Europese tweede auto De Grevelingen onder water ZOMERHIT Scootmobiel bezorgd aan vakantieadres O vrijdag 13 augustus 2010 natuurschoon. Wie een introductieduik doet hoeft zich zelf nauwelijks in te span nen en kan gewoon van de onderwaterwe reld genieten. Het is lastig om niet 'wat mooi' of'kijk daar' te kunnen roepen. Deze ervaring moet je individueel in stilte beleven. Ik heb wel vaak de neiging om mijn duim naar Teun op te steken als hij mij vlak voor een kreeft, een zeester of anemoon laat zweven. Maar ik bedenk me gelukkig steeds op tijd en maak maar overdreven het oké-teken naar hem. De drie kwartier kunnen niet lang genoeg duren. Op het moment dat ik het wat kouder krijg - we waren al op 10.2 meter diepte be land, vertelt Teun mij na de duik - bege ven wij ons naar minder diep water. De zon schijnt door het water en opeens ver schijnen er prachtige kleuren in het land schap wat eerst nog wat grauw kleurde. Het wit glanzende parelmoer uit de oes ters steekt af tussen het felgroene zeewier. Lichtroze anemonen, zoals de zeeanjelier, deinen mee met de waterstroming. In het duikcentrum teruggekomen pakken we het boek 'Flora en Fauna in Zeeland' erbij en zoeken op welke planten en die ren we hebben gezien. Het onderwaterle ven kan voor duikers nog leuker worden. Er zijn plannen om een scheepswrak van uit Schelphoek (aan de Schouwse zuid kust) naar de Grevelingen over te plaatsen. Wie na een introductieles meer wil dui ken, kan een brevet halen om zelfstandig te mogen duiken. Er mist maar één ding aan de sport: een handgebaar voor 'Wauw!' Duikcentrum De Grevelingen: Elkerzeeseweg 4, Scharendijke, 0111 -671500. www.de-grevelingen.nl, teun@de-grevelin- gen.nl. Yoeri van Es Onderwaterfotografie: 06382265799, www.yoerivanes.nl, info@yoerivanes.nl. foto Yoeri van Es bij het aandoen van de zwemvliezen. foto Izaak Verkeste Tijdens de introductieduik ontdek je de flora en fauna van de Zeeuw se onderwaterwereld: De Europese zeekreeften met ro de voelsprieten en blauwe poten komen tevoorschijn uit rotsspleten en grotten. De Japanse creuse oesters kunnen erg groot worden en maken een belangrijk onderdeel van het onder waterlandschap uit. Het niet charmante visje de zwar te grondel zwemt ook rond. Anemomen zoals de grijze wedu weroos en de lichtroze zeeanje lier groeien op de rotsen en oes ters. Bblijft, als wij zijn opgemerkt, roer loos liggen. Gewone broodspons, een witte anemoon, druipt als het kaarsvet van een druipkaars over oesters. Verschillende kleine kwallen, zoals de zeedruif en het meloenkwalle tje komen voorbij zwemmen. Het wandelend geraamte, een klein langwerpig en doorzichtig diertje, komt ook in grote groepen voor in de Grevelingen. rant lunchen. Dan kun je ook weer verder fietsen. En omdat steeds meer mensen op een elektrische fiets rijden, komen er ook veel oplaadpunten bij." Kortom: de elektrische fiets hoort er tegen woordig helemaal bij. Jeremiasse: „De ac ceptatie is flink veranderd. Tien tot vijftien procent van het aantal fietsen dat wij ver kopen, is een elektrische. En echt niet al leen aan ouderen. Ook huisvrouwen ko pen ze, als vervanging van de tweede auto. De elektrische fiets is goedkoper in onder houd en kost geen wegenbelasting. En jon geren gebruiken ze als alternatief voor de bus." Jeremiasse sr rijdt zelf ook op een elektrische fiets. „Er zitten drie standen op: lichte ondersteuning, middel en zwaar. Maar je hóeft die niet te gebruiken. Ik rij met lichte ondersteuning. Dan gaat de ac cu langer mee. Maar vaak opladen, kan ge woon. Daar wordt de accu niet lui van. Als er al iets Tui' wordt, ben je het zelf" www.iohotspots.nl/provincies/zeeland (voor oplaadpunten in Zeeland) www.zeeuwsjaarvandefiets.nl Wilt u stemmen op de zomerhits van Hans Koeman, alias Michiel de Ruyter, ga dan naar www.zpc.nl/zomer STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album-Zomer 2010 op www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - De minder mobiele vakantie ganger kan met een gerust hart naar Zee land op vakantie. Het bedrijf Beenhakker levert mobiliteitshulpmiddelen aan huis of vakantieadres, door heel Zeeland. Een scootmobiel, sta-op-fauteuil of rolstoel is per week te huur. Voor onverhoopte defec ten hoeft het vakantieadres niet te worden verlaten, want ook de servicemonteur komt aan huis langs. Zeeuwse vestigingen Beenhakker in Kapelle (0113-34104) en Middelburg (0118-618338). www.beenhakker.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79