zeeland 13 Zeeuwse kerken denken na over energiebronnen van de toekomst commentaar Rechtspositie Bessen en bramen plukken Mosselen en oesters sorteren Vakken vullen in de supermarkt Ijs verkopen op het strand Kinderboerderij: schapen aaien kan wel donderdag 12 augustus 2010 Naam: Sophie van der Does (17) uit Goes Werkt bij: Fruitteeltbedrijf H.J. van Oltheten in Oud-Sabbinge Verdient: 4,35 euro per uur Zodra ze klaar was met haar examens is Sophie aan de slag gegaan in de fruitteelt. Ze plukt elke dag bramen, bessen en kruisbessen. „Het is best gezellig. Soms zijn we wel met twintig mensen. We kun nen een beetje kletsen tijdens het plukken en tussen de middag spe len we tafelvoetbal", zegt ze. „Maar het is wel de bedoeling dat je werkt." Haar vakantiebaan heeft nog een paar Voordelen: „Het ver dient goed en het werk is niet zo zwaar." Naam: Niels Wabeke (20) uit Wemeldinge Werkt bij: Krijn Verwijs in Yerseke Verdient: ongeveer 7,40 euro per uur Het voordeel van vakantiewerk: je mag van alles doen. Niels helpt waar nodig bij Krijn Verwijs, leverancier van schaal- en schelpdieren. „Meestal loop ik achter de pompkar met palletten vol mosselen. Die zet ik dan in de koelcel. Ik doe ook wel eens bestellingen. Het werk is zwaarder dan bijvoorbeeld in de supermarkt, maar daar word je ook voor betaald. Ik werk soms wel vijftig uur in de week. Dat vind ik niet erg, want zo verdien ik veel geld." Sjoerd Padberg verkoopt ijs en verhuurt ligbedden op het strand, maar helpt ook in de bediening bij Our Seaside. foto Izaak Verkeste Naam: Liza Catseman (18) uit Zaamslag Werkt bij: de Jumbo-supermarkt in Terneuzen Verdient: 5,35 euro per uur Geen werkdag is hetzelfde voor Liza: ze vult de zuivelvakken bij, zit achter de kassa en werkt ook wel eens mee op groente-afdeling. „Die afwisseling vind ik erg leuk." De vaste werktijden spreken haar aan. „Daarom zou de horeca niks voor mij zijn." Thuis zitten trouwens ook niet. „Als je werkt gaat de vakantie sneller voorbij. Als je werkt, kan je na de zomer geld uitgeven aan leuke dingen. Ik spaar nu voor een eigen auto." Naam: Sjoerd Padberg (19) uit Amsterdam Werkt bij: strandpaviljoen Our Seaside in Renesse Verdient: ongeveer 6,40 euro per uur Een betere vakantiebaan kan hij zich eigenlijk niet voorstellen. Sjoerd verkoopt deze zomer ijsjes, verhuurt ligbedden en helpt in de bedie ning bij strandpaviljoen Our Seaside. „Op het strand werken is een feestje. Bij mooi weer is het écht top. En, je kunt er een leuk zakcent je mee verdienen." Hij heeft een contract getekend bij zijn baas. „Het is hier goed geregeld. Dat vind ik wel belangrijk, want ik wil er zeker van zijn dat ik straks m'n geld krijg." ALLES OVER MOSSELEN Waar worden de lekkerste mosselen geserveerd of verkocht? Wat is een lekker mosselrecept? Kijk op: www.pzc.nl/mosselen Zet uw foto in het album 'mosselen op www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - De gezamenlijke Zeeuwse kerken gaan praten over de energievoorziening van de toe komst en of kernenergie daarin een rol moet spelen. De kerken houden een discussiebij eenkomst op 27 oktober in de Hoogte in Goes. „In het verleden zijn ferme standpunten ingeno men", stelt voorzitter Ton de Nooij van het Zeeuws Sociaal Ethisch Beraad vast. „Maar nu heb ben de kerken geen standpunt over duurzame energie en kern energie." Na de discussie over kernenergie en kernwapens in de jaren zeven tig en tachtig, leek een discussie daarover niet meer nodig, zegt De Nooij. „De maatschappelijke dis cussie ebde weg en de kerken slie pen op dit punt in. Bovendien heeft de kernwapendiscussie ge zorgd voor verdeeldheid tussen kerken. Ze zijn daarom voorzichtig geworden om standpunten in te nemen en zijn zich gaan richten op binnenkerkelijke zaken. Maar de schepping is onderdeel van de kerntaken van kerken. Nu de dis cussie buiten de kerken is opge laaid, is het goed om de positie van kerken opnieuw te bepalen." Veel jongeren gaan zeer laconiek om met vakantiewerk. Als het maar een beetje te pruimen is, maken ze geen punt van hun rechtspositie. Bijna de helft van de jonge va kantiekrachten werkt zwart. De jongeren accepteren dat het wat minder goed verdient dan vorig jaar en dat er grote ver schillen zijn. Tussen bijvoor beeld werk in de tuinbouw of op het strand kan het verschil wel een paar euro per uur zijn. Opvallend veel jongelui doen zelfs geen moeite om onterecht geïnd belastinggeld terug te vra gen. Deze onbezorgde houding mag prima in de vakantiesfeer passen, toch moeten de jonge werkers en hun bazen even op letten. Zwart werken is gevaar lijk. Niet alleen omdat er een boete op staat. Want hoe zit het met de aansprakelijkheid bij een bedrijfsongeval? Wat ge beurt er bij ziekte? Zonder con tract kunnen beide partijen in grote problertten komen. Dat de werkgevers zo kort na de recessie wat minder gul zijn met geld, is geen wonder. En de grote beloningsverschillen ont staan gewoon door vraag en aanbod. Maar er is geen enkele reden om het vakantiewerk niet netjes te regelen. Ook al boeit het veel jongeren niet, ze kunnen maar beter volwassen afspraken maken. GOES - Een advies om op kinder boerderijen geen schapen meer te aaien, gaat echt veel te ver. Dat zegt Berdien van Everdingen, voor zitter van de ZLTO-vakgroep Scha penhouderij. Het is juist heel waar devol dat kinderen in contact ko men met dieren, voegt ze er aan toe. De SKBN liet gisteren overigens weten dat de waarschuwing om de schapen niet te aaien, niet van haar afkomstig is. De stichting ad viseert wel om voorzichtig te zijn met de wol van (zieke) schapen. Schapenwol kan bepaalde ziekte kiemen meedragen die van dier op mens overdraagbaar zijn. Het ri sico is heel, maar is niet uit te slui ten. Daarom adviseert de SKBN om na contact met dieren goed de handen te wassen. Van Everdingen: „Als je bankbiljet ten of deurkrukken onderzoekt, vind je ook van alles. En in de vacht van een cavia zitten ook geïnfecteerde stofdeeltjes. Het gaat om het risico dat mensen lopen." Dat zwangere vrouwen beter geen schapen kunnen aaien, vindt Van Everdingen logisch. „Bij zwanger schappen horen altijd extra voor zorgsmaatregelen. Zelfs als de kat tenbak wordt schoongemaakt", zegt ze. De achttienjarige Liza Catseman uit Zaamslag werkt bij de Jumbo-super markt in Terneuzen. foto Mark Neelemans Sophie van der Does uit Goes plukt de hele zomer bramen en bessen in Niels Wabeke uit Wemeldinge heeft een vakantiebaan bij Krijn Verwijs Oud-Sabbinge. foto Willem Mieras in Yerseke. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3