reizen U WEGWIJS Paul van Eeuwijk Nooit Hoe gaan mensen in andere landen naar de wc? reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 14 augustus 2010 Niet iedereen vindt poseren voor een vakantiefoto leuk, om dat het niet meevalt elegant op de foto te komen. Onthoud en kele tips en die dikke armen en onderkinnen zijn voorgoed verle den tijd. Althans, op de foto. door Marcha van Schijndel illustratie Saskia van der Linden Vooral vrouwen vinden vaak dat ze er niet uit zien op een vakantiefo to. Daarom willen ze lie ver ook niet poseren voor de camera van hun trotse en liefhebbende echtgenoot. Hele maal niet als je bekijkt wat het re sultaat kan zijn: een enorm decol leté, flubberarmen, onderkinnen en enkel vetrolletjes rond het mid del. Vaak bestaat het grootste deel van de uiteindelijke vakantiekiek- jescollectie daarom uit landschap pen, kerkjes en bloemen. Maar als je weet van jezelf hoe je het voordeligst op een foto blijft plakken, dan is dat poseren een ei tje. En kun je je man oprecht gelo ven als hij zegt dat je prachtig op die foto staat. We beginnen met de borstpartij. Want hoe voorkom je dat je door gaans prima decolleté op de foto enorm groot wordt? Alles staat en valt met je houding. Leun nooit voorover op je armen. Je borsten kunnen geen kant meer op, wor den tegen elkaar aan gedrukt en groeien op het beeld moeiteloos enkele cupmaten. Geloof me, dat ziet er heel goedkoop uit. Ga liever ontspannen rechtop zitten, duw je schouders naar achteren en je bor sten naar voren. Voila, een decolle té om trots op te zijn. Ook met kleine borsten kan het goed misgaan. Ben je niet zo groot geschapen, laat je dan in ieder ge- Traditioneel Japans toilet Het liefst doen we onze behoefte thuis op de vertrouwde pot, maar soms kan het niet an ders dan de viezigheid van een openbaar toilet te trotse ren. Wij Nederlanders vinden het normaal om te gaan zitten, maar dat is niet overal gebruikelijk. De wc zoals wij die kennen, werd in 1850 bedacht door de Brit Al- bert Giblin. Maar toiletteren is na tuurlijk al een veel ouder feno meen. In de Koran staan bijvoor beeld voorschriften over waar (niet) te toiletteren en het correct afvegen van de bips. Anno 2008 is het voor veel mensen nog steeds niet gebruikelijk de billen te laten zakken op een toiletbril. De dichtstbijzijnde hurktoiletten zijn al een paar honderd kilometer ver derop in Frankrijk te vinden. Hurken is hygiënischer en bespoe digt de stoelgang. Vooral in het Oosten wordt veel gehurkt, in het Westen zit men liever. Frankrijk en Italië zijn uitzonderingen. Waarom is niet bekend. Want zelfs de Romeinen deden hun boodschap al liever zittend. In veel arme gebieden wordt de kleine en grote boodschap ge woon in een gat in de grond gede poneerd. In China wordt gehurkt. De wc's daar zijn veelal gemengd en hebben onderling vaak geen, of slechts een laag muurtje ter af scheiding. In Japan hebben ze naast een wes terse wc, ook een traditionele. Dit toilet staat op een verhoging en ziet eruit als een langwerpige bak met daarin een gat. Als mannen moeten plassen, kunnen ze mik ken. Voor overige boodschappen moet men op de verhoging gaan staan, met één been over het toi let heen (zoals bij het bestijgen van een paard). Vervolgens kan men alles laten lopen. Mensen hebben in tegenstelling tot dieren iets nodig om de bips mee af te vegen. Dat komt door dat mensen alles eten. Canadese eskimo's zijn hierop een uitzonde ring. Doordat zij alleen vlees en vis nuttigen, komt er een mooie, droge rol uit de anus. Verder wor den er op de wereld verschillende methodes gebruikt. Zo was vroe ger in China en delen van Japan het gebruik van bamboe of hout normaal. In Japan waren ook bla deren van bijvoorbeeld een eik of een varen geen uitzondering. Een groot deel van de wereldbevol king reinigt echter met water, soms ook zand. In Griekenland wordt ook papier gebruikt, maar op sommige plaatsen is de riole ring te klein. Toiletpapier wordt daarom in een vuilnisemmer ge dropt. Voor het beantwoorden van deze vraag werd gebruik gemaakt van het boek De kleinste kamer van Lia Jong bloed en Rob Sloot. door Agnes van Brussel NAAM Paul van Eeuwijk (52). LAATSTE REIS „Op en neer naar de Champagnestreek in heen met kunstmest en terug met gerst. Ik heb deze keer een mooiere route over de Maas genomen, omdat mijn vriendin meereisde. Normaal vaar ik over de Zeeuwse wate ren en de Belgische Leie over het kanaal van Abbécourt naar de Aisnevallei, een streek waar nog veel herinnert aan de Eerste Wereldoorlog." ALTIJD IN DE KOFFER „Mijn sigarenboer in Leiden be waart de krant voor mij. Als ik weer ga varen, neem ik een stapeltje zaterdagbijlagen van de NRC mee." BESTE REISTIP „Langs de Maas in de Franse Ardennen zijn de oude jaagpaden opgeknapt. Je kunt daar prachtig wandelen en fietsen." THUISBLIJVEN OF TOCH OP VAKANTIE? „Thuisblijven en WOONPLAATS Leiden. BEROEP Binnenvaartschipper. BURGERLIJKE STAAT Ongehuwd, lat-relatie. HOELANG VAN HUIS? „Ik ben de helft van het jaar aan het varen met mijn Spits, een klein binnenvaartschip, dat 300 ton kan vervoeren. Ik heb nog wel een huis aan de wal. Na een reis van vijf a zes weken vind ik het wel even pret tig om gewoon de stekker in het stopcontact te kunnen steken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 102