Ff JHHSfü Vroegtijdige opsporing en behandeling van osteoporose voorkomt 2e fractuur Scopieën met nieuwste N6I- of blauw licht techniek in Goes en Vlissingen Borstkanker, zorgen van ons samen! ADMIRAAL DE RUYTER Nieuwe manier van wassen Bij Narrow Band Imaging (NBI) of blauw licht techniek wordt bij scopieën of kijkope raties onder bepaalde omstandigheden een beter beeld van het maagdarmslijmvlies verkregen dan met de standaardtechniek. Het weefsel kan hierdoor nog nauwkeuriger door de specialist of endoscopieverpleeg- kundige worden beoordeeld. De patiënt kan dan weer beter worden behandeld! De blauw licht techniek wordt bijvoorbeeld toegepast bij patiënten op verdenking van darmkanker of darm- of maagbloedingen. Bij een scopie van maag en darm wordt met behulp van een camera die in een flexibel instrument (een endoscoop) is gemonteerd de maag en/of de darm van binnen beke ken. Met NBI-techniek heeft de specialist of endoscopieverpleegkundige een haarscherp beeld van het weefsel, vergelijkbaar met High Definition televisie (HDTV). Het slijm vlies is tot en met de kleine bloedvaten goed zichtbaar. Door dit betere beeld worden gezwellen, poliepen en zelfs de meest oppervlakkige veranderingen in het weefsel herkend. Hoe meer (voorstadia van) kwaadaardige gezwellen worden opgespoord en verwijderd, hoe beter de behandeling van de patiënt. Mevrouw J.Y. van Berkel - Mijnsbergen is vanaf i januari 2010 werkzaam bij het ADRZ als Injernist-endoscopist. Botbreuken komen veel voor bij mensen boven de 50 jaar. Uit onderzoek blijkt dat er bij 30 tot 40% van de patiënten met een botbreuk sprake is van osteoporose. Osteoporose is een botziekte die in de volksmond ook wel botontkalking wordt genoemd. Bij deze aandoening wordt het bot geleidelijk brozer, waardoor het heel gemakkelijk kan breken. Op de osteoporosepolikliniek kunnen alle patiënten boven de 50 jaar met een botbreuk onderzocht worden op osteoporose. Dit doen we met een zogenaamdè DEXA-scan. Met dit röntgenonder zoek wordt de botdichtheid gemeten en kan er vastgesteld worden of er sprake is van osteoporose. Als dit inderdaad zo is, volgt er een behandelingsadvies en een uitgebreid voorlichtingsprogramma. De osteoporosepolikliniek in Vlissingen werkt samen met de interne geneeskunde, reumatologie, orthopedie, geriatrie en fysio therapie. De osteoporoseverpleegkundige heeft een centrale rol Zij organiseert en bewaakt de patièntenlogistiek. Als osteoporose is opgespoord komt de patiënt op het osteoporosespreekuur. De patiënt wordt dan in één ochtend gezien door meerdere discipli nes. De consulten verlopen in carrouselvorm. Dat wil zeggen dat de patiënt achtereenvolgens bij de specialist komt voor het medisch onderzoek en de medische behandeling, aansluitend bij de fysiotherapeut voor verschillende testen en bewegingsadviezen en daarna bij de osteoporosever pleegkundige voor informatie over het ziektebeeld en de medicatie. Ook geeft de verpleegkundige leefstijl- en voedingsadviezen. Na deze sessies wordt er een indi vidueel behandel- en adviesplan opgesteld en besproken met de patiënt. Daarna volgt terugverwijzing naar de huisarts met een schriftelijk behandeladvies. In juli 2010 is in Vlissingen de 300e patient met een botbreuk onderzocht op osteoporose. Bij 773 patiënten (38 werd osteoporose geconstateerd en bij 44 patiënten 5%) een forse osteopenie. Dat is een botontkalking dicht tegen osteoporose aan. Al deze patiënten doorliepen een voorlichtingsprogramma en kregen behandelingrichtlijnen. or u ZIEKENHUIS Op vrijdag 8 oktober 2010 organiseert het ADRZ in SoSfc!00*^™ en info™a«emarkt met als titel Borstkanker, zorgen van ons samen!". Met veel interes santé lezingen en presentaties over onder andere erfelijkheid BelanPstT gHeneesWijzen en ""«>Mastische chrirugie Belangstellenden zijn van harte welkom van 09.30 uur tot Voor meer informatie kont u contact opnemen met onze urse practitioners in Vlissingen; Judith Kuiper en Inge Smit ScZSeBmaa'e "-ka Vogel Patiënten die in bed moeten blijven, krijgen in het ADRZ niet meer de traditionele wasbeurt met waskommen, water en zeep. De nieuwe manier van wassen gebeurt met vochtige doekjes. Zowel patiënten als verpleegkundigen ervaren deze wasbeurten als zeer positief! De nieuwe manier van patiënten wassen biedt veel voordelen. De wasbeurt met vochtige doekjes duurt minder lang en is voor de patiënt minder belastend. In één beweging wordt de patiënt ge wassen, gedroogd en verzorgd. Bloed lost gemakkelijker op, waar door minder'geboend' moet worden en de patiënt hoeft minder te draaien, wat minder pijn en angst geeft. Het 'nieuwe wassen' is hygiënischer. Er is minder kans op wondin- fecties en wondbesmetting omdat er geen zeep gebruikt wordt. De vochtige doekjes bevatten een hu id verzorgingsproduct, wat de patiënt een goed en fris gevoel geeft en bovendien de huid verzorgd. Er is geen sprake meer van vuile washanden en handdoeken en'vuil'water. Voor de verpleging is de nieuwe manier van wassen fysiek minder zwaar omdat er geen zware waskommen, geen zware waszakken met natte washandjes en handdoeken gesjouwd moeten worden De patiënt wordt minder gedraaid en het is efficiënter. Beter bereikbaar, optimale service. O p 16 september a s. gaat het ADRZ locatie Goes en Zierikzee om 19.00 uur over op een nieuwe telefooncentrale! Mogelijk is de locatie Goes rond 19.00 uur korte tijd iets minder goed bereikbaar! Uiteraard is onze receptie in Vlissingen normaal bereikbaar. Door de overgang naar de nieuwe telefooncentrale worden de service, kwaliteit en bereikbaarheid van het ADRZ nog beter! Colofon: Heeft u vragen, reacties of suggesties naar aanleiding van deze pagina? Neem dan contact op met de afdeling Communicatie Service van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Postadres: Postbus 106, 4460 BB Goes, Telefoon: 0118 - 42 56 92, E-mail: nieuws@adrz.nl. Eindredactie: Jacqueline van de Kreeke, Fotografie: PeterWij khuys, Opmaak: KSM Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38