121 zeeland 'Goede onderwaterfoto's laten zien dat Alex Mustard is één van de meest tot de verbeelding sprekende fotografen' Terneuzens bedrijf neemt distributie publieke radiozenders over van KPN ONDERWATERFOTOGRAFIE Toonaangevende onderwaterfotograaf Alex Mustard geeft workshops in Zeeland www.pzc.nl maandag 9 augustus 2010 Het is de kunst om dieren in hun natuurlijke omgeving vast te leggen. Binnen veertien dagen was de drie dagen durende workshop met Alex Mus tard uitverkocht. En dan heeft or ganisator Geert Nies van het Vlaamse bedrijf Marine Expedi tion Services tussendoor nog 'nee' verkocht. „Het zijn vrij intensieve workshops die alleen geschikt zijn voor mensen die heel serieus be zig zijn met onderwaterfotogra fie." De deelnemers komen vooral uit Nederland en Vlaanderen, maar er doet ook een Schot en een Spanjaard mee. „Alex leert de deelnemers hoe je de dieren en planten zo goed mo gelijk in hun omgeving kunt foto graferen. Licht is vaak het grootste probleem. Daar gaat een belang rijk deel van de cursus over", zegt Nies. In de wereld van onderwaterfoto grafie is Alex Mustard een hele gro te naam, vertelt Nies. „Hij is één van de meest tot de verbeelding sprekende fotografen. Hij kan ge weldige beelden maken, zelfs van de meest eenvoudige zeedieren als slakken en krabben." Mustard wist prestigieuze prijzen in de wacht te slepen. Zo won hij meerdere malen de BBC Wildlife Photographer of the Year. Ook werden zijn fotoboeken meerdere malen bekroond met vakprijzen. Verder zijn z'n foto's te zien in ver schillende tentoonstellingen en pu bliceert hij regelmatig in National Geographic Magazine. Geert Nies verwacht dat door het bezoek van Mustard aan Zeeland ook de provincie als duikbestem- ming meer in internationale be langstelling komt te staan. „Het is nooit stil rond Alex Mustard, hij houdt zijn omgeving voortdurend op de hoogte waarmee hij bezig is. Misschien dat bijvoorbeeld Engel se duikers nu ook eens denken: 'Laat ik eens die plas oversteken'." Mustard wil het grote publiek laten kennismaken met het zeeleven. Goed licht is één van de moeilijkste zaken onder water. door Joeri Wisse Vis is meer dan iets wat je kunt opeten. Door vissen in hun natuur lijke omgeving vast te leggen en hun gedrag in beeld te brengen, hoopt onder waterfotograaf Alex Mustard men sen overal ter wereld bewust te ma ken van het belang van een ge zond ecosysteem in zeeën en ocea nen. „Pas als mensen goed zien wat er onder water leeft, weten ze waarom het de moeite is om het te beschermen." Mustard (35), afkomstig uit de Southampton, geldt als één van 's werelds meest toonaangevende on derwaterfotografen. Wie met hem praat, merkt goed dat hij niet al leen veel verstand heeft van mooie, aansprekende en kleurrijke foto's op de zeebodem maken. Vanaf 1994 is hij marien bioloog. Hij praat bevlogen over bijzondere vissen, opvallend gedrag van on derwaterdieren en de gevolgen van bijvoorbeeld overbevissing of de opwarming van de aarde. Vijf jaar geleden besloot hij zich volledig te richten op fotografie. „Onderwaterfoto's maken was al vanaf mijn twaalfde een hobby. Mijn foto's begonnen echter steeds beter te worden en ik kreeg vaker interessante aanbiedingen." De carrièreswitch pakte goed uit. heb veel Nederlandse vrienden, maar om een of andere reden heb ik hier nog nooit gedoken. Dit is een ideale plek voor een work shop, omdat het Grevelingenmeer geen getijden kent en het weer hier beter is dan op open water." Hij verwacht niet veel nieuwe din gen tegen te komen. „Het onder waterleven hier lijkt veel op de si tuatie in Engeland, waar ik woon. Wat wel een groot verschil is, is dat de zee hier veel beter wordt be schermd. Kreeften kom je hier heel gemakkelijk tegen. In Enge land niet, omdat ze daar allemaal weggevist worden. De overheid stelt wel quota, maar die worden niet nageleefd." Onderwaterfotografie is een hobby die steeds beter toe gankelijk is voor een gro ter publiek. „Met redelijk eenvoudi ge compact camera's en een goede behuizing, kun je al aardige plaat jes maken. Overigens geef ik alleen les aan mensen die zich er op se- mi-professionele manier mee be zig zijn." Behalve een duikuitrus- ting en een camera, nemen ook veel cursisten een laptop mee. „Ik leer ook wat je met Photoshop kunt doen om onderwaterbeelden te verbeteren. Goed licht is altijd een probleem onder water. Met een programma als Photoshop kun je achteraf de beelden veel aansprekender maken door met contrast en kleuren te spelen." Mustard is één van de weinigen die een boterham kan verdienen met onderwaterfotografie. „Ik word er niet rijk van, maar ik vind het geweldig om te doen. Ik geef cursussen en workshops. Ook maak ik overal ter wereld reporta ges van het zeeleven." Tijdens de drie dagen durende workshop combineert Mustard die twee za ken. „De workshop is het hoofd doel. Maar als ik met de cursisten in het water ga, maak ik natuurlijk ook zelf foto's. Onder water kun je toch moeilijk vijftien mensen tege lijk instrueren." De Engelsman dook nog nooit eer der in de Zeeuwse wateren. „Ik Alex Mustard. Op 2 augustus 2010 is op verzoek van stichting Stichting Woongoed Middelburg, gevestigd en kantoor- houdende te Middelburg, ten laste van F.A. KLAVER, pro-sé en in zijn hoedanigheid van wettelijk erfgenaam van T. Klaver, overleden op 27 juni 2010, thans zijnde zonder bekende woon- of verblijfplaats zowel in als bulten Nederland, een proces verbaal betekend door N A. Polderman, (t.k.-) gerechtsdeurwaarder. In voormeld exploot wordt kennis gegeven van beslaglegging op een bankrekening. Een afschrift van dit exploot kan wor den verkregen bij onderstaand gerechtsdeurwaarderkantoor. BUYS PARTNERS B.V., Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen door Frank Balkenende GOES - Werklieden zijn bezig in de top van de Goese televisietoren om twintig zendpanelen te instal leren. Broadcast Partners uit Ter- neuzen distribueert vanaf 1 sep tember de publieke zenders Radio 1 tot en met 4. Tot nu doet ge beurt dat via antennes van KPN. Broadcast Partners werkt al voor veel commerciële omroepen. Het bedrijf is blij met een nieuwe klant als de publieke omroep, zegt directeur Robert-Jan van der Hoe ven. Het is een grote opdracht, waarbij een miljoeninvestering in nieuwe antennes en zenders op en in de Goese televisietoren hoort. Het transport van nieuwe appara tuur naar de Goese zendmast is niet eenvoudig. Bijna alle delen moeten met een motorlier naar bo ven worden gebracht. Daar wordt alles in elkaar gezet, wat een flinke klus is. „Het gaat om twintig zend panelen die in vijf groepen wor den geplaatst ten behoeve van vier antennes. Zo'n paneel weegt 150 kilogram. Verder praat je over sta pels bekabelingen, verdelers en koppelaars. Een fiberkabel van tien centimeter dik vormt de slag ader, die wordt verbonden met de vier antennes die zich in 19 inch-kasten op de zendverdieping bevinden, dus binnen in de toren. Dat zijn feitelijk de zenders." Natuurlijk mag bij een storing het radiosignaal niet meteen uitvallen. Om die reden wordt alles dubbel uitgevoerd, zodat voor elk vitaal onderdeel een 'backup' beschik baar is. Het nieuwe zendplatform neemt 1 september de taak over van de KPN-antennes. De dekking is Zee land en een deel van West-Bra bant. Volgens Verhoeven zal de overgang voor de luisteraar geruis loos verlopen. Hij verwacht een hapering van hooguit een fractie van een seconde. OOIEVAARS IN BURGH Op www.pzc.nl/buutekieke foto's van de groep ooievaars die afgelopen weekend in Burgh-Haamstede was. MEEST GELEZEN 1KNRM vangt kitesurfer op 2. Ooievaars strijken neer in Burgh 3. Jan Vink is palingrookkampioen Tips naar schouwen-duiveland@pzc.nl Ook in het fot www.pzc.nl veel ooievaarfoto's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42