Vliegen aan de sleeplift Meer dan zwevende hoofden op 2 Museumschatten maandag 9 augustus 2010 Stel: je hebt nog nooit op waterski's gestaan, laat staan op een wakeboard. Maar je wilt wel graag eens op twee latten of een plank over het Veerse Meer suizen. Wie kun je dan beter om tips vragen dan de wereld- kampioen wakeboarden. Rens Cosijn uit Oost- Souburg maakt tijd vrij voor een privéles aan Zomer-verslaggeefster Marloes Vrolijk. door Marloes Vrolijk Tijdens de wintersport is het ver boden: spelen in de skilift. Op het Veerse Meer is het juist een must. Alleen de succesvolle be ginners blijven keurig in één lijn staan. Salto, Backflip, Frontroll en Toeside-ralley; tricks waar de professionals zoals Rens Co sijn zich mee bezighouden. „Je kunt het kabelwakeboarden met turnen vergelij ken; je laat alle varianten van de tricks zien", zegt Rens, die dit jaar wereldkam pioen kabelwakeboarden is geworden. Voor beginnelingen zoals ik is het belang- Rens vliegt met het grootste gemak op zijn wakeboard over het Veerse Meer. door Tim Hamelink Weinig mensen weten dat de schutterij van Goes, die in de 16e eeuw is opgericht, nog steeds bestaat. Weliswaar hoeven de schut ters de stad niet meer te verdedigen, ze houden nog wel schietwedstrijden. De geschiedenis van de Goese schutterij is te zien in de 'Met Man Macht Zaal' van Historisch Museum De Bevelanden in Goes. De schuttersgilden waren de oude stadswachters die de verdediging van de stad op zich namen. De schuttersgilden wa ren nauw betrokken bij het gemeentebe stuur. )e kon niet in de gemeenteraad ko men als je geen lid was van een schutterij. De 'Met Man en Macht Zaal' is gevuld met attributen zoals geweren en harnassen. Het meest opvallend zijn de vier grote schutterijstukken: portretten van norse hoofden met sjieke kledij en grote wapens. Indrukwekkend is de manier waarop de details zijn geschilderd. De vier schilderijen - drie van Cornelis Willemszoon Eversdijck en één van zijn zoon Willem Corneliszoon Eversdijck - zijn de enige schutterijstukken in Zeeland. Bijzonder is dat de schilderijen niet tegen de wand geplaatst zijn, zodat de achter kant zichtbaar is. Zo wordt de leeftijd van deze prachtige stukken goed zichtbaar. Door restauraties en ouderdom komen de onderliggende verflagen boven die verras sende details tonen. Zeer bijzonder is de grote collectie gildezil- ver die het museum in bruikleen heeft. De zelfde voorwerpen die op de schilderijen te zien zijn, staan ook in de vitrines. De ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78