I en spannende doorkijkjes 7 mm dinsdag 10 augustus 2010 Achter een van de panden aan het Dorpsplein in Nisse schuilt tuin Atelier de Herberg, een zorgvuldig onderhouden groene oase met een formele structuur en bloemrijke borders. door Lilian Dcminicus ■■ii w M Grote pimpernel (sanguisorba tenuifolia alba) bloeit aan de rand van de ronde vijver. foto Lex de Meester Als Ria Lengton de voordeur van haar huis aan het Dorps plein in Nisse opendoet, hangt de snoeischaar binnen handbereik aan haar broek riem. „Zo loop ik eigenlijk altijd rond", ver klaart ze, bijna verontschuldigend. Niet verwonderlijk overigens, voor wie vervol gens doorloopt naar de tuin van formaat aan de achterkant. Het is een zorgvuldig onderhouden groene oase met kamers en doorkijkjes, bijzondere en minder zeldza me planten, een moestuin, een loofgang, een vijver en her en der beeldende kunst. Een feestje om doorheen te lopen. Atelier de Herberg, heet het hier en dat is een verwijzing naar het dorpscafé met her berg, dat vroeger op de plek van het huidi ge woonhuis heeft gestaan. „In de jaren zestig is het café afgebrand", vertelt Ria. i) Op de plek van het dorpscafé staat nu de woning, die met oude materialen en in oorspronkelijke stijl is gebouwd. Op de plek van de herberg verrees een schuur an nex atelier waar Ria workshops bloem schikken geeft. Toen het echtpaar Lengton in Nisse kwam wonen was de lap grond aan de achter kant nog een bouwplaats en eigenlijk was dat wel een voordeel. Het gaf ze de gele genheid van voren af aan te beginnen, zon der erfenisjes van vorige bewoners. De me- ticuleus gemaaide strook gazon vormt de hoofdas, met in het midden een prachtige oude hoogstam appelboom, die er volgens een oudere bewoner op het dorp zeker veertig jaar staat. „Het is een malus Brant ley's Seedling, de beste moesappel, veel be ter dan de goudreinet." Er tegenaan leunt een verweerde houten ladder. „Die heb ben de werklui achtergelaten toen ze de tuin aanlegden. We hebben hem maar daar gelaten", zegt Ria. Ze kozen voor een formele struc tuur, met bloemrijke borders en strakke, groene hagen. „Zo blijft de tuin ook in de winter interessant", legt Ria uit. Verder koos het echtpaar Lengton voor de verwerking van oude materialen in de bestrating. „Toen we hier kwamen wonen, lag er een grote stapel scoria bricks op het terrein, dat zijn stenen gemaakt van slakken uit Engelse fabrieken. Als je ze doorhakt, ruik je zo'n zwavellucht. Die hebben we opgekocht en laten verwerken. We hadden niet genoeg voor de hele tuin, dus we hebben ze gecombineerd met stoeptegels." Voor de lage muurtjes en de bankjes die over de tuin verspreid staan is gebruik gemaakt van kloostermoppen van het kasteel dat vroeger in Nisse heeft ge staan. Atelier de Herberg zit vol beeldende kunst op verrassende plekken, ver borgen hoekjes en nieuwsgierig makende doorgangen. De loofgang of ber ceau, een pad met aan beide zijden heggen die aan de bovenkant met elkaar zijn ver bonden, komt uit op een robuust borst beeld van een dame in Zeeuwse dracht. Even verderop ligt, verscholen achter hoge hagen, een tuinkamer in paarse en rode tinten. Een intiem plekje. „Omdat dit stuk zo omheind is, blijft de geur van de bloe men lekker lang hangen." Een kamer verder groeien de palmkool en een speciale soort boerenkool die rood van kleur is. Geen siergroenten, maar de Lengt- ons zijn van plan de verleiding te weer staan ze in de keuken te gebruiken. „Het staat veel te mooi. Kijk maar eens hoe de bladeren van de palmkool lijken op de ve ren van het beeld van de haan in het mid den. Dat was niet zo gepland, maar het kwam wel heel goed uit." Groenten en kruiden die wel op de eetbor- den mogen belanden groeien in de moes tuin. „Een liefhebberij van mijn man, die is de kok in huis. De sla is doorgeschoten, maar dat is juist mooi." De randen rond de groenten en kruiden zijn omzoomd met laurier, dat taps toelopend is geknipt. „Dat is om de indruk te wekken dat het broei bakken zijn." De tuin biedt een aantal plekken met fan tastisch uitzicht. Zo is daar de kerk van Nis se, weliswaar tijdelijk in de steigers, maar nog altijd bijzonder, die vanuit een groot deel van de tuin te zien is. En helemaal aan de achterkant, waar de tuin een iets in formeler en natuurlijker karakter krijgt door de ronde vijver en de schijnbaar non chalant neergeplante waterplanten, een glooiende kreekrug en de karaktervolle ak kers van de Zak van Zuid-Beveland. „Ik ge loof niet dat wij er in het Nederlands een goed equivalent voor hebben, maar in En geland noemen ze dat 'borrowed landsca pe'. Die essen stonden er al, maar we hebben er een weggehaald zodat we van dat uit zicht konden profiteren. Je ziet dat ze lang zaam naar elkaar teruggroeien, dus daar zullen we op een gegeven moment wat aan moeten doen. Maar dat blijft altijd in een tuin: constant ben je bezig om in te grijpen en anders neer te zetten." Atelier de Herberg, Dorpsplein 35, Nisse. Open tuin in juni. Daar buiten op afspraak. Meer infor matie op www.bezoekmijntuin.nl F Zicht vanaf de achterkant van de tuin naar het huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67