8 Mia Farrow: 'Bouterse berei( 'Campbell loog over diamant' Bashir noemt arrestatie 'Allah's zegen' Reactor door brand bedreigd Brit loopt langs de Amazone m PROCES TAYLOR Actrice en agente getuigen SURINAME Voorganger Pinkstergemeente denkt Wmm. dinsdag 10 augustus 2010 moskou - De Russische autoritei ten hebben gisteren de noodtoe stand uitgeroepen voor de stad Ozersk in de Oeral. In die plaats ligt de belangrijke nucleaire opwer kingsfabriek Majrak. De stad wordt bedreigd door de bosbran den die in verscheidene delen van het land woeden. Het sterftecijfer in de Russische hoofdstad Moskou is door toe doen van de hitte (tegen de 40 gra den) en de verstikkende smog van de afgelopen weken verdubbeld tot gemiddeld zo'n zevenhonderd doden per dag. De mortuaria zijn overvol, meldde de chef van de Moskouse gezondheidsdienst. Rusland verwacht daarnaast dat het door de hitte en de branden dit jaar nog minder graan en ande re landbouwproducten zal oog sten dan vorige week werd voor speld. Het hoofd van het Russi sche KNMI, Aleksandr Frolov, zei dat door het uitblijven van regen, de oogst misschien wel 35 procent lager zal uitvallen dan vorig jaar. Eerder was uitgegaan van een 20 tot 25 procent lagere opbrengst. De regering kondigde vorige week voor de rest van dit jaar een ex portverbod van graan af In 2009 oogstte Rusland 97 miljoen ton. Voor dit jaar wordt op ongeveer 67 ton gerekend. Er zullen vooral min der suikerbieten en aardappelen van het land worden gehaald. maruoa - Na een reis van 859 da gen, duizenden kilometers en 'vijf tigduizend muggenbeten' kan de Brit Ed Stafford zich de eerste per soon noemen die de hele lengte van de Amazone-rivier te voet heeft afgelegd. Gisteren arriveerde hij op zijn eindbestemming, de kust van de Atlantische Oceaan in het noorden van Brazilië. Hoewel hij geen 'eco-warrior' is, hoopt hij dat zijn tocht bijdraagt aan de bewustwording van de ver nietiging van het regenwoud in het Amazone-gebied. Maar de re den dat hij aan zijn reis begon, was het vooruitzicht van een grote onderneming van volhardend heid. „Als dit geen egoïstisch jon- gensavontuur was, zou het denk ik niet werken", aldus de 34-jarige ex-legerkapitein. „Ik doe het een voudigweg omdat niemand voor mij het ooit heeft gedaan." Voor zover bekend is er zesmaal eerder een poging ondernomen de loop van de rivier te volgen. Die begint hoog in het Andesge- bergte in Peru, gaat door Colom bia en eindigt ruim 6500 kilome ter verder aan de Braziliaanse kust. Stafford en een vriend begonnen op 2 april 2008 aan de Peruaanse zuidkust. Binnen drie maanden stopte zijn vriend ermee. De 31-jarige Peruaan Gadiel Sanchez Rivera liep uiteindelijk met Stafford mee naar de Atlan tische Oceaan. Supermodel zou wel hebben geweten dat diamanten van Liberiaanse ex-president kwamen. Ex-agente Campbell en actrice Mia Farrow bevestigen dat. Nieuwe getuigenissen tegen slag voor aanklager. leidschendam - Het relaas van Naomi Campbell over diamanten die zij in 1997 in Zuid-Afrika kreeg, is gisteren deels tegengespro ken door twee andere getuigen. Volgens de toenmalige agente van het Britse supermodel, Carole White, en volgens de Amerikaan se actrice Mia Farrow wist Camp bell wel degelijk dat zij de diaman ten kreeg van president Charles Taylor van Liberia. Campbell had afgelopen week aan de rechters van het Speciaal Hof voor Sierra Leone (SCSL) verteld dat twee onbekende mannen 's nachts aan haar slaapkamerdeur klopten, toen zij logeerde bij de toenmalige Zuid-Afrikaanse presi dent Nelson Mandela. De mannen gaven haar enkele ruwe diaman ten cadeau zonder te zeggen wie hen stuurde, aldus Campbell. Dat was een tegenslag voor SCSL-hoofdaanklaagster Brenda Hollis. Die wil de geloofwaardig heid van Taylor ondermijnen. Hij had tijdens zijn proces wegens oor logsmisdaden verklaard dat hij nooit iets met diamanten te ma ken heeft gehad. White vertelde het verhaal giste ren anders dan Campbell vorige week. Volgens de ex-agente, die in middels met het model overhoop ligt, zaten Campbell en Taylor Mia Farrow foto AP naast elkaar aan tafel tijdens een diner bij Mandela thuis in Preto ria. Volgens White, die even ver derop aan dezelfde tafel zat, flirt ten Campbell en Taylor met el kaar. Op een gegeven moment richtte Campbell zich tot White en zei: „Hij gaat mij enkele dia manten geven." Taylor knikte in stemmend, aldus White. Taylors advocaat Courtenay Griffi ths wist het relaas tijdens het kruis verhoor af te zwakken. De onbe kende 'diamantenmannen' zeiden er namelijk niet bij dat zij namens Taylor kwamen. White kon zich al leen herinneren dat de twee man nen zeiden dat zij 'een cadeau voor Naomi Campbell' hadden. Griffiths suggereerde dat een ande re gast aan het diner bij Mandela de 'diamantenmannen' kan heb ben gestuurd. Farrow (65), die eerder dan White getuigde, verklaarde dat Campbell de ochtend na het diner 'glimla chend' en 'gelukkig' aan de ontbijt tafel schoof Volgens Farrow zei Campbell dat mannen 'die door Charles Taylor waren gestuurd' haar een 'enorme diamant' had den gebracht, aldus Farrow. Steve Meye is voorganger en naaste adviseur van Desi Bouterse. De nieuwe rege ring zal van Suriname weer een door God gezegend land maken, verwacht hij. door Patrick Meershoek Bekaf is bisschop Steve Meye na afloop van de ge bedsgenezingsdienst in Flamboyant Park in Para maribo. Geen wonder, want de evangelist van de Pinkstergemeen te Gods Bazuin heeft bijna drie uur lang voor honderden gelovi gen op het podium gestaan, schreeuwend, dansend en zingend als een kruising tussen James Brown in de Apollo en Louis van Gaal op het Leidseplein. Tussen de bedrijven door heeft hij ook nog eens tientallen gelovigen via een luidruchtige smeekbede tot de Almachtige, ter plekke afge holpen van uiteenlopende klach ten als bronchitis, prikkelende voe ten, epilepsie, nare dromen, borst kanker en depressie. „Alles is mo gelijk", had hij daarbij geroepen naar de zaal, „voor wie werkelijk gelooft." Uitwasemend boven een kopje thee vertelt Meye na afloop van de dienst in de kleedkamer van Flam boyant dat nog een belangrijk ge bed is verhoord: de regerings macht in Suriname komt aanstaan de donderdag in handen van oud-legerleider Desi Bouterse. „We hebben lang gebeden voor verandering", zegt de bisschop. „Onder president Venetiaan kon God Suriname niet zegenen. De re gering luisterde niet naar de advie zen van de religieuze leiders. On der de vorige regering kon de win ticultuur bloeien: een gruwel in de ogen van God." Overigens zal de Venezolaanse pre sident Chavez vooralsnog het eni ge staatshoofd zijn dat verschijnt op de inauguratie van Bouterse. if fisispi Steve Meye tijdens een genezingsdier Eenmaal president, zal Bouterse het anders aanpakken, weet Meye uit eigen ervaring. De nieuwe pre sident meldde zich eind jaren ne gentig bij hem om zich te laten be keren tot het christelijk geloof Sindsdien hebben de twee een hechte relatie opgebouwd. Meye zal donderdag voorgaan in gebed tijdens de inauguratie van de nieu we president. „We praten veel met elkaar. De nieuwe president is een nederige man. Hij weet dat ik mijn hoop niet op Desi Bouterse heb gevestigd, maar op Jezus Chris tus. Diens woord moet onderdeel zijn van het beleid. In 1996 heeft door onze correspondent Esther de Jong jakarta - De arrestatie van een van de radicaalste islamitische gees telijken van Indonesië, Abu Bakar Bashir, komt niet echt als een ver rassing, zegt terrorisme-expert Ken Conboy. „Het broeide al een tijdje." De 71-jarige geestelijke werd gisteren opgepakt wegens di recte betrokkenheid bij de terroris tische groep 'Al Qaeda in Atjeh', die wordt verdacht van het voorbe reiden van aanslagen op vooral buitenlanders in Indonesië, het grootste moslimland ter wereld. Het overgrote deel van de inwo ners hangt echter een gematigde vorm van de islam aan. Het is de derde keer dat de islamiti sche prediker is opgepakt. Hij wordt gezien als de medeoprichter van het aan Al Qaeda gelieerde ter reurnetwerk Jemaah Islamiyah (JI). Deze organisatie wordt verant- Abu Bakar Bashir woordelijk gehouden voor diverse bloedige aanslagen in Indonesië, waaronder die op Bali in 2002. Daarbij kwamen 202, voorname lijk westerse vakantiegangers om het leven. „De regering moet nu wel erg ze ker zijn van haar zaak om een bla mage als vorige keer te voorko men", zegt Conboy. Hij doelt daar mee op de slechts tweeënhalf jaar ce! die Bashir uitzat voor zijn be trokkenheid - hij zou zijn goedkeu ring hebben verleend - aan de aan slag op Bali. Hard bewijs tegen Bashir kon nooit worden geleverd, noch voor het voorbereiden van bomaansla gen, noch voor zijn leiderschap aan JI. Zijn vrijlating in 2006 werd met gejuich ontvangen door extre mistische moslims in Indonesië. Sindsdien roept de geestelijke in zijn preken op tot de vorming van een islamitische staat en spreekt hij zich vooral uit tegen niet-mos- lims. Die zijn volgens Bashir 'niets waard', zelfs 'minder dan ongedier te'. „Bashir heeft een enorme in vloed op zijn aanhangers", stelt Conboy. „En hij heeft heel goed contact met andere radicale lei ders." In de jaren na de bomaanslag op Bali in 2002 werden diverse bloedi ge zelfmoordacties uitgevoerd in Indonesië. Daarna was het vier jaar stil, totdat in juli 2009 twee luxueuze hotels in het hart van het zakendistrict in de hoofdstad Jakarta werden getroffen. Zeven mensen kwamen hierbij om het le ven, onder wie twee Nederlan ders. In totaal hebben de zelf moordaanslagen in Indonesië aan 250 mensen het leven gekost, on der wie zeven Nederlanders. Terro rismedeskundigen hebben altijd in de richting van JI en Abu Bakar Bashir gewezen. Maar ondanks alle verdenkingen, blijft Bashir beweren nergens schuldig aan te zijn. Hij noemt zichzelf'een onschuldige geeste lijke, die mensen slechts inspi reert'. De prediker heeft zelfs de eerste Bali-aanslagen openlijk afge keurd. Bij zijn arrestatie riep hij het slachtoffer te zijn van een Amerikaans complot. Ook schreeuwde hij dat zijn arrestatie een 'zegen van Allah' is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8