op het wate'r witte kragen Beginnerstips: armen strekken en lachen Wereldkampioen Wakeboarden 2010 Zeeschuimen met een kor maandag 9 augustus 2010 rijk om bij de basis te beginnen. Kabel skiën en wakeboarden wordt gedaan aan een kabel die over het water ronddraait. De kabelbaan doet denken aan een skilift met vier bochten erin. Er is dus een ronde over het water uitgelegd. Bij het opstap punt haken waterskiërs (die rechtuit op twee losse ski's staan) en wakeboarders (die schuin op een board staan) in. Zij kun nen dan één of meer rondjes rustig meeva ren. Tenminste, zo lijkt het. Voor wie net begint, is alleen de start al moeilijk. Als die lukt, zijn de boeien die de bochten aange ven de volgende struikelblokken. Want val len in de bochten, dat gebeurt vaak, en dan is het een heel stuk terugzwemmen naar de kant. Wie een heel rondje kan ski ën, kan overstappen naar het wakeboar den. Op het wakeboard kun je trucs doen, zodat het niet saai hoeft te worden om als maar in één rondje rond te varen. Er kunnen zo'n 40 tot 50 mensen tegelijk op de baan, legt Evert-Jan van Nunen (43) uit. Samen met Diana Dunlop (42) beheert hij het Waterskicentrum De Schotsman in Kamperland. Dit is de plek in Zeeland, en één van de ongeveer tien plekken in Ne derland, om te kabelsporten. Een ronde op hun waterski-kabelbaan is 820 meter lang en de lift draait met een snelheid van zo'n 30 km per uur. Evert-Jan vertelt dat de sport toegankelijk is voor iedereen. „Negenennegentig van de honderd bezoekers gaan weg met een gro tere lach op hun gezicht dan dat zij kwa men." De waterskikabelbaan werd bedacht als al ternatief voor het waterskiën achter een speedboot, want dat is duurder en zorgt voor langere wachttijden. Soms is het ook druk bij de kabelbaan en staan de wachten de waterskiërs met hun zwarte pakken en grote planken onder hun voeten als ko ningspinguïns in een rijtje voor de opgang naar de kabelbaan. Een tip dus om vroeg op de dag te komen. Voor de actieve vakantieganger is het ka belwaterskiën en -wakeboarden een uitda gende sport waar doorzettingsvermogen voor nodig is. Géén aanrader dus voor de luie strandhangers, hoewel deze wel op het terras kunnen loungen en genieten van de indrukwekkende stunts van profes sionals en de vallen van beginnelingen, die soms nog spectaculairder zijn. www.waterski-zeeland.nl www.waterskibond.nl Naam: Rens Cosijn Leeftijd: 33 jaar Plaats: Oost-Souburg Wakeboarden: Rens is nu al tien jaar actie ve wakeboarder. Tijdens het Wereldkampi oenschap Kabelwakeboarden van 2010 in Neubrandenburg, Duitsland heeft hij goud gehaald. Nu is hij dus wereldkampioen ka belwakeboarden. Ook is hij bondscoach van de Nederlandse selectie Kabelwake boarden. Armen gestrekt houden!, denk ik hardop als ik al wa- terskiënd met billen naar achter en armen vooruit gestrekt aan een sleeplift over het water hang. Het voelt niet charmant, wél ontzettend stoer. Je voeten, waar twee kleine dikke ski's aan hangen, stuiteren over de golven, het water spat om je heen en je haren wapperen in de wind. Als de eerste boei in zicht komt, krijg ik een pats water in m'n ge zicht. Wéér gevallen... Het is niet gemakkelijk, de eerste keer. Gewoon nog een keer probe ren. Gelukkig zijn Jeroen (29) en Joost (de oudste van het stel) er. Zij zien precies wat je goed en fout doet, helpen en geven tips. „Je lin ker been naar buiten duwen", zegt Jeroen. „Naar rechts hangen", advi seert Joost. De tips vullen elkaar goed aan, want de volgende keer doe ik het maar allebei en ga nu goed door de bocht Wat een kick. Eerder deze ochtend legde Rens Cosijn, wereldkampioen kabelwa keboarden van het jaar 2010, mij uit hoe het wakeboarden precies in zijn werk gaat. Op een wakeboard is het nog moeilijker starten dan op waterski's. Na zijn uitleg stapt Rens zelf op zijn board en scheurt in rondjes voorbij. Rens was altijd al bezig met skateboarden en skimboarden. Toen hij voor het eerst bij een ka- belwaterskibaan was, wist hij dus ook meteen dat hij wilde wake boarden en was meteen verslaafd. Na tien jaar lang actief wakeboar den kan Rens nu de meest bijzon dere capriolen uithalen en springt of zweeft door de lucht. Wie, net zoals Rens, door de lucht wilt vlie gen moet eerst beginnen met luiste ren naar de instructeur en rondjes maken op de baan. Rens verklapt nog zijn belangrijk ste advies: „Houd die glimlach op je gezicht!" foto's Willem Mieras Van start na uitleg van Rens (met helm) en Jeroen. foto Willem Mieras meente Goes verkocht de zeventien oor spronkelijke schutterijstukken in 1864 wegens geldnood. De opbrengst was zeshonderd gulden. Dat staat in schril contrast met de huidige waarde. De stukken die door Goes waren ver kocht, waren lang in bezit van museum Boijmans van Beuningen in Rotterdam. Dat werd getroffen door een brand, waar door er veel verloren zijn gegaan. De stuk ken die nog over waren, werden in 1908 teruggekocht door gegoede Goesenaren. In de hoek van de zaal staan onder meer de traditionele en de moderne pijl en boog tentoongesteld. De stadswacht blijft op de schilderijen iets uit een ver verleden. Maar met de enthou siaste verhalen van de rondleiders en de vele attributen komen ze werkelijk tot le ven. De rondleidingen starten op zaterdag 14 au gustus. De toegang tot het museum is 6,50 euro en de rondleiding is gratis. Kinderen on der 18 jaar mogen gratis naar binnen. Ook kunt u een museumkaart gebruiken. AFLEVERING GEMIST De eerdere afleveringen van rubrieken als Museumschatten, In de mode en Kookeiland zijn terug te lezen op www.pzc.nl/zomer. STUUR UW TIPS NAAR zomer@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto OOSTKAPELLE - Met een sleepnet kun je het verborgen leven uit de bodem van de zee halen: garnalen, krabben, kwallen, zeester ren. Hoe dat moet? Dat kun je leren tij dens de activiteit Korren en zeeschuimen van museum Terra Maris in Oostkapelle. Op donderdag 12 augustus neemt een gids je van 09.00 tot 11.00 uur mee naar het strand. Waterschoenen en een handdoek zijn dus handig om mee te nemen. De acti viteit kost 3 euro per persoon. Aanmelden is noodzakelijk en kan via reserveringen@terramaris.nl of telefonisch via 0118-582620.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79