onder de loep sport 127 Kluivert is niet te groot voor NEC Net geen wereldrecord Wilt u meer weten over alle fietsactiviteiten? Kijk op: Op de fiets ontdek je wat Zeeland met je doet vrijdag 13 augustus 2010 door Rob de Bruyn BOEDAPEST - Bijna elke Nederland se zwemmer heeft het er tijdens het EK in Boedapest over, en bijna na elke race. Allemaal laten ze weten dat ze even goed naar de raceanalyse gaan kijken. Zo leerde Sharon van Rouwendaal uit de beelden van haar halve finale too meter rugslag dat ze gisteren in de finale bij de start wat langer on der water moest blijven. Het lever de het zestienjarige talent uitein delijk weinig op omdat ze in de laatste meters van de race stuk zat, maar toch. Het analyseren van zwemwedstrij den wordt al een paar jaar gedaan. Maar zowel in omvang als in diep gang is er veel vooruitgang ge boekt. De Nederlandse equipe heeft twee raceanalisten in Honga rije. Ze tapen en analyseren niet alleen alle wedstrijden van de Ne derlanders maar ook die van een aantal van hun concurrenten. „We zijn hier rond 2006 mee be gonnen en het wordt steeds ver der uitgebreid", aldus Jacco Ver- haeren, technisch directeur van de KNZB. Het systeem waarmee de Neder landers werken is ook ontwikkeld door een Nederlander, oud-zwem mer Marcel de Natris. Volgens Ver- haeren is het een van de beste in zijn soort. „Het is inmiddels ook verkocht aan de Fransen en er zijn meer landen die het gaan ge bruiken. Ik ben er trots op dat wij hierin zo'n beetje het beste sys teem hebben. Wij kunnen hier mee heel goed feedback geven aan de zwemmers." Van het helpen van concurreren de landen is volgens Verhaeren geen sprake. „Want we verkopen niet de kennis van de races, alleen de software." Coaches als Jacco Verhaeren, Mar tin Truijens en Marcel Wouda zien zelf wel of iets goed gaat of juist niet. „Maar we kunnen daar geen tijd aan koppelen. Dat kunnen de analisten wel, omdat ze alles filmen en dan aan elke be weging een tijd kunnen koppe len." Zo wees de analyse van de halve finale too rug van Van Rouwen daal uit dat zij door haar matige start 0,26 seconde verloor. Ver haeren: „Dat kun je alleen maar vaststellen met zo'n systeem. Kijk, ik zie dat Sharon niet goed begint, maar wat ze er nou pre cies aan tijd mee verliest, geen idee." Overal bijna alles worden gege vens verzameld: start, punt van boven water komen, slagfrequen tie, slaglengte, keerpunt, punt van boven water komen, finish. De da ta van een Nederlandse zwemmer kan dan ook vergeleken worden met die van een concurrent uit een ander land. Verhaeren: „Zo hebben we ook opnamen ge maakt van Camille Lacourt (Fran se rugslagzwemmer die in Boe dapest al twee keer goud heeft ver overd). Daar kunnen wij ons voor deel mee doen. We leren bij voorbeeld hoe lang moet je onder water moet blijven wat optimaal is." Een groot voordeel van het maken van beeldopnamen zit 'm niet in de laatste plaats in het didactische aspect. „Iemand leert gewoon meer als-ie iets zelf ziet. Dat is veel beter dan dat ik het ga uitleggen", zegt Verhaeren. „Beeld en getallen, de harde feiten op een rijtje, zeggen eigenlijk alles." De zwemmers zelf zweren erbij, zo blijkt. Sebastiaan Verschuren was gisteren na zijn. halve finale op de 100 meter vrij ook weer meteen benieuwd naar de race analyse. De Amsterdammer ging als ge deeld derde door naar de finale van vandaag. Dat hij net als zijn il lustere voorganger Pieter van den Hoogenband een slechte start heeft en het moet hebben van de tweede baan, weet hij al wel. Maar met een uitgewerkte analyse in handen kan hij gerichter uitvin den waar hij vandaag nog winst kan boeken. Oud-international Patrick Kluivert (links) luistert tijdens de training van NEC naar trainer Wiljan Vloet (rechts). Ook Anton Janssen (midden) loopt stage bij de Nijmeegse club. foto Vincent Jannink/ANP door Danny van den Broek NIJMEGEN - Om tien minuten voor half negen parkeerde Patrick Klui vert gistermorgen zijn terreinwa gen voor het Nijmeegse Goffertsta- dion. „Ik ben kwart over zeven van huis gegaan. Dit moet niet veel gek ker worden", zei de 34-jarige oud-international, die dit seizoen bij NEC als assistent van Wiljan Vloet ervaring in het trainersvak gaat opdoen, gekscherend. In de trainerskamer dook de oud prof die met veertig doelpunten nog steeds topscorer aller tijden bij Oranje is, eerst maar eens in de pre- sentatiegids van NEC om te kijken welke namen bij welke gezichten horen. Aan een haakje hing al het shirt met zijn initialen 'PK'. Roem mag vergankelijk zijn, maar dan niet voor Kluivert. Hoewel het een doordeweekse training betreft, hebben zich ruim honderd fans rond het veld verzameld en verdrin gen cameraploegen zich langs de lijn. Naast hem kijken NEC-coach Wil jan Vloet en stagiaire Anton Jansen geamuseerd toe. Kluivert kent het duo uit zijn periode bij PSV. Het heeft uiteindelijk meegespeeld om voor NEC te kiezen. „Dat zij hier zijn geeft me een goed gevoel", be kent de Amsterdammer. „Van deze trainer kan ik nog een hoop leren. Ik vind dat ik verstand van voetbal len heb. Inhoudelijk weet ik ge noeg. Maar als trainer moet je het ook op een spelersgroep overbren gen. Daar is Wiljan Vloet heel sterk in. Hij legt de dingen goed uit." Hij knikt. Natuurlijk zag hij woens dagavond een jeugdig Oranje Oe kraïne op 1-1 houden. En naast Bert van Marwijk zaten zijn genera tiegenoten Phillip Cocu en Frank de Boer als assistenten van de bondscoach. „Frank voor de verde digers. Phillip voor de middenvel ders. Daar had ik als trainer voor de aanvallers wel bij willen zitten. Maar ik ben nooit benaderd", zegt Kluivert. Zonder een spoor van ver bittering trouwens. Want de weg die hij nu bewandelt, vindt hij voor zichzelf de juiste. Nu schudt hij met zijn hoofd. Om te beginnen zoals Dennis Berg kamp, die bij Ajax de D2 traint, nee dat is niets voor hem. „D'tjes trainen. Dat kan ik dus niet", geeft Kluivert eerlijk toe. „Ik ben geen trainer die elk keer hetzelfde moet uitleggen." Nog ééntje dan. Marco van Basten! Na Ajax 2 vertrokken bij Oranje en vervolgens bij Ajax. „Vond ik voor hem erg vervelend hoe dat is ge gaan. Marco was toch mijn voetbal held. Maar voor mij was het wel een leerschool. Zo moet ik het dus niet doen." Nee, laat hem nu maar lekker bij NEC beginnen. „Daar voel ik me niks te groot voor. Hoezo in de luw te? Dit is een eredivisieclub met een jonge spelersgroep. Nooit ge dacht dat het zo leuk zou zijn om die talenten te coachen. Vooral als je merkt dat ze dingen ook oppik ken." Maar, geeft hij toe, zijn doel blijft om uiteindelijk hoofdtrainer te worden van een topclub. „Ajax zou natuurlijk mooi zijn. Daar heb ik de hele jeugdopleiding doorlopen. Ben ik doorgebroken als voetballer. Feyenoord? Dat kan ik natuurlijk niet maken. Maar een club in Italië. Dat lijkt me dus echt leuk. Daar wordt heel anders gevoetbald. Om dan volgens de Nederlandse stijl te gaan voetballen. Zou wat zijn" Mooie bespiegelingen, maar voorlo pig is zijn voorland De Goffert. En straks zijn de vakanties voorbij, wordt het drukker op de weg en loopt de wekker een half uurtje eer der af wil hij op tijd komen. Kluivert wuift de nakende kortere nachtrust weg. Dit is wat hij wil. NEC moet het begin worden van een glanzende trainerscarrière. Nick Driebergen is tijdens de finale van de 50 rug als achtste geëindigd. Hij klokte 25,52 seconden. De Fransman Camille Lacourt (foto) won de afstand in 24,07. Hij bleef maar 0,03 seconde verwijderd van het wereldrecord. Zeeland is een provincie vol contrasten. Stoer, lieflijk, maar ook sportief en speels. Ervaar het zelf. Ga op ontdek kingsreis en geniet van alles wat Zeeland u te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47