dat de crisis ook in het hogere segment van de woning markt nog niet voorbij is. We varen door de grillige waterwegen langs uitgestrekte rietvelden, die nog altijd werk bieden aan rietsnijders en dakdekkers. Deze waterwegen vormen een verbinding met twee grote en vrij diepe veenplassen, de Noordeinder- plas en de Zuideinderplas, wateren voor de 'grote pleziervaart'. Dit zijn ook de plassen waar afgelopen winter volop geschaatst werd. Ik sluit mijn ogen en even voel ik me zwieren langs de berijpte rietvelden. De dagdroom wordt aangenaam verstoord als de picknickmand wordt geopend. Geen koek-en-zopie, maar belegde broodjes. We groeten twee vissers, die dobbe rend in hun bootje geduldig wachten op een rimpeling in het water. Bea Hekkers vertelt over haar zeilavon- turen op zee tijdens een storm. We discussiëren over Laura Dekker, het zeilmeisje dat begonnen is aan haar wereldsoloreis. Zeilen is leren kijken, horen en voelen wat wind en water met je boot doen en daarbij voortdu rend zoeken naar het juiste evenwicht. Je krachten meten met die van de na tuur. Er is genoeg ruimte op de Nieuw- koopse Plassen om de zeiltechniek te leren of te verfijnen. We sluiten ons uitje af met een over nachting in een 'gepensioneerde' pol dermolen. Deze locatie is helemaal top en oer-Hollands. We ontbijten met streekproducten en ons uitzicht bestaat weer uit zwart-wit getekende koeien en een geduldige reiger. De rust die van de herkauwende koeien in de ochtend uitgaat, daalt op ons neer. Mensen hebben iets met koeien. Is het de rust die een koe uitstraalt? Of de onverschilligheid? Want wie of wat er ook kijkt, een koe maalt altijd onverstoorbaar door. www.beateam.nl De jongsten varen in een eenvoudig, roodkleurig, hoekig bootje met een vlakke bodem die in de zeilwereld de doopnaam Optimist heeft gekregen. Oma lijkt, met haar mooie, witte hoedje op haar hoofd, zo uit een Italiaanse film ge stapt. Ze volgt samen met haar zoon 'de optimistjes' bij de slalom. De wind is bijna in slaap gesust als oma aangeeft dat ze de dag wil afslui ten met een wedstrijd. Nu komt het niet aan op zeiltechniek, maar wie het beste kan wrikken met het roer. Oma glimlacht genoeglijk als de certificaten aan haar kleinkinderen worden uitge reikt. Deze familietraditie heeft ze vei liggesteld. De Nieuwkoopse Plassen vormen een oase van rust en ruimte. Het Groene Hart van de Randstad bevindt zich op een half uur rijden van Rotterdam, Utrecht of Amsterdam. In dit waterrij ke natuurgebied ervaar je de typisch Hollandse ansichtkaarten aan den lij ve. Poldermolens, ruisend riet, geduldi ge reigers en herkauwende koeien te gen een achtergrond van Hollandse luchten. Dit is het toevluchtsoord van Bea Hekkers die hier op maat gesne den arrangementen aanbiedt. Van zeil lessen, roeien, yoga, teamdagen, riet- snijden tot culinair fietsen en varen. De Nieuwkoopse Plassen vormen een laagveengebied, dat voor de helft uit water bestaat. Ongelooflijk dat zo'n prachtig natuurgebied zo dichtbij de Randstad ook wel de 'vergeten plas sen' wordt genoemd. Het voordeel is dat je hier de rust en de ruimte hebt om te zeilen of te varen met een fluis terboot. De fluisterboot heeft een elek tromotor, waardoor hij nauwelijks hoorbaar voortbeweegt langs de riet kragen. Regelmatig moeten we buk ken voor de ophaalbruggetjes en zien we jonge meerkoeten een hink-stap-sprong maken over de bladeren van de De meeste fietsroutes in Duitsland zijn gestrekte fietsroutes langs een ri vier. De Südschwarz- wald-Radweg is een uit zondering: een rondje, dankzij een stukje van 12 kilometer met de trein bergop. Je fietst door drie landen. tekst en foto's Bert Sitters NL Bremen Berljln Keulen DUITSLAND FR, München DUITSLAND Freiburg Bazel 0£ se W Kirchzarten 9 Hinterzarten Kirchhofen W Lenzkirch Neuenburg Bonnhof Istein Rheinfelden Laufenburg Bad Sackingen R"N ZWITSERLAND Freiburg ligt op 630 km van Utrecht. Een rechtstreekse ICE-trein brengt je in vijf en een half uur uur van Utrecht naar Freiburg, maar in deze trein mogen géén fietsen mee. Kaart jes zijn er al vanaf 39 euro per enkele reis. De fiets kan wel in de rechtstreekse CityNightLine vanaf Nederland naar Freiburg. Meer over treinvervoer: www.bahn.com/nl Reserveren voor de fiets: www.treinsreiswinkel.nl De geheel bewegwijzerde Südschwarzwald-Radweg is 260 kilometer: www.suedschwarzwald- radweg.de Arrangementen met overnachtingen, bagagevervoer en fietsverhuur (ook e-bikes) zijn mogelijk via: www.original-schwarzwald.de Voor overige informatie over het Zwarte Woud: www.schwarzwald-tourismus. info Duits Verkeersbureau: tel. 020-6978066, www.duitsverkeersbureau.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 104