221 zeeland Verbetering binnenklimaat scholen Veere Dichter bij de zee Ringrijder Jan Besuyen wint wedstrijd voor 50+ Concurrentie belemmert strandtenthouder RIJKSSUBSIDIE Maatregelen voor basisscholen STRANDROLSTOEL Met de offroad rolstoel worden plekken die onbereikbaar leken voor rolstoelers toegankelijk. De gebruikers zijn enthousiast: voor het eerst zelf de zee voelen is uniek. LinQ Zeeland NEW COL ION 2010 vrijdag 13 augustus 2010 w SimmmmmS E!ffliH^M£*N*W«WNWro68@l door Annemarie Zevenbergen VEERE - De gemeente Veere wil frissere klaslokalen en lagere ener giekosten voor basisscholen in de Veerse kernen. Daarvoor worden op korte termijn maatregelen ge troffen zoals plaatsing van ventila tiesystemen en het aanbrengen van dubbele beglazing. Veere wil binnen twee weken de opdrachten verstrekken aan bedrij ven. Het werk, zo veel mogelijk buiten schooltijden, moet voor eind dit jaar zijn afgerond. Het leeuwendeel van de kosten wordt gedekt door de subsidierege ling Verbetering Binnenklimaat Primair Onderwijs die het Rijk eind vorig jaar vaststelde. Volgens de Rijksregeling komen alleen scholen die voor 2003 gebouwd zijn in aanmerking. Bovendien moet eerst een zogenaamd Ener gie en Binnenmilieu Advies uitge bracht worden om te inventarise ren welke aanpassingen nodig zijn. Dat kan uiteenlopen van vervan ging van thermostaten en verlich ting tot plaatsing van nieuwe cv-ketels, isolatie of zonwering. In de gemeente Veere staan acht scholen op het programma: De Lichtboei in Westkapelle, de Berg- padschool in Grijpskerke en Het Veer in Veere krijgen zowel dubbe le beglazing als ventilatiesystemen. Bij de scholen 't Klinket in Koude- kerke, De Regenboog in Oostkapel- le, de Jhr. W. Versluijsschool in Aagtekerke en De Knotwilg in Oostkapelle wordt alleen dubbele beglazing aangebracht. In De Goe de Polder in Vrouwenpolder wordt tot slot een ventilatiesys teem geïnstalleerd. Bij de Eben Haezerschool in Oost kapelle en De Wegwijzer in Serooskerke past het aanbrengen van dubbele beglazing in het regu liere groot onderhoud. Voorts wordt nog gekeken in welke scho len een C02-meter geplaatst moet worden. Volgens wethouder Chris Maas is vooraf al een selectie gemaakt. „Bij scholen die na 2000 gebouwd zijn, kun je er van uitgaan dat alles goed is. Maar de Willibrordus- school in Zoutelande bijvoorbeeld is niet meegenomen omdat daar binnen afzienbare tijd een nieuwe brede school gebouwd wordt." door Selma Osman Een dagje naar het strand is voor veel mensen van zelfsprekend. Niet als je een lichamelijke beper king hebt. Daarom genoten zeven jonge mensen donderdag met volle teugen van een ritje over het strand in een door hen zelf bestuurde elektrische strand rolstoel. Drie offroad rolstoelen stonden klaar op het strand van Oostkapel le. Daar mochten de deelnemers om beurten mee over het strand crossen. De dag werd georgani seerd door LinCf Zeeland, de jonge- renwerkgroep van de Zonne bloem. Een enkeling voelde voor het eerst het opspattende water van de branding. Wat er dan gebeurt is zo iets moois, beschrijft LinQ-coördi- nator Claudia Janssen. „Mensen worden helemaal blij. Je ziet ze ontspannen." Strandwachten Martijn Koppejan en Peter Willemsen zouden willen dat iedereen met een handicap dat gevoel van vrijheid kan ervaren. Martijn: „Je ziet een grote glimlach op het gezicht verschijnen. We hebben mensen die nog nooit over het strand waren geweest, met tranen in de ogen zien terug komen." De Stichting Strandexploitatie Walcheren was volgens de strand wachten de eerste in Nederland die experimenteerde met de elek trisch aangedreven rolstoel voor het strand. Een goede vervanger voor de handgeduwde strandrol- LinQ is de jongerentak van de Na tionale Vereniging de Zonnebloem. De Zonnebloem is vooral bekend van haar inzet voor ouderen met een lichamelijke handicap of chro nische ziekte. Werkgroep LinQ (Live in Quality) is sinds 2009 actief in Zeeland en wil, net als de Zonnebloem, gevoe lens van eenzaamheid tegengaan. LinQ Zeeland organiseert en bege leidt activiteiten voor mensen van 18 tot 45 jaar met een lichamelijke beperking. stoelen, die menig begeleider niet door het mulle zand geperst kreeg. Sindsdien zetten strandwachten Peter en Martijn zich persoonlijk in om zoveel mogelijk offroad rol stoelen op de Nederlandse stran den te krijgen. Ze proberen kustge- meenten en ondernemers enthou siast te maken voor sponsoring. „Wij vinden dat het vanzelfspre kend moet zijn dat mindervaliden van het strand kunnen genieten", vat Martijn samen. In Oostkapelle en Zoutelande zijn de rolstoelen gratis te gebruiken. Vorige maand ging LinQ voor het eerst offroad rolstoelrijden. „Het werd zo'n succes dat we het nu nog eens overdoen", zegt Claudia Janssen. Janneke Notebaart (23) uit Vlissingen straalt na een stukje 'crossen' over het strand. „Het is bijzonder om zelf zo dicht bij de zee te kunnen komen. Zonder hulp van anderen." Door een zeldzame erfelijke ziekte maakt ze ongecontroleerde bewe ginkjes. „Omdat ik niet stabiel ben, is het erg vermoeiend om over het strand te lopen. Met deze rolstoel," glundert ze „kun je zelfs op eigen gelegenheid je hond op het strand uitlaten." door Sjaak Janse GRIJPSKERKE - Jan Besuyen uit Ka- pelle heeft de seniorenwedstrijd ringrijden in Grijpskerke gewon nen. Aan deze wedstrijd, die werd gehouden in het kader van het 60-jarig bestaan van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging, mochten alleen deelnemers meedoen die dit jaar vijftig jaar of ouder zijn of worden. Onder de 42 deelnemers waren er rijders die al jaren niet meer actief zijn, maar ook de 76-jarige Jo van Eenennaam die al voor het 65ste jaar ringrijden beoefent. Jan Besuyen wist in 18 beurten 17 ringen te steken. Hij won de strijd om het dagkampioenschap van Ko Blaas uit Aagtekerke. De be slissing viel op de ring van twintig millimeter. Derde werd na kamp Lou Willemse uit Domburg. Deze rijder was al jaren gestopt maar slaagde er gisteren toch nog in 16 ringen te steken. Erik Leendert- se, Simon de Visser, Jos Vos en Leo Wabeke waren de andere rij ders die 16 ringen staken. Zeventien rijders slaagden erin de laatste twee ringen te steken en mochten kampen om de pollepel. Uiteindelijk ging Hans van Eijze- ren uit Domburg, ook een herin treder, met de mooi beschilderde pollepel huiswaarts. Voor het jubileum was er een spe ciale 60 jaar ring gemaakt. De prijs die behoorde bij het steken van de ze ring met uiteindelijk een door snede van 16 mm, werd gewonnen door Adrie Brasser uit Biggekerke. Agenda ZRV 13 aug: Meliskerke (Torenstraat) 14.00-20.30 14 aug: Demonstratie ring-sjezen- rijden in Burgh 10.30-17.00 en ringrijden in Ritthem (Dorps straat) 08.00-18.00 Ondercuratelestelling Bij beschikking van de Kantonrechter te Middelburg d.d. 5 augustus 2010 is onder curate le gesteld de heer Hubertus de Jonge, geboren te Borssele op 22 augustus 1935, wonende te Drieweg 1, 4451 HM Heinkenszand, en is tot curator benoemd mevrouw P.M. de Jonge- Boonman, wonende te Drieweg 1, 4451 HM Heinkenszand. www.PALAZZODOMBURG.nl Mieke, Sarah en Janneke (vlnr) in hun elektrisch aangedreven strandrolstoel op weg naar de branding. MEEST GELEZEN 1. Coesenaar niet eens met straf 2. 'Er waren commissies genoeg' 3. Mozaïken Britannia gaan weg EN VERDER Lees over de gloriedagen van Hotel Britannia in het dossier pzc.nl/britannia STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/sloopbrit DEN HAAG/KAMPERLAND - De Kam- perlandse strandtenthouder A. van den Brande is naar de Raad van State gestapt om een strand tent te kunnen bouwen op de Veerse Dam. De gemeente Noord-Beveland is op zich niet tegen het plan maar wil de horecaondernemer pas toe stemming geven als de reconstruc tiewerkzaamheden rond de Veerse Dam klaar zijn. Noord-Beveland wilde Van den Brande wel een tij delijke vergunning geven voor een kleine verkoopunit maar dat lokte verzet uit van twee concurrenten op de dam, J. Soolsma en J. de Nooijer. Deze ondernemers stap ten met succes naar de bestuurs rechter in Middelburg die de tijde lijke vergunning schrapte. De gemeente besloot toen Van den Brande geen toestemming te geven tot het nieuwe bestem mingsplan voor de Veerse Dam klaar is. Dat is naar verwachting 2011. Van den Brande die twintig jaar lang zijn brood heeft verdiend met een rijdende kraam en nu iets vast wil legt zich daar niet bij neer. Woensdag vroeg hij de Raad van State in hoger beroep de uitspraak van de Middelburgse rechter van tafel te vegen. Uitspraak volgt. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24