81 buitenland Kagame rekent op Colombia wil zich met buren verzoenen Moord op medici in Afghanistan Saudi-Arabië trekt berichten BlackBerry na GRENSGESCHIL Vissers opgepakt voor verhoor Tien doden door overstromingen in het Bisdom Brugge erkent betalingen Vangheluwe Sancties ijsberg breekt van gletsjer op Groenland Eerste 3D pornofilm is in de maak maandag 9 augustus 2010 BOCOTA - De nieuwe president van Colombia, Juan Manuel San tos Calderón, heeft zaterdag bij zijn inauguratie gezegd dat het zijn prioriteit is de betrekkingen met Venezuela en Ecuador te her stellen. Zijn voorganger, Alvarez Uribe bracht de strijders van de Revolu tionaire Strijdkrachten van Colom bia (Fare) vernederende nederla gen toe. Dat bracht hem in con flict met de buurlanden Ecuador en Venezuela, die respectievelijk in maart 2008 en juli 2010 de diplo matieke betrekkingen verbraken. Zij rekenen er op dat een nieuwe wind waait in Bogota, want de pre sident van Ecuador, Rafael Correa, en de Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken, Nicolas Madu ra, woonden de installatie bij. De president van Venezuela, Hugo Chavez, zei dat hij een nieuw hoofdstuk wil beginnen. Chavez is geen fan van Santos, de oud-minis ter van Defensie. In die functie liet hij meer Amerikaanse militairen naar Colombia komen, tot erger nis van de linkse populist Chavez. De sfeer van verzoening werd ver troebeld door de mededeling dat Uribe op de valreep procedures is gestart tegen Chavez en tegen Ve nezuela bij het Internationaal Straf- hof in Den Haag en bij de Inter- amerikaanse Commissie voor de Mensenrechten in Washington. KABUL - De Afghaanse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de moord op acht buitenlandse oogartsen en twee Afghaanse tol ken. Buitenlandse regeringen ver oordeelden gisteren het beschieten van het hulpteam. De Duitse rege- riWg'spftik VafTeen laffe moord'. De slachtoffers zijn zes Amerika nen, een Britse en een Duitse. De stoffelijke overschotten van de vrijwilligers waren vrijdag ontdekt in de provincie Badakhshan, nadat de politie informatie kreeg van een Afghaan die de moordpartij overleefde. Deze man, een chauf feur, is gearresteerd, aldus de BBC. Hij zegt te zijn gespaard toen hij gebeden uit de Koran prevelde om te laten zien dat hij moslim is. De lichamen van de slachtoffers waren doorzeefd met kogels. De groep werkte voor de christelijke hulporganisatie International As sistance Mission (lam), die zieken huizen beheert in Kabul, Herat, Mazar-e-Sharif en Kandahar. De ra dicaal-islamitische taliban eiste za terdag de verantwoordelijkheid op voor de aanval op 'christelijke mis sionarissen', maar lam plaatste vraagtekens bij de claim. De orga nisatie wees erop dat de taliban aanslagen doorgaans direct claimt, terwijl dat nu dagen later gebeur de. Spanning Korea's loopt op Zuid-Koreaans vissersschip dat in Noord-Koreaans water zou varen in beslag genomen. Bemanning wordt verhoord. Optreden van Noord-Korea zou verband houden met grootschalige militaire oefenin gen van Zuid-Korea. SEOUL - De toch al gespannen rela tie tussen Noord- en Zuid-Korea is gisteren nog verder onder druk ko men te staan. De Zuid-Koreaanse kustwacht bevestigde berichtge ving van persbureau Yonhap over een actie van de marine van Noord-Korea tegen een vissers schip met aan boord vier Zuid-Ko- reanen en drie Chinezen. Het vaartuig en de bemanning zouden in handen zijn van het be wind in Pyongyang, de hoofdstad van Noord-Korea. Het schip raakte eerder vermist op de Japanse Zee, na vertrek uit een haven in Zuid-Korea. Noord- en Zuid-Ko rea hanteren verschillende gren zen op zee, waardoor zich regelma tig incidenten voordoen met vis sersboten die al dan niet illegaal rondvaren in territoriale wateren. Mogelijk houdt het optreden van de Noord-Koreaanse marine ver band met de grootschalige militai re oefeningen die Zuid-Korea sinds donderdag houdt en die ge richt zijn tegen de dreiging van vij andelijke onderzeeërs. De Zuid-Ko- reaanse marine en de luchtmacht neemt deel aan de oefening, die de grootste zou zijn in de geschie denis van het land. Aan de manoeuvres doen dertig BRUSSEL - De voormalige Brugse bisschop Roger Vangheluwe heeft het gezin van een neefje dat hij ja renlang seksueel misbruikte regel matig grote sommen geld gegeven. Het betrof echter geen zwijggeld maar een schadevergoeding. Een woordvoerder van het bisdom Brugge zei dat zaterdag in reactie op uitlatingen van de Vlaamse mis daadauteur Pieter Aspe, die vrijdag de betalingen onthulde. Hoeveel de ex-bisschop het gezin van zijn neefje gaf, wilde de woordvoerder van het bisdom niet kwijt, maar het ging om 'aanzien lijke sommen'. De betalingen zou den zijn begonnen nadat het mis bruik was gestopt. Vangheluwe (73) legde in april zijn ambt neer, nadat hij het misbruik van zijn neefje had bekend. Hij trok zich daarna terug in de abdij van Westvleteren. marinevaartuigen, vijftig vliegtui gen en 4500 militairen mee. De manoeuvres van de Zuid-Koreaan- se marine duren tot en met van daag. Ze volgen op de ondergang van het korvet de Cheonan in maart, waarbij 46 opvarenden het leven verloren. De Cheonan werd naar het zich laat aanzien getorpe deerd door de Noord-Koreanen. Het stalinistische regime spreekt dit tegen. Het leger van Noord-Korea noem de de oefening eerder deze week 'een directe militaire invasie' en waarschuwde dat 'roekeloos schie ten door de vloot' wordt beant woord 'met krachtige fysieke wraak'. De beide Korea's zijn for meel nog altijd met elkaar in oor log. Er is sprake van een wapenstil stand sinds het einde van het drie jaar durende gewapende conflict tussen beide landen in 1953. De spanningen tussen beide lan den zijn hoog opgelopen nadat in maart een Zuid-Koreaans marine fregat zonk. Het marineschip zou zijn geraakt door een Noord-Kore aanse torpedo. In juli hielden de VS en Zuid-Korea «en oefening voor de Koreaanse kust. Noord-Korea dreigde daarop met een 'nucleaire waarschuwing'. De VS kondigde eind juli nieuwe sancties aan tegen Noord-Korea. De sancties houden in dat de te goeden van personen die bij het communistische bewind zijn be trokken, worden bevroren. BOCATYNIA - Overstromingen in Midden-Europa hebben afgelopen weekeinde zeker tien mensen het le ven gekost. De doden vielen in het gebied waar de grenzen van Polen, Duitsland en de Tsjechische Repu bliek samenkomen. Vier doden vie len in Polen, drie in Duitsland en drie in Tsjechië. Het zwaarst getrof fen in Polen is de stad Bogatynia (fo- door onze correspondent Arne Doornebal MUHANCA - Inwoners van het Oost-Afrikaanse Rwanda kiezen vandaag een nieuwe president. De huidige machthebber Paul Kaga me stevent af op een tweede ambtstermijn. Verkiezingsbijeenkomsten van Paul Kagame (52) trekken makke lijk meer dan veertigduizend men sen. Maar de massale opkomst is niet voor iedereen bewijs dat de leider geliefd is. Critici van het be wind noemen de bijeenkomsten een fayade. Er zou druk worden RIYAD - Saudi-Arabië en Research in Motion (RIM), de fabrikant van de BlackBerry smartphone, heb ben overeenstemming bereikt over het toegankelijk maken van de be richten die gebruikers van het toe stel sturen. Door deze overeen komst wordt een verbod op de be- richtenservice afgewend. Dat heeft de Saudische regering zaterdag ge zegd. Beide partijen zijn overeengeko men dat er een BlackBerry-server in Saudi-Arabië wordt geplaatst, zodat de regering de berichten van gebruikers kan controleren. Daar door vermindert de angst dat de berichtendienst wordt gebruikt voor criminele doeleinden, zei een woordvoerder van de regering za terdag. De regeringen van Saudi-Arabië en andere landen hebben de zorg uitgesproken dat de Blackberry een bedreiging vormt voor de vei ligheid, omdat versleutelde infor matie die via de telefoons wordt verstuurd wordt omgeleid naar computers in het buitenland. Hier door zijn lokale regeringen niet in staat de informatiestroom te con troleren. Critici houden echter vol dat Sau di-Arabië en andere landen die zich bezorgd toonden slechts de vrijheid van meningsuiting verder willen beperken en de nu al stren ge controle op de media willen uit breiden. De overeenkomst tussen RIM en de Saudische regering kan verstrek kende gevolgen hebben voor de si tuatie in een aantal andere landen, waaronder India en de Verenigde Arabische Emiraten. Deze landen hebben vergelijkbare zorgen geuit over de afhandeling van informa tie. uitgeoefend op de mensen om er naartoe te gaan. „Wie zijn winkel niet sluit om naar het stadion te gaan, wordt er direct van verdacht niet achter de regerende partij te staan", merkt een aanwezige bij een bijeenkomst in Muhanga op. „Dus gaan veel mensen er maar ge woon naartoe, om geen proble men te krijgen." Kagame werd bekend in 1994 toen hij aan het hoofd stond van de re bellenbeweging RPA. Kagames RPA veroverde Rwanda en maakte een einde aan de genocide in dat land, waarin extremistische Hu tu's in drie maanden tijd 800.000 DELAWARE Een grote hoeveelheid ijs is donder dag in het noorden van Groenland van een gletsjer afgebroken. Dat meldt een onderzoeker van de uni versiteit van Delaware. De ijsberg meet 260 vierkante kilo meter, bijna exact de omvang van Schouwen-Duiveland. Binnen de Noordpoolcirkel is sinds 1962 niet meer zo'n groot stuk ijs afgebro ken. HONGKONG In Hongkong wordt gewerkt aan de voor zover bekend eerste driedi mensionale pornofilm. 3D Sex and Zen: Extreme Ecstasy moet mei vol gend jaar uitkomen en kost omge rekend circa 2,5 miljoen euro, zo meldde South China Sunday Mor ning Post gisteren. Producent Step hen Chiu verwacht de film te ver kopen aan betaalzenders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8