zeeland 121 ziek zou worden' Openbaar Ministerie wil 25.000 euro hebben van hennepkweker Vrijspraak gevraagd wegens onduidelijkheid Scholen willen samenwerken Justitie wil geld van handel in xtc en speed Nominatie Middelburg voor sportgemeente Meisjes wilden kleding stelen Rijbewijs kwijt Fietssters botsen Den Haag van einde Tweede Wereldoorlog WERKGROEP Ministerie stelt geld beschikbaar dinsdag 10 augustus 2010 Het echtpaar Schoondorp-De Reus: „Pijn van de honger." foto Ruben Oreel was wel dat zij en haar lotgenoten in de kampen moesten blijven, be schermd door de Japanners, om dat het buiten kampen zeer gevaar lijk was. „Er werd gemoord en ge moord. Je was daar echt niet vei lig" Na enige tijd werd ze overgeplaatst naar een kamp in Batavia. Ze weet nog goed dat de Nederlandse kampleiding goederen van het Ro de Kruis achterhield. „Die pakket ten werden op de zwarte markt verkocht." Haar moeder organi seerde met succes het verzet tegen het achterhouden waarna Anneke voor het eerst in jaren brood kon eten. „Een grote witte boterham met kaas. Was zo lekker." In Bata via hoorde ze ook dat haar vader was omgekomen tijdens de dwang arbeid aan de spoorweg Pa- kang-Balu op Sumatra. Het duurde maanden voor Anne ke, haar twee zussen en haar moe der naar Nederland konden ver trekken. Volgens haar kwam dat, omdat haar moeder de actie tegen corrupte kampleiding had geleid en er op die manier wraak werd genomen. Jacob werd vrij snel na de capitula tie van Japan overgeplaatst naar Bangkok. Hij arriveerde augustus 1946 in Nederland, zij zes maan den eerder. Zij: „Toen wij aankwa men in Den Haag hadden we niets. We waren alles kwijt." Hij heeft nog een klein stukje teak hout met het nummer 21640 dat herinnert aan zijn kamptijd. „Zelf gemaakt." De eerste jaren na de terugkeer stond bij beiden in het teken van leren, leren en nog eens leren. Zij: „Wij hadden zo'n enorme achter stand." Nog wordt ze kwaad op de onderwijzers van toen die daar voor geen enkel begrip hadden. En ze is nog steeds trots op haar moeder die haar en haar zussen hielp om die achterstand, weg te werken. „Ondanks de moeilijke eerste jaren in Nederland zijn wij toch in ons leven geslaagd en heb ben wij onze bijdrage aan onze maatschappij gegeven." En ze is heel blij dat sinds enige ja ren op 15 augustus in Den Haag het einde van de Tweede Wereld oorlog wordt herdacht. door Ad Roos MIDDELBURG - Tegen een 31-jarige Rotterdammer, die als katvanger voor een hennepkwekerij in een pand aan de Koningsstraat Goes fungeerde, is gisteren op de zitting van de rechtbank in Middelbrug een taakstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van vier maanden geëist. Ook wil de offi cier van justitie de man 'plukken' voor bijna 25.000 euro. Volgens het verhaal dat de Rotter dammer de rechtbank wilde doen geloven had hij een schuld van 18.000 euro bij de man achter de schermen, een vriend van zijn va der. Als drie hennepkwekerijen, waarvoor hij de katvanger was, zouden klappen zou zijn schuld worden kwijtgescholden. Later kwam de Rotterdammer er overi gens achter, dat als er een ontne mingsvordering zou komen, niet de grote man, maar hijzelf voor dat bedrag moest opdraaien en de drugswinsten die zijn baas maakte aanzienlijk hoger waren dan de schuld die hij had. Medio 2008 was de Rotterdammer het alle maal zat en tipte hij de politie over de Goese kwekerij. In zijn naïviteit dacht hij zelf voor justitie buiten schot te blijven, omdat hij de zaak zelf had aangekaart en dus eigenlijk wel een beetje recht had op immuniteit. Ook ging hij ervan- uit dat de grote baas er niet achter zou komen dat hij de boel had ver linkt. Het pakte echter anders uit. De politie deed een inval en vond niet alleen 300 planten en 27 stek jes, maar betrapte ook twee mede werkers van de grote baas. En om dat de verklaring van de Rotter dammer ook in het dossier van die medewerkers belandde, wist ook de grote baas binnen de kort ste keren wie de politie had getipt. Wie de grote man was, wilde de Rotterdammer echter niet vertel len. Uitspraak 23 augustus door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De Zeeuwse middel bare scholen en de twee ROC's on derzoeken hoe ze beter samen kunnen werken. Ze willen afspra ken maken om het onderwijsaan bod in Zeeland op peil te houden. Na de zomervakantie gaat een werkgroep aan de slag. Het minis terie van Onderwijs stelt maxi maal twee ton beschikbaar. Enkele middelbare scholen in Zee land voorzien de komende jaren dalende leerlingenaantallen door de bevolkingskrimp. Daardoor lo pen kleine studierichtingen ge vaar. De scholen bedenken alvast oplossingen om te zorgen dat leer lingen straks de opleidingen kun nen volgen die ze willen. Ze scha kelen daarvoor een extern bureau in. De werkgroep richt zich met na me op het vmbo. „Vooral de tech nische opleidingen staan onder druk, omdat de praktijkafdelingen duur zijn en er steeds minder leer lingen voor die opleiding kiezen", weet rector Kees Hoek van het Zwin College in Oostburg. „Er zijn al oplossingen, maar we kijken wat we Zeeuws breed kunnen doen." Er zijn nog geen concrete plannen, maar Hoek heeft al wel een paar ideeën. „De techniekafdelingen van de scholen zouden bijvoor beeld elk een ander project kun nen opzetten, zoals het bouwen van een complete badkamer. De scholen kunnen vervolgens afspre ken om die projecten te laten rou leren. Zo hoeft niet elke school zo'n project in z'n eentje te bekos tigen." Hij ziet ook mogelijkheden in tele-leren. „Als wij twee gymna sium-leerlingen hebben die Grieks volgen, dan zouden die met tele-le- ren bijvoorbeeld les kunnen krij gen van een docent op het Reynae- rt College in Hulst." De twee Zeeuwse ROC's zitten ook in de werkgroep, omdat de overgang van vmbo naar mbo makkelijker moet worden. „Het Vakcollege Walcheren is al een mooi voorbeeld van samenwer king tussen Nehalennia, Schelde- mond College en ROC Zeeland", zegt Hennie van Meerkerk, direc trice van het ROC Zeeland. Leerlin gen doorlopen in die zesjarige praktijkopleiding, die inseptember begint, in één keer vmbo én mbo. GOES - In een kledingwinkel in de Lange Vorststraat in Goes werden gistermiddag twee 17-jarige meis jes uit de gemeente Goes aange houden door het personeel en overgedragen aan de politie. De meisjes wilden' met gestolen kleding de winkel verlaten, maar bij het zien van het personeel heb ben ze de kleding in een hokje ge legd. Ze zijn daarna aangehouden voor poging diefstal en overgedra gen aan de politie. Een van de twee bekende ook in een andere zaak enkele kledingstukken te heb ben gestolen. De kleding gaat re tour naar de winkels. Sommige kle dingstukken zijn onverkoopbaar geworden door het afhalen van de labels. WOLPHAARTSDIJK - Op de Muiden- weg bij Wolphaartsdijk werden gis termiddag de rijbewijzen van twee Middelburgse motorrijders (23 en 25) ingevorderd. Er werden snelheden gemeten van 149 tot zo'n 180 km/u. Op die weg geldt een maximum van 80 km/u. KRUININGEN - Op de ie Vlietweg in Kruingen kwamen gisteren twee fietssters uit Krabbendijke met el kaar in botsing. Beiden kwamen ten val. De 73-jarige fietsster brak daarbij een sleutelbeen. Tevens werd in het ziekenhuis een scheur tje in de schedel geconstateerd. MIDDELBURG - Een 63-jarige man uit Antwerpen slaakte gisteren een zucht van verlichting: de offi cier eiste vrijspraak. Sterker nog: ze dacht zelfs dat zijn kwelgeest en smerig spelletje had gespeeld. De Belg moest zich verantwoorden omdat hij een man had aangere den en vier banden van een auto had lek gestoken. Het zou zich alle maal hebben afgespeeld op de ho mo-ontmoetingsplaats in Rilland. Zijn landgenoot had van een af stand loepzuiver gezien dat de ver dachte de banden met een kruis- kopschroevendraaier te lijf was ge gaan. Hij sprak de man aan, eiste dat hij de banden zou betalen en sommeerde hem niet te vertrek ken. De Belg stapte toch in zijn au to, reed zachtjes achteruit en reed weg. Bij het weggaan hoorde hij een klap op het dak. Om een con frontatie te vermijden was hij doorgereden. Volgens zijn landge noot was hij aangereden en had hij een kwetsuur aan zijn enkel op gelopen. De officier vond echter dat er nog zoveel onduidelijk was, dat zij de zaak wel wettig kon be wijzen, maar dat de overtuiging ontbrak. Ze vroeg om vrijspraak. MIDDELBURG - Middelburg is geno mineerd voor 'sportgemeente van het jaar'. De stad wedijvert met 's-Hertogenbosch, Hoogeveen, Leusden en Venlo. De verkiezing wordt voor de vijfde keer georganiseerd door Vereni ging Sport en Gemeenten (VSG), NOCNSF en Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. De win naar wordt op 15 september be kendgemaakt. Achtentwintig ge meenten hadden zich aangemeld voor de verkiezing. Ze hebben een vragenlijst ingevuld om het lokale sportklimaat in beeld te brengen. door Ad Roos MIDDELBURG - De officier van justi tie in Middelburg heeft gisteren op de zitting van de rechtbank in Mid delburg geëist dat het geld, dat drie Terneuzenaren, twee vrou wen van 47 en 27 jaar en een 54-ja- rige man, met hun handel in speed en xtc hebben verdiend in de staatskas wordt gestort. De 47-jarige Terneuzense wordt aange slagen voor 54.980 euro, terwijl de anderen 5000 en 7125 euro mogen ophoesten. De oudste vrouw werd eind september 2008 voor haar handel en bezit van de verdoven de middelen veroordeeld tot der tig maanden cel. De jongere vrouw kreeg een taakstraf van 240 uur opgelegd. De man moest voor twee jaar achter de tralies. De rechtbank achtte destijds bewezen dat - zeker de oudste vrouw - van januari 2005 tot en met begin maart 2008 diverse periodes inten sief had gehandeld. Omdat er ook aan Belgen werd verkocht, achtte de rechtbank ook de export bewe zen. Naar verwachting beslist de rechtbank begin volgend jaar wat er in de staatskas moet vloeien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23