281 sport Westerweele laat Fedoi Dennis Raadtgever komt een banddikte tekort Stefan de Die moet zich op tweede EK-dag nog in estafetteploeg zwemmen HOGESCHOOL ZEELAND SCHAAKTOERNOOI Vier Zeeuwen treffen in de maandag 9 augustus 2010 Maarten Westerweele is bezig aan het morragambiet in zijn partij tegen grootmeester Sergey Fedorchuk. door Roeland van Vliet MIDDELBURC - Voor Stefan de Die is het Europees kampioenschap zwemmen in Boedapest pas ge slaagd als hij zaterdag op de 4x200 meter vrije slag de finale haalt. Maar de 24-jarige Terneuzenaar is nog helemaal niet zeker van een plaats in de Nederlandse estafette ploeg. Hij moet zich morgen eerst nog kwalificeren. De Die is één van de vijf 200 me terzwemmers in de ploeg van bondscoach Jacco Verhaeren. Mor gen staan de series van het indivi duele nummer op het programma in de Hongaarse hoofdstad. Net als loost Reijns en Sebastiaan Ver schuren mag de Zeeuws-Vlaming daarin uitkomen. Arjen van der Meulen en Bas van Velthoven zwemmen een speciale timetrial, buiten de wedstrijd om. „Na af loop wordt er gekeken wie er de snelste tijden hebben gezwom men. De nummers één tot en met vier komen automatisch in de es tafetteploeg." De zwemmer van het Nationaal Zweminstituut Amsterdam heeft 1.49,28 minuten als persoonlijk re cord staan. Daarmee is hij op dit moment de nummer drie binnen de EK-selectie. Het is dus reëel om te denken dat De Die de estafette door René van Stee BURCH-HAAMSTEDE - Dennis Raadt- gever was zaterdag heel dicht bij een tweede overwinning in vier dagen. In de massasprint van de Ronde van Burgh-Haamstede kwam de wielrenner uit Kapelle echter een banddikte tekort voor de zege. Op de meet werd hij ge klopt door Tim Nederlof. De inwo ner van Harmeien was voor het eerst deelnemer aan de koers op Schouwen-Duiveland. En dat be viel hem uitstekend. „Een heel mooi rondje", was zijn nuchtere commentaar op zijn fraaie over winning. Jeroen Boelen uit Drunen legde be slag op de derde plaats. Hij reed mag zwemmen, maar hij rekent zich nog niet rijk. „Ik zal morgen een nieuw pr moeten zwemmen of er dicht bij in de buurt moeten komen. Ik moet namelijk één jon gen achter me laten. En nu ik hier ben, wil ik ook écht aan de 4x200 meedoen." De Die is sinds januari, toen hij zijn studie Sport, Management en Ondernemen afrondde, fulltime zwemmer. Hij heeft: een doel voor ogen: de Olympische Spelen van 2012. Hij ruikt zijn kans op het es tafettenummer. „Maar om in beeld te blijven voor Londen, moest ik natuurlijk wel op het EK langebaan zijn. Ik ben heel blij dat het me in maart gelukt is me te kwalificeren voor de 4x200. Voor een individuele limiet ben ik op dit moment helaas nog niet snel genoeg, maar gelukkig heeft Jacco Verhaeren mij vertrouwen gege ven en kreeg ik toch een startbe wijs van hem. Nu moet ik laten zien dat dat verdiend was." De Die heeft in de afgelopen maanden hard getraind. Voor het eerst was de Zeeuws-Vlaming, die al eens meedeed aan een EK korte- baan, een volwaardig lid van de Oranje-equipe. Hij ging dus in april en mei mee naar de Sierra "Nevada voor drieweekse hoogte stage. „Dat was voor mij een nieu we ervaring. Ik moest aan het be gin wel acclimatiseren. Maar daar na heb ik goed en hard kunnen trainen. Of het effect had? Ik weet het niet. Terug in Nederland zwom ik een goed ONK, maar een week later was ik in Parijs minder goed." Afgelopen maand was hij met de nationale ploeg op Tenerife. Oran je trainde daar onder ideale om standigheden: goed hotel, prach tig bad, mooi weer. „Het was daar echt super." Alleen het uitvallen van Ranomi Kromowidjojo, bij wie op het Spaanse eiland een her senvliesontsteking werd geconsta teerd, zorgde voor een deuk in de goede stemming. De laatste week in Nederland was De Die aan het afbouwen. „In de paar dagen voor een toernooi train je maar één keer, gewoon om het watergevoel te houden", zei hij. „Rust is nu de beste trai ning." zijn tweede criterium van het sei zoen. In Oostvoorne eindigde de Brabander, dit jaar winnaar van de Omloop Hoeksche Waard, even eens op de derde plaats. Het tempo in de wedstrijd lag za terdagavond hoog. Diverse ont snappingspogingen werden daar door snel in de kiem gesmoord. De sterk rijdende Brian van Goethem probeerde het nog in de laatste twintig kilometer, maar de Sluiskillenaar (vierde in de eind stand) werd na zo'n twee kilome ter teruggrepen. Indachtig de lan ge ontsnapping van vorig jaar, toen onder anderen de latere win naar Bart Vendrig en Vlissinger Ferdinand Boogaard er al na vijf tien van de tachtig te rijden kilo door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Maarten Westerweele diende zaterdag als kanonnenvoer tijdens de eerste ronde van het Ho geschool Zeeland schaaktoernooi. De Vlissinger, voor de veertiende keer actief op het zomertoernooi, zat namelijk aan bord 2. Tegen de Oekraïense grootmeester Sergey Fedorchuk. „Maar", zo zei hij trots, „ik heb hem wel diep laten graven." Westerweele heeft een elo-rating van 1921. Op de plaatsingslijst staat hij 131e. Hij wist dus dat er een bij zonder grote kans was dat hij in meters voorgoed vandoor gingen, waagden ook Raadtgever en Ne derlof in de beginfase een poging. „Maar we kwamen niet weg. Het viel in het peloton geen moment stil. Iedereen die het probeerde, kreeg hooguit vijftig meter", vertel de Raadtgever. Hoewel het in eerste instantie droog was, bleek het parkoers met name op de geasfalteerde gedeel ten en in sommige bochten nog glad. In die omstandigheden gedijt de 35-jarige Raadtgever als de bes te. „De één is nou eenmaal stuur- vaster dan de ander. Dat heeft te maken met aanleg, ervaring en na tuurlijk lef Vandaag zag je het ook weer. De jongens die minder zeker van zichzelf zijn, komen al heel zijn eerste partij een wereldtopper zou treffen. In een veld van 250 schakers zou namelijk de nummer één tegen de nummer 126 spelen, de nummer twee tegen de num mer 127 en de nummer zeven te gen de nummer 131. „Ik had uitge rekend dat ik Friso Nijboer zou ontmoeten", vertelde Westerwee le. „Maar er zijn wat mensen weg gebleven, waardoor ik vijf plaatsen ben opgeschoven. Opeens zat ik aan een tafeltje met Fedorchuk." Nog drie andere Zeeuwen 'profi teerden' zaterdagavond van het niet opkomen dagen van anderen. De nog jonge Renzo Ducarmon (Terneuzen), Michael Wise (Vlis- snel achterin te zitten. Maar ik hou er wel van." Aangezien er na dik een uur koers een buitje viel, werden de omstan digheden nog iets lastiger. Neder lof, Raadtgever en Boelen bleken daarmee het best te kunnen om gaan. „Ik kwam als vijfde uit de laatste bocht. Toen dacht ik: het podium zal heel lastig worden. Dat het dan toch lukt, is fraai. Voor hetzelfde geld win je", vertel de de Kapellenaar. De Middelkamp-renner was tevre den met zijn tweede plaats. Woensdagavond won hij samen met de visueel gehandicapte Ri chard Bonhof uit Twello al een tan demwedstrijd in Maastricht. Die partner wekt verwondering, om singen) en Ronald de Pooter (Axel) jmochten proberen het moeilijk te maken voor respectie velijk de Rus Vyacheslav Ikonni- kov, de Engelsman Stewart Haslin- ger en de Duitser Michael Hoff mann. Ook hun partijen waren, omdat ze op één van de twaalf elektronische borden speelden, rechtstreeks op internet te volgen. Maarten Westerweele, die met wit speelde, had zich nauwelijks voor bereid op zijn partij. Hij wist toch dat hij zou verliezen. „Ik had al leen gezien dat Nijboer vaak be gint met es. Daar heb ik me tien minuten op voorbereid. Dat bleek gelukkig niet voor niets te zijn ge- dat Raadtgever al enige tijd met Axelaar Arnold Polderman (succes vol) op de tandem rondreed. „He laas is die samenwerking buiten ons toedoen beëindigd. Kortweg komt het erop neer dat bonds coach Eelco van der Wal heeft be sloten dat Arnold met een ander beter uit de verf zou komen. Daar om is gekozen voor Peter van Agt- maal (Huijbergen). Een heel sterke renner, maar ook iemand die nooit op een tandem had gezeten. Daarom bevreemdde dit mij en ook Arnold in hoge mate. Ik heb natuurlijk verhaal gehaald, maar ik laat het nu rusten. Ik wil de WK- kansen van Arnold niet vergooien. En in Richard heb ik weer een goe de partner gevonden." Stefan de Die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30