201 zeeland 'Altijd bang dat je Reuzenveiling tijdens Vestingdagen in Hulst Fruitteeltonderwijs wil aan de weg timmeren brieven Nonchalance Laura op reis 3 JAPPENKAMP Middelburgs echtpaar blij met jaarlijkse herdenking in dinsdag 10 augustus 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Afgezien van de taalfouten in de krant, valt soms ook de nonchalan ce van journalisten op bij het schrij ven van hun stukjes. Zie de krant van zaterdag 31 juli, waarin columnist Maikel Harte (jeugd-)camping De Wildhof in Cadzand situeert, terwijl deze toch echt in Retranchement was. Wel licht toch wat te veel bier gedron ken destijds? Marcha van Schijndel heeft haar huiswerk kennelijk niet goed ge daan in haar bijdrage over Luxem burg als zij schrijft dat Wilhelmina te jong was voor de kroon toen in 1890 koning Willem 111 stierf Dit had namelijk niets te maken met de leeftijd van de prinses, maar al les met de grondwet van het Her togdom. Die stond alleen mannelijke opvol gers op de troon toe. Bij een ande re tak van de Nassau's werd een op volger gevonden in de persoon van Adolf van Nassau, een min of meer natuurlijke opvolging en dus geen echte zoektocht. Wim J. Deijnen Pasdam 15, Sluis Puber Laura Dekker wil gewoon in het Guiness Book of Records ver meld worden. Terwijl mede-leer plichtige leerlingen al voor spijbe len beboet worden, mag deze pu ber maar liefst twee jaar lang in haar eentje de wereld rondzeilen. Wat is dit voor omgekeerde we reld? Voor het minste vergrijp ga je tegenwoordig de bak in of krijg je een beperkte taakstraf. Of heeft ze toch stieken een motor tje om door het Panamakanaal te varen? Tussen alle vrachtschepen door? Ik ben benieuwd. E. Verboon Singel 231, Vlissingen door Harold de Puysseleijr HULST - Het centrum van Hulst ademt in het weekeinde van 28 en 29 augustus weer middeleeuwse sferen tijdens de Hulster Vestingda gen. Naast vaste elementen zoals de rommelmarkt, braderie en middel eeuwse maaltijd staat dit jaar een aantal nieuwe activiteiten op het programma. Zo wordt vanaf 14.30 uur op de Grote Markt een veiling gehouden waarvoor iedereen spullen kan in brengen. Een gedeelte van de opbrengst gaat naar de stichting die Hulst vol gend jaar zijn eigen stadsreus Maxi- miliaan wil geven. De Grote Markt is zondag 29 au gustus ook het toneel voor het door René Schrier GOES - Het fruitteeltbedrijfsleven en de twee scholen voor fruitteelt- onderwijs (Edudelta in Goes en Helicon in Geldermalsen) gaan sa menwerken om uiteindelijk meer jongelui voor de fruitteelt te inte resseren. Een eerste stap daartoe is de verbe tering van de kwaliteit van het fruitteeltonderwijs op mbo-ni- veau. Het is ook de bedoeling een hbo-school voor fruitteeltonder wijs op dat niveau te interesseren. Nu komt het voor, legt Piet Ver hoeven van de Nederlandse Fruit teelt Organisatie (NFO) uit dat fruitteeltklasjes zo klein zijn dat ze gevoegd worden bij een klas voor bijvoorbeeld akkerbouwers of tuin ders. Dat gaat ten koste van de kwaliteit van het fruitteeltonder- door Emile Calon 'Middeleeuws Supersjoelen', waar voor iedereen zich ter plekke aan kan melden om mee te spelen om leuke prijzen. Voor de Bourgondische maaltijd is aanmelden vooraf wel vereist. Re serveren kan tot woensdag 25 au gustus op het VW-kantoor in de Steenstraat. De Borgerij verzorgt zowel zater dagavond als zondagmiddag we derom het spectaculaire middel eeuwse aanval- en verdedigings- spel, terwijl de Bergse stichting Merck Toch Hoe Sterck de tijd van de Tachtigjarige Oorlog laat herle ven. Twintig mannen, vrouwen en kin deren trekken in historische kos tuums door de binnenstad. ©www.hulstvestingstad.nl Het raakt Anneke Schoondorp-De Reus nog steeds als tijdens herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog de strijd en het lijden in de 'Oost' niet aan bod komen. De 78-jarige Middelburgse heeft ermee leren leven dat bij het gros van de mensen de focus ligt op de strijd en het lijden in Euro pa. Dat was ook zo toen ze in 1946 vanuit Indonesië in Nederland arri veerde. „Niemand was echt geïnte resseerd in wat wij tijdens de be zetting van Nederlands-Indië door de Japanners hadden meege maakt", zegt ze en kijkt naar haar man Jacob Schoondorp (80) ter be vestiging. Ook hij maakte de bezet ting van de Nederlandse kolonie door Japan aan den lijve mee en weet maar al te goed dat velen in Nederland zeiden: „Maar jullie hadden het daar lekker warm. Als of daarmee al ons leed verdween." Ze woonden voor het uitbreken van de oorlog allebei op West-Ja- va. Haar vader was schoolhoofd, zijn vader militair. Ze kijken alle bei terug op een heerlijke jeugd. De Japanse inval maakte daaraan een einde. Vrij snel daarna werden ze allebei geïnterneerd in kampen. Zij was tien jaar oud toen ze op 8 maart 1942 werd opgesloten in Kareeës in Bandung. Al haar spul letjes pasten in een koffertje, meer mocht ze niet meenemen. Samen met zesduizend andere vrouwen en kinderen verbleef ze vele maanden in het kamp, dat op getrokken was in een deel van de Europese wijk in de stad. Ze had den samen één kamer in een oude woning. Het hele huis puilde uit van de vele families die in het huis waren ondergebracht. Na enkele maanden werd het onderwijs ver boden en moest ze al haar schools pullen inleveren. Tot op de dag van vandaag vindt ze dat vreselijk. „Want wij liepen daardoor een enorme achterstand op." Allebei zaten ze in verschillende kampen. Terugdenkend herinne ren ze de luizen, het totale gebrek aan rust, het ontbreken van activi teiten. Hij: „Die kampen waren saai. Je had als jongen niets te doen." Ook de honger komt aan bod. Hij: „In het begin was er nog redelijk te eten. Hoe langer de oor log duurde, hoe kariger en slechter het eten werd. Ik heb vreselijke honger gehad." Zijn vrouw knikt. Om te overleven at ze kikkers, slak ken en honden. Ze ruilde bijna al haar kleren voor eten. Zij: „De honger was allesoverheer send. De hele dag denk je aan eten. Je kunt aan niets anders den ken. Je hebt pijn van de honger." Hij: „Door het gebrek aan vitami nes hadden veel jongens beriberi." De transporten tussen de verschil lende kampen waren ook vrese lijk. „Wij werden in een geblin deerde trein vervoerd naar Banju- biru. Als haringen in een ton." Er was geen toilet aan boord zodat de trein al snel erg vervuild was. Me dereizigers stierven. „Die werden in een hoekje gelegd." Hij herin nert zich ook nog goed de appels 's morgens en 's middags 'in de bloedhitte'. Soms moesten ze uren staan, dan weer konden ze na een paar minuten vertrekken. Wat ze allebei ook nog goed we ten, was het gebrek aan solidari teit. Hij „Delen was er niet bij. Het was iedereen voor zich." Zij: „Altijd was je bang dat je ziek zou worden. Er waren immers geen medicijnen. Wie ziek werd had maar een kleine overlevings kans." Vol bewondering spreekt ze over haar moeder, die goed voor haar en haar twee zussen zorgde. Na de capitulatie door de Japan ners op 15 augustus 1945 konden ze de kampen niet verlaten. Er was een gezagsvacuüm en Indone sische politieke activisten grepen de kans om de banden met Neder land te verbreken. „Ze wilden vrij zijn", aldus Anneke. Het gevolg .V. W1]S. Het streven is er op gericht op 1 september de samenwerking, in de vorm van een Fruitteeltacade- Bk mie te beginnen. Het onderwijs ansa zal vooralsnog in Goes en Gelder malsen blijven, al zullen beide scholen wel kijken op welke ma nier zinvolle en vruchtbare combi naties van groepen leerlingen ge maakt kunnen worden. Het onderwijs dat aan beide scho len gegeven wordt is niet alleen voor leerlingen in dagopleidingen bedoeld. Ook medewerkers van fruiteeltbedrijven moeten cursus sen kunnen volgen. Verder is het de bedoeling dat het bedrijfsleven nadrukkelijk bij het onderwijs be trokken wordt, onder meer met het leveren van gastdocenten. De NFO is verder tot de conclusie gekomen dat een ondernemer in de fruitteelt niet meer kan vol staan met een mbo-opleiding. ■SBH pis :v.li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54