81 buitenland 'Vervuiling in Golf nog lang niet voorbij Bouterse zet Zimbabwe veilt weer diamanten Japanse panda krijgt tweeling Eerste tweeling ooit in de ruimte WikiLeaks: meer stukken online Wetenschappers sceptisch over opruimen olie SURINAME Ambassadeur Aart Jacobi zit inaugurat Iraanse 'bekent' op tv overspel en moord Brandwonden zijn sneller te genezen Frankrijk zet 700 zigeuners het land uit VS pakken vermeende seriemoordenaar op Oppositie Rwanda wil nieuwe verkiezingen 'Terreurhotel' in Mumbai weer open vrijdag 13 augustus 2010 TOKIO - Een Japanse reuzenpanda heeft een tweeling gekregen. Dat maakte de dierentuin Adventure World in het westen van Japan gis teren bekend. De negenjarige Rauhin beviel woensdagochtend van een zoon en een dochter. De geboorte was het gevolg van natuurlijke bevruch ting. Dat is uitzonderlijk omdat panda's in gevangenschap zeer wei nig libido hebben. De voortplan ting wordt daarom meestal door middel van kunstmatige insemina tie geregeld. Rauhin kreeg eerder ook al een tweeling. Japan heeft tien reuzenpanda's, waarvan er acht in Adventure World leven. De dieren zijn alle maal in bruikleen van Chitia. HARARE - De veiling van Zimbab waanse diamanten woensdag heeft 72 miljoen Amerikaanse dol lars (ongeveer 56 miljoen euro) op gebracht. Dat meldde de Zimbab waanse staatskrant The Herald gis teren. Het was de eerste diamant veiling in Zimbabwe sinds vorige maand een in 2008 ingesteld ver bod werd opgeheven. De diamanten werden de afgelo pen twee maanden gedolven in het Marange-district in het oosten van Zimbabwe. Kopers uit onder meer de Verenigde Staten, Israël, Rusland, Libanon en India waren aanwezig bij de veiling op de lucht haven van Harare. De internationa le bloeddiamantenwaakhond, het Kimberley Process, bepaalde in no vember dat Zimbabwe geen dia manten meer mocht verkopen, omdat het regeringsleger schuldig was aan grove mensenrechten schendingen bij de winning van diamanten in Marange. Een inspecteur van het Kimberley Process kwam recentelijk achter ongeregistreerde diamantexpor ten, waarvan de opbrengsten niet in de boeken van de Zimbabwaan se belastingdienst staan. HOUSTON - Voor het eerst in de ge schiedenis gaan twee tweeling broers tegelijk de ruimte in. Scott en Mark Kelly (46) zijn in februari volgend jaar samen in het interna tionale ruimtestation ISS. Dat maakte de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA bekend. Scott is de eerste van de twee die de ruimte in gaat. Hij wordt begin oktober gelanceerd in een Russi sche Sojoez-raket en zal zes maan den in het ISS verblijven. Een maand na aankomst wordt Scott bevelhebber van het ruimtecom plex. In februari volgend jaar gaat ook Mark naar het ISS. Hij leidt de laatste spaceshuttlevlucht aller tij den. Na acht dagen samen zal Mark terugkeren naar de aarde, Scott volgt later in een Sojoez-ra ket. Driekwart van de in de Golf van Mexico gelekte olie is opgeruimd, stelt de Ameri kaanse overheid. Een voor barige conclusie, waarschu wen wetenschappers. door onze correspondent Mars van Crunsven Eerst even het officiële deel: volgens het op 4 augustus verschenen overheidsrap port bevindt 26 procent van de gelekte olie zich nog in het water van de Golf van Mexico, of aan wal. Dit zou 'in principe' nieu we problemen kunnen veroorza ken. Maar, zo concludeert het rap port, die olie ligt of dun uitge smeerd over het oceaanoppervlak of dwarrelt in een gedesintegreer de vorm door het water en daar zou de olie snel oplossen. Het rapport was aanleiding voor zowel de Amerikaanse overheid als de Britse oliemaatschappij BP om te concluderen dat het ergste achter de rug is. Ook omdat het olielek zelf inmiddels gedicht lijkt. Vanuit wetenschappelijke hoek worden echter de nodige kantteke ningen geplaatst. Zo wordt gewe zen op de nogal onconventionele methoden die BP heeft gebruikt om de olie op te ruimen. De ge brekkige kennis over de lange ter mijneffecten van deze methoden zou net zo gevaarlijk kunnen blij ken als de verspilde olie zelf, zeg gen wetenschappers. „Olie is giftig voor bijna alle levensvormen", zei Rick Steiner, een milieuspecialist van de Universiteit van Alaska, te- door Patrick Meershoek gen het onderzoeksblad Mother Jo nes. De enige echte positieve ont wikkeling tot dusver is dat het lek ken is gestopt, stelt Robert Diaz, hoogleraar aan het Virginia Institu te of Marine Science. De meeste conclusies in het rapport noemde hij in een opiniestuk echter voor barig, omdat de wetenschap sim pelweg 'te weinig weet.over wat diep in de oceaaft gebeurt.' Chris Pincetich, een diepzeebio- loog verbonden aan het Sea Turtle Restoration Project, is er zelfs nog lang niet van overtuigd dat het lek ken echt is gestopt„De oliebron mag dan afgesloten zijn", zegt Pin cetich over de telefoon, „maar olie operaties op zee lekken altijd, iets wat weinig mensen lijken te we ten. Daarom kan ik me al hele maal niet voorstellen dat de Deep- water Horizon (het BP-platform dat in april verging, red.) niet lekt." Voor veel zeeschildpadden is het in elk geval te laat, denkt hij. „We zijn bang dat het woongebied van de zeeschildpadden in grote delen van de Golf van Mexico dus danig verontreinigd is, dat de die ren er niet kunnen voortbestaan." Robert Bea van de Universiteit van Californië heeft vooral twijfels over de onderzoeksmethode die de overheid hanteerde. „Er zijn niet genoeg details bekendge maakt om de schattingen in het rapport te evalueren", schrijft hij in een e-mail. De geschatte hoe veelheid niet-opgeruimde olie (26 procent) lijkt hem in elk geval 'on gelooflijk klein'.Gisteren werd ove rigens bekend dat BP vijftig mil joen dollar boete betaalt wegens een dodelijke explosie bij een olieraffinaderij in Texas in 2005. Daar zijn achteraf veiligheidsgebre ken geconstateerd. PARAMARIBO - Tergend langzaam noemde de Surinaamse president Desi Bouterse in zijn inaugurele re de de namen en titulatuur van de aanwezige ambassadeurs in de zaal. Frankrijk, India, China, de VS, Indonesië: alle gezanten kwa men voorbij, behalve de Neder landse ambassadeur Aart Jacobi. Deze bestudeerde in zijn stoel lang durig de conditie van zijn vinger nagels, zat de ceremonie uit en liet zich meteen na aflöop door zijn chauffeur naar de ambassade rij den, de militaire parade latend voor wat het was. De diplomatieke klap in het ge zicht was het gevolg van het me ningsverschil over de aanwezig heid van de ambassadeur tijdens de installatie van Bouterse als pre sident. De uitnodigingen voor de inauguratie waren eerder deze maand door de regering-Veneti- aan verstuurd. Het kabinet van Bouterse stelde geen prijs op de komst van Jacobi, nadat de Neder landse regering in een reactie op de Surinaamse verkiezingsuitslag had herinnerd aan de celstraf van elf jaar wegens drugshandel die Bouterse nog dient uit te zitten in Nederland. De voorspelling dat Nederland en Suriname onder de nieuwe presi dent een periode van diplomatie ke kou tegemoet gaan, werd giste ren direct na het omhangen van de ambtsketen werkelijkheid. In zijn rede maakte de nieuwe presi dent duidelijk dat hij kiest voor een kleinere rol voor Nederland en meer aandacht voor de betrek kingen in de eigen regio. „Een goe de buur is beter dan een verre vriend", aldus Bouterse. „Wij wei geren om in de toekomst meer oog te hebben voor wat zich aan de Noordzee afspeelt dan voor wat wij met onze buren kunnen de len." Suriname zal zich richten op de buurlanden Brazilië, Frans-Gya- na, Venezuela en de Cariben. Bouterse herinnerde aan de rijk dommen in de bodem van Surina me, en beloofde deze voortaan ten liWiiiiflïr'iïMiPiu TEHERAN De Iraanse tv heeft beelden ge toond van een vrouw die volgens de zender een bekentenis van over spel aflegt. Sakineh Ashtiani, ver oordeeld tot steniging, geeft ook toe dat ze medeplichtig is aan de moord op haar echtgenoot, bericht te de BBC gisteren. Volgens een ad vocaat van Ashtiani is zij twee da gen lang in haar cel gemarteld en heeft ze onder dwang bekend. BRUSSEL Onderzoekers uit Duitsland, Italië, Litouwen en het Verenigd Konink rijk hebben een apparaat ontwik keld waarmee schadelijke bac teriën bij brandwondenpatiënten eerder zijn op te sporen. De patiën ten kunnen daardoor sneller wor den behandeld. Jaarlijks sterven meer dan vierduizend inwoners van de EU als gevolg van vuur. PARIJS Frankrijk heeft de afgelopen twee weken veertig illegale zigeuner kampen opgedoekt. De circa zeven honderd inwoners worden terugge stuurd naar Roemenië of Bulgarije. Dit heeft minister van Binnenland se Zaken Brice Hortefeux gisteren bekendgemaakt. De Franse rege ring wil de komende maanden driehonderd van de zeshonderd il legale zigeunerkampen opheffen. WASHINGTON Een man die ervan wordt verdacht in de afgelopen drie maanden vijf mensen te hebben doodgestoken in drie Amerikaanse staten, is opge pakt op de luchthaven van de zui delijke stad Atlanta. De man zou ook vijftien mensen ernstig heb ben verwond bij steekpartijen. Hij was wekenlang op de vlucht voor de politie. KIGALI Oppositieleider in Rwanda Victoi- re Ingabire, heeft de internationale gemeenschap gisteren opgeroepen de herverkiezing van president Paul Kagame te verwerpen. Kaga me kreeg volgens de officiële uit slag maar liefst 93 procent van de stemmen. Ingabire spoorde de we reldgemeenschap aan druk te zet ten op de Rwandese regering nieu we verkiezingen te organiseren. MUMBAI Het hotel Taj Mahal Palace in Mum bai gaat dit weekeinde weer open, ruim anderhalf jaar na de terreur aanslagen in de Indiase stad. Het Taj Mahal Palace, gebouwd in 1903, was gesloten sinds een groep terro risten eind november 2008 dood en verderf zaaide in Mumbai. Ze be stormden onder meer hotels, een joods centrum en een treinstation. De gaande president Ronald Venetiaan goede te zullen laten komen aan het hele volk. Met de Surinamers in Nederland zal een intensieve sa menwerking worden opgezet. Bou terse kondigde een versoepeling van de visumregeling aan en deed een beroep op zijn landgenoten overzee om een bijdrage te leveren aan de opbouw van Suriname. „Dit is onze opdracht: in eenheid optrekken naar duurzame vooruit gang." Opvallend was de aankondiging van Bouterse een 'kruistocht tegen corruptie' te beginnen. Hoewel in ternationaal onderzoek aantoont dat de corruptie onder het presi- WASHINGTON - Het internetplat form WikiLeaks wil nog meer ge heime stukken over de oorlog in Afghanistan openbaar maken. Dat heeft de oprichter van site, Julian Assange, gisteren aangekondigd. Wanneer de vijftienduizend nog achtergehouden stukken online worden gezet, liet hij in het mid den. Eind juli publiceerde WikiLeaks bijna 77.000 Amerikaanse militaire documenten onder de titel 'Af ghan War Diary'. Tegelijkertijd werd meegedeeld dat vijftiendui zend stukken nog werden achter gehouden, maar gepubliceerd zou den worden als WikiLeaks zich er van had vergewist dat Afghaanse burgers daardoor geen gevaar zou den lopen. Dit proces is inmiddels halverwege gevorderd, zei Assange gisteren. In de Verenigde Staten zijn inmid dels juridische stappen onderno men tegen WikiLeaks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8