zeeland 113 Van body paint tot bruut schilderwerk weg op Visserijfeesten Gemeentegids Jubileumdienst toeristenpastoraat druk bezocht z Executieverkoop maandag 9 augustus 2010 Het keramieken beeldje 'Hercules' van de Middelburgse kunstenaar Paul Sanderse op de kunstmarkt in Croede. foto Peter Nicolai door Frank Cijsel CROEDE - 'Groede in Kunst en kunst' was zaterdag gelijktijdig met de Visserijfeesten in Breskens. Een goede tegenhanger voor men sen die in een 'rustigere' omgeving van kunst wilden genieten. Het werd een levendig evenement met een combinatie van allerlei kunst vormen. Kijken, luisteren en voor al ook sfeer proeven. Het aanbod was zeer divers met muzikanten, artiesten en er was volop beelden de kunst te bewonderen. De Nederlands Hervormde kerk zat vol met kunstenaars en in de Lutherse kerk was er te genieten van een expositie over kleder dracht en naaldwerk van over grootouders. Ook tal van bewo ners zetten hun deuren wijd open voor het publiek. Heel het dorp ademde kunst. De sfeer was pri ma. Ruim honderd kunstenaars waren present. Komt daarbij - on danks de regen in de middaguren - de grote opkomst. ]e kunt dus spreken van een geslaagde dag. Or ganisator Emiel Mostert was maan den in de weer om de organisatie rond te krijgen. Hij kreeg de nodi ge complimenten van de aanwezi gen voor zijn werk. Opvallend was de laagdrempelig heid die mensen in galeries, mu sea en bij optredens bracht. De or ganisatoren wilden vooral laten zien dat kunst niet voor een elitai re groep is, maar voor iedereen. De Vlaamse bodypainter Mario leefde zich uit op het lichaam van zijn Nederlandse model. „Het leuk ste is de vorm van het lichaam. Je moet je tekening hieraan aanpas sen en dat is niet altijd even sim pel, maar steeds een uitdaging. Het moeilijkste is het gezicht. Je moet op een klein oppervlak wer ken, plus je moet rekening houden met de gevoelige delen. Daarom wordt het grootste gedeelte opge zet met spons of met penseel, en in beperkte mate, met de air brush." De grootste naam in Groede was ongetwijfeld de schilderende dok ter Menno Baars. Tijdens de slot act in de volle kerk leefde hij zich vol enthousiasme en kunde uit op zijn modellen. Hij is cardioloog én beeldend kunstenaar. Zo nauwge zet betrokken hij omgaat met zijn patiënten, zo bruut en compromis loos schildert hij. „Dit optreden van Baars was werkelijk de kers op de taart. Het publiek genoot met volle teugen", aldus Mostert. ten op het feestterrein daarente gen, was het dringen om een plaatsje en vloeide de drank rijke lijk. Gelukkig was het weer giste ren heel wat beter en kon het pu bliek wél genieten van straatacts, zoals levensgrote krekels en giraf fen die zich onder het volk bega ven. De Visserijfeesten vonden dit jaar voor de 57e keer plaats en alleen daar al valt uit af te leiden dat er sprake is van een evenement met tradities; muziekoptredens in de vismijn van bekende artiesten, de rommelmarkt, braderie en kermis, om er enkele te noemen. En niet te vergeten, alle activiteiten zijn gratis. Ook de officiële opening van het volksfeest gebeurt naar vast ritueel en wel met een koud buffet in de vismijn. Behalve de notabelen uit de streek schuiven daar de beman ningen van de Bressiaanse vissers vloot aan tafel voor een bord verse vis. Die bijeenkomst is alleen voor genodigden, maar door het ontbre ken van een controlesysteem komt het in elk geval de laatste ja ren steeds vaker voor dat ook men sen die niet door de organisatie zijn uitgenodigd, proberen aan te schuiven voor deze voortreffelijke vismaaltijd. Gelukkig zijn er altijd nog genodig den die dat in de gaten houden en niet schromen deze 'flessentrekkers' vriendelijk maar resoluut de uit gang van de vismijn te wijzen. Het visbuffet is ook de plaats voor de uitreiking van de kwaliteits wimpels aan de bemanningen die het afgelopen jaar de beste vang sten wisten te scoren. Dit jaar waren dat de familie Praet van de Breskens 7 bij de garnalen- aanvoer en de familie Fenijn van de Breskens 14 bij de visaanvoer- ders. Ze kregen de wimpels en het bijbehorende sierbord uitgereikt door burgemeester Jaap Sala, geas sisteerd door de wethouders Con- ny Almekinders en Peter Ploe- gaert. Niet alleen in de vismijn stond ver se vis op het menu, ook in de tallo ze kramen daar omheen gingen de zeevruchten op zaterdagochtend al vroeg van de hand. Vis was op de Visserijfeesten in al zijn ver- schijnings- en bereidingsvormen te vinden, van 'gratis gekookte Oosterscheldekreeft' tot 'vers ge rookte paling' en 'vers gebakken kibbeling'. Wie geen vis lust, hoef de natuurlijk niet de hele dag met een knorrende maag over de feest terrein te lopen. Zo bood het voed- selpaleis van MacMoen het 'brood je verschrikkelijk', met drie soor ten vlees. Na het succes van vorig jaar kon Het Casino natuurlijk dit jaar niet ontbreken. Evenals vorig jaar keer de de geest van deze ouderwetse dancing, compleet met spiegelbol len, tijdelijk terug op de Visserij feesten. In de tent van Het Casino op de hoek van de Keerdam en de Middenhavendam vond zaterdaga vond trouwens nog een historisch moment plaats. De Bressiaanse hiphopper Swensee (alter ego van Sven Cruson), bekend van num mers als 'Kaoiespuugsel' en 'Min Naom is' gaf er zijn allerlaatste op treden. MEEST CELEZEN 1. Schade aan zeesluis beperkt 2. Vrachtschip ramt sluis 3. 'Visserman moet creatief zijn' STELLING Stelling: 'Aanpak drugstoerisme sti muleert illegale verkoop'. Uw mening op: www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto HOEK - 'Vreest niet, er is toekomst' was gisterochtend het thema van de jubileumviering van het toeris tenpastoraat op Vakantie-eiland De Braakman nabij Hoek. De viering van 45 jaar toeristenpas toraat vond plaats op een toepasse lijke locatie: café het Schietgebed in de amusementshal bij de jacht haven op het terrein van het re creatiepark. Pastor Theresia de Meijer ging voor in de drukbezochte dienst. De honderd stoelen die klaarston den, waren niet toereikend om al le kerkgangers een plaatsje in de dienst te bieden. De jubileumvie ring werd muzikaal opgeluisterd door Cantate Deo uit Hoek en het ritmisch koor Emmanuel uit IJzen- dijke en Biervliet. Pastor Theresia de Meijer ging voor in de drukbezochte jubileumdienst van het toeristenpastoraat op Vakantie-eiland De Braakman. foto Peter Nicolai Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst HULST - Verenigingen en organisa ties die in de informatiegids 2011 van de gemeente Hulst opgeno men willen worden, kunnen zich nog tot 1 oktober bij de gemeente melden via een e-mail naar: communicatie@gemeentehulst.nl. die zich door de mensenmassa wurmt. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55