binnenland 17 Groeiende bezorgdheid CDA Eis voor schoolmoord weer 20 jaar cel en tbs MANIFEST Verontruste leden van het CDA zijn een campagne begonnen tegen een regeringscoalitie die wordt gedoogd door Geert Wilders' PW. Vooralsnog zijn er 44 ondertekenaars. De PW bedreigt niet alleen de vrijheden van moslims, maar ook de beginselen van onze rechtsstaat en daarmee de vrijheid van ons allen Jeugdjournaal staat vroeg op NOS: flink minder omroepen in bestel TIJDELIJK TOT 6.300,- VOORDEEL* vrijdag 13 augustus 2010 Citaat uit manifest door Sandra Donker en Laurens Kok Met argusogen volgt het partijbestuur van het CDA de verrichtingen van fractievoorzitter Maxime Verhagen en zijn secon dant Ab Klink op het Binnenhof Wekelijks laten de regionale partij voorzitters zich bijpraten over de vorderingen die het duo maakt bij de onderhandelingen met WD en PW over de vorming van een min derheidskabinet. Voor de 'partijba ronnen' is het nog lang geen gelo pen race, de samenwerking 'op rechts' met gedoogsteun van de PW. „Misschien is dat beeld ontstaan, maar dat klopt niet", zegt Herman Kaiser, regiovoorzitter in Gelder land en lid van het landelijk partij bestuur. „We hebben voorwaarde lijk ja gezegd tegen de gesprekken, maar er zijn hele brede kantteke ningen. Het resultaat, het regeerak koord en het gedoogakkoord, zal bepalend zijn voor ons uiteindelij ke oordeel." Het partijbestuur, en de CDA-le- den, kunnen een rechts kabinet blokkeren door tijdens een partij congres een conceptregeerakkoord te verwerpen. Kaiser, ook burgemeester van Doe- tinchem, begrijpt het manifest van 44 bezorgde CDA'ers dat gisteren Maxime Verhagen (I) overlegt met PVV-leider Geert Wilders. publiek werd wel, zegt hij. Daarin spreken leden zich uit tegen sa menwerking met Geert Wilders, omdat de PVV-leider bevolkings groepen 'stigmatiseert' en hen tot 'zondebok' maakt, aldus de verkla ring. Inhoudelijk kan Kaiser zich in de kritiek vinden, zegt hij, hoewel zijn eigen bezwaren nog breder zijn. Het CDA heeft de plicht de beginselen van rentmeesterschap, broederschap en barmhartigheid uit te dragen, vindt hij. Initiatiefnemer Wouter Beekers, historicus aan de VU, wil met het manifest laten zien dat niet alleen partijprominenten, maar vooral ook 'gewone' leden zich zorgen maken over de onderhandelingen. Wat hem betreft, staakt Verhagen de gesprekken onmiddellijk. foto Erik van 't Woud/ANP De ondertekenaars van het an- ti-Wildersmanifest, die de partij 'van onderaf willen beïnvloeden, zijn met name gereformeerden uit het anti-revolutionaire kamp (ARP) van het CDA. Fractieleider Verhagen heeft be grip voor de bezorgdheid in de par tij. Wel wijst hij er op dat de on derhandelingen nog maar net zijn begonnen. Letterlijke tekst van het manifest 'Wij staan voor onze grondrechten' Wij, leden van het Christen-Democra tisch Appèl, staan pal voor onze grondrechten. Daarom spreken wij ons uit tegen een regeringssamen werking, ook in de huidige gedoog- constructie, van onze partij met de Partij voor de Vrijheid. In haar politieke uitingen en verkie zingsprogramma tornt de PVV aan verschillende van onze grondrechten, met name het recht op gelijke behan deling en het recht onze levensover tuiging vrij te belijden. De PW stig matiseert een aanzienlijke minder heid van onze bevolking, maakt deze tot zondebok voor vrijwel alle proble men van onze samenleving. Zo be dreigt de PW niet alleen de vrijhe den van moslims, maar ook de begin selen van onze rechtsstaat en daar mee de vrijheid van ons allen. We erkennen het belang van een open oor voor de zorgen van al diege nen die hun steun aan de PW heb ben gegeven. En we erkennen dat het geven van gedoogsteun door een partij anders is dan volledige partici patie in een kabinet. Maar net baart ons grote zorgen dat een partij die de fundamentele vrijheden en grond rechten van mensen ter discussie stelt de facto meeschrijft aan een re geerakkoord. Regeringssamenwer king, ook in deze vorm, met de PW draagt bij aan de acceptatie van een gedachtengoed dat een bedreiging vormt voor onze democratische sa menleving. De mogelijkheid om via regerings deelname een deel van ons verkie zingsprogramma te realiseren is ons wat waard. Maar het behouden van de fundamentele waarden van onze democratie is vele malen meer waard. Juist het CDA moet staan vpor de vrijheidsrechten van alle Ne derlanders. Daarom voelen wij ons genoodzaakt ons publiekelijk uit te spreken tegen een regeringssamen werking met de PW'. ARNHEM - Het Openbaar Ministe rie heeft gisteren bij het gerechts hof in Arnhem wederom twintig jaar celstraf plus tbs geëist tegen de 26-jarige Julien C. voor moord op de 8-jarige Jesse Dingemans op zijn school in Hoogerheide in 2006. Het hof doet de strafzaak over om dat de Hoge Raad vorig jaar bepaal de dat het hof in Den Bosch, dat Julien C. in hoger beroep levens lange celstraf oplegde, hem had moeten wijzen op de risico's die hij liep omdat hij zich toen niet wilde laten bijstaan door een advo caat. Zowel bij de rechtbank in 2007 als bij het hof in Den Bosch in 2008 eiste het OM twintig jaar cel en tbs voor moord. Justitie blijft erbij dat Julien C. zijn slacht offer met voorbedachten rade de keel heeft doorgesneden. Julien C. werd snel gearresteerd maar ont kent nog steeds. Bewijs tegen hem is er 'overvloedig' volgens de advo caten-generaal. Op basis van een rapportage, die in 2004 is opge steld over Julien C. vanwege een eerder misdrijf, en wegens zijn aan deel in de brute en laffe moord op het weerloze jongetje concludeer de justitie gisteren opnieuw dat hij behandeld moet worden. Een le venslange celstraf is volgens het OM mogelijk als 'allerlaatste alter natief. Julien C. liet zich gisteren wel bijstaan door advocaten. Hij beroept zich op zijn zwijgrecht en gaat niet in op vragen. HILVERSUM De NOS brengt vanaf september el ke schooldag om kwart voor negen een ochtendeditie van het Jeugd journaal. De ochtendeditie van het Jeugdjournaal is vanaf maandag 6 september te zien bij Z@pp op Ne derland 3. De vaste presentatoren van het kin derprogramma geven in vijf minu ten een overzicht van het belang rijkste nieuws. HILVERSUM Het omroepbestel moet worden vereenvoudigd en kan toe met min der zendgemachtigden. Dat heeft NOS-directeur Jan de Jong gezegd. Hij denkt dat in de toekomst het systeem toe kan met een of twee taakgebonden omroepen, waaron der de NOS, aangevuld met enkele ledengebonden omroepen: een pro gressieve, een levensbeschouwelij ke en liberale omroep. NU IN DE BIOSCOOP PEUGEOT MOriQ" EMOhON 'Genoemd moximole voordeel geldt op de Peugeot 4007 Plotinum Op ondere modellen zijn ondere voordeelbedrogen von toepassing Deze octie loopt t/m 31 augustus 2010 en geldt afhankelijk van het model voor nieuw bestelde auto's of nieuwe auto's uit voorraod Blue Lease bedrijfsotrto's zijn uitgestoten von deelnome Vroog uw dealer noor de specifieke voorwoorden en mogelijkheden Wijzigingen voorbehouden Bij Peugeot ontvangt u nu tijdelijk tot maar liefst 6.300,- voordeel op een nieuwe Peugeot. Voor het complete verhaal gaat u naar de Peugeot-dealer of kijk op www.peugeot.nl. Gem verbr. (afh. van type motor) l/l00 km: 4,4-7,9, km/l: PEUCEOT™™rToTAL 22,2-12,6, CO., 114-183 gr/km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7