geen muggen dinsdag 10 augustus 2010 heb je het strand met allerlei faciliteiten, alles is op loopafstand. Er zijn best veel mensen die gewoon met de boot blijven liggen. Soms wordt er een beetje oneerbie- ding gezegd: 'We hadden net zo goed een stacaravan kunnen nemen'. Een steiger verder ligt de Meneldor, een kloeke zeilboot, net terug van een rondje Engeland, Schotland en Ierland. Een heel mooie reis, maar Lucien- ne Lestraden is toch wel blij weer terug te zijn in de zoute wateren: „Geen muggen, echt geweldig! Dat zoete water van de Schotse kanalen was vreselijk. Hier kan 's avonds alles weer open en het licht aan. En schoon water: we hebben gisteren voor het eerst weer kunnen zwemmen." Tussen de verre reizen door komt de fami lie Lestraden altijd weer terug in de Greve- lingen, al vijftien jaar. Ook buiten de vakanties reizen ze bijna elk weekeinde wel van Lisse af naar Port Zélande. Vader en zoon zijn even van boord. Op het dek leest Lucienne Lestra den in Een verborgen Geschiedenis, het boek van Annejet van Zijl over het leven van prins Bernhard. Dochter Marion is ver diept in een tijdschrift. Televisie kijken is op het schip eigenlijk not done, al komen dankzij de satelliet alle zenders binnen. Daarentegen wordt er heel wat afgepraat, over het water getuurd en gelezen aan boord. „Vergeet het klus sen niet", zegt Lucienne. „Als er niet ge zeild wordt, wordt er ongenadig veel ge klust. Onze boot is pas drie jaar oud, maar toch is er altijd wat. Is het niet aan het schip zelfj dan wel aan de apparatuur; die is heel gevoelig. Wij fungeren op deze stei ger als serviceboot. Wij hebben zoveel on derdelen liggen, dat de halve steiger altijd bij ons komt lenen." Zo gaat het niet alleen op dit schip, horen we. Het leven in een jachthaven bestaat uit heel veel socializen, al dan niet met een bittertje of glas droge, witte wijn in de hand. Soms varen een paar schepen naar een eilandje om te barbecuen, soms is er een steigerfeestje en wordt met vereende krachten verrassend uitgebreid gekookt. „Iedereen drie pitjes, dat is toch een hele boel pitten bij elkaar", zegt Lucienne la chend. „Hier aan boord bakken wij trou wens ons eigen brood. Eerst gaat het de motorruimte in om te rijzen, want daar is het lekker warm, en daarna de oven in. Die hebben wij, zeker. Alleen een wasma chine en een droger niet, verder zijn wij van alle gemakken voorzien." n de jachthavens ligt alles door elkaar, zegt Jaap van der Velde, ervaren oceaanzeiler uit Vlissingen. „Mensen met zeiljachten waar je de wereld mee rond kunt en boten die je als 'drijvende ca ravans' zou kunnen omschrijven, met maximaal comfort aan boord. Twee heel verschillende types zeilers, maar ze heb ben gemeen dat ze allemaal van het water houden. In de haven gaan die groepen ge woon met elkaar om. Je hebt er alleen an dere gesprekken mee." Zeezeilers praten over hun verre reizen, degenen die meer van het type 'drijvende caravan' zijn, over andere zomerse genoe gens, legt Van der Velde uit. Wat hij met name bij de zeilers van het type 'drijvende caravan' wel eens ziet, is dat er gezondigd wordt tegen de vlag- etiquette. „De Nederlandse driekleur be hoort elke ochtend te worden gehesen en voor zonsondergang binnen te worden ge haald. En nog iets: op de spiegel, dus de achterkant van het schip, hoort alléén de driekleur te wapperen. Dus geen provincia le vlag. Of erger nog: een piratenvlag. Dan heb je het écht niet begrepen!" Moeder Lucienne en dochter Marion Lestraden: licht aan." ,Hier kan 's avonds alles weer open en het foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69