in de Chinese nek vandaag t. uitgelicht Geld heeft een boodschap vrijdag 13 augustus 2010 De Amerikaanse economie wil niet echt aan de praat komen. Honderden miljarden investeerde de overheid om de kredietcrisis te lijf te gaan. Maar de werkloosheid blijft hoog en de Ameri kanen geven geen geld uit. Veel kan president Obama er niet aan doen. geslagen. Kortom, grotendeels fac toren waarover Obama geen con trole heeft. Dat betekent niet dat hij niets kan ondernemen. Zo riepen onlangs enkele vooraanstaande economen, onder wie Robert Reich en Joseph Stiglitz, in het manifest Get Ameri ca Back to Work op tot meer over heidsuitgaven en extra belasting verlichting. Maar er waren ook ge noeg conservatieve economen, die dit idee meteen van de hand we zen, zoals Vernon Smith. Deze ver klaarde dat dit funest voor de over heidsfinanciën zou zijn. Zo lijkt er geen voor de hand lig gende oplossing voor Obama ge reed te liggen. Ondertussen daalt het consumentenvertrouwen. Vol gens een peiling van de Wall Street Journal denkt bijna twee derde van de Amerikaanse bevolking dat de economie verder zal verslechte ren. Wanneer consumenten zo nega tief zijn over de nabije toekomst, plegen ze de hand op de knip te houden. Dat belooft niet veel goeds voor de consumentenbeste dingen, en dus ook niet voor het economisch herstel. Diezelfde peiling gaf ook aan dat kiezers het vertrouwen verliezen, dat de economie bij de Democra ten in goede handen is. Slechts 39 procent van de ondervraagden zei in november op een Democraat te gaan stemmen. Dat zou ertoe kun nen leiden dat Obama straks met een Republikeinse meerderheid in het Huis van Afgevaardigden te maken krijgt. En dat zou zijn. be wegingsruimte zeker niet vergro ten. Amerikanen lusten wel pap van complottheoriën. Niet zo gek dus dat ze ook in hun dollarbiljetten verwijzingen vinden naar de terroristische aanval op het World Trade Center in 2001. Zie hoe op zie: Uitgelicht op onze website hun beursgang respectievelijk 2,5 en 15,5 miljard euro op. Voor Chinese bankdirecteuren is het lastig koers houden. De afgelo pen twee jaar moedigde Peking hen aan zoveel mogelijk geld uit te lenen. Daarmee financierden ze het grootste deel van het stimule: ringsfonds van 400 miljard euro, waarmee China zich afdekte tegen de gevolgen van de wereldwijde crisis. Dat lukte zo goed, dat Peking be gin dit jaar bang werd voor over verhitting van de economie. Ban ken werd ineens bevolen veel min der geld uit te lenen. Tegelijkertijd kwam de eis dat ze 10 procent meer in kas moeten hebben liggen dan ze uitlenen. De Chinese over heid bepaalt hoeveel een bank mag uitlenen. Vorig jaar leenden de banken het recordbedrag van 1106 miljard euro uit volgens de boeken en nog eens miljarden bui ten de boeken om. Dat smaakte naar meer voor veel banken, die ei genlijk niet meer mochten uitle nen. Om extra leningen uit het zicht van de overheid te houden, verpak ten de banken leningen in speciale fondsen. Die werden via beleg gingsmaatschappijen als ingewik kelde financiële producten door verkocht. Die producten hadden klinkende namen als 'Rendement met Gemak' en 'Geld in Over vloed'. Een Chinees met geld heeft weinig opties om zijn vermogen te laten groeien. Hij kan naar de beurs, door onze correspondent Mars van Crunsven Het herstel van de Ameri kaanse economie wil maar niet doorzetten: de werkloosheid blijft hoog en consumenten geven wei nig geld uit. Waar komt dit door en wat kan president Barack Oba ma daaraan doen? De Amerikanen zouden het toch weer flikken, zo heette het eind 2009. Een gedurfd economisch sti muleringspakket ter waarde van 787 miljard dollar, in combinatie met een flexibele arbeidsmarkt, ho ge arbeidsproductiviteit en een ge zonde dosis Amerikaans optimis me, leek de economie er snel bo venop te krijgen. Maar het gebeur de niet. De werkloosheid blijft tegen de 10 procent aanschurken en de econo mie zal in het tweede kwartaal slechts tussen de 1 en 2,5 procent groeien, luidt de verwachting. Dat erkende ook het stelsel van Ameri kaanse centrale banken (de Fed) af gelopen dinsdag. Die besloot daarom acties te onder nemen die de langetermijnrente omlaag moet brengen. Dat moet het voor consumenten eenvoudi ger maken om te lenen, hetgeen hopelijk de economie aanzwen gelt. Veel meer kan de Fed nu niet doen. Ondertussen is wel duidelijk dat de effecten van Obama's stimule ringspakket zo goed als uitgewerkt zijn. Bovendien daalt de Ameri kaanse export nu ook de Chinese economie stagneert en Europese overheden aan het bezuinigen zijn Obama maar de waarde van aande len is dit jaar al bijna een kwart afgenomen. De verleiding van de lenin gen-fondsen, die 11 procent rende ment beloven, is daardoor groot. Het succes van de verborgen lenin gen bleek zo groot, dat ze in de eer ste helft van dit jaar bijna een kwart van het totaal aan leningen uitmaakten. Terwijl de overheid dacht dat er via de banken 460 mil jard euro aan leningen de econo mie instroomde, was dat in werke lijkheid 610 miljard. Slecht nieuws, voor wie z'n economie juist wil la ten afkoelen. Verkoop van verborgen leningen is inmiddels verboden. Banken hebben een jaar de tijd om hun boeken op orde te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11