21 zeeland Man zit vast na opstootje Vlissingen Weg PZC maandag De krant 5 weken voor 15 euro! VRIENDEN VAN DE MOSSEL De Vrienden van de Mossel hielden zaterdag de vijfde Vriendendag. Bezoekers kregen zalige mosselen voorge schoteld; maar ook het verhaal achter de mossel. maandag 9 augustus 2010 door Wim Hofman Kleine Frank (3 jaar) had vlak voor hij naar Austra lië ging een nieuw kof fertje gekregen. Het was rood en had wieltjes en een uit- schuifbaar handvat. Parmantig en doelbewust stapte hij ermee over het station van Vlissingen en op Schiphol, op weg naar Australië. In de trein had hij al naar Austra lië uitgekeken. Toen we in Middelburg stopten, dacht hij dat hij al in Australië was. Middelburg zag er in zijn ogen waarschijnlijk vreemd ge noeg uit. Bij de balie van de vlieghaven, waar de plaatsbewijzen werden gecontroleerd door vrouwen die in een hemelsblauw uniformge- kleed waren, werd tot zijn grote schrik zijn koffertje op de bagage band gezet. Toen hij dat zag, barst te hij in snikken uit Nu leek hij zijn koffertje al meteen kwijt te raken, nog voordat hij in Austra lië was! De KLM-mevrouw zette de band ogenblikkelijk stil en troostte hem. Ze legde uit dat hij zijn kof fertje later, in Australië, wel terug COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkFoon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bey^nden^pzc.pl,/ {holen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E; zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: - 055- 5388 000 Kleintjes. 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (»k heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050.5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam Straat Postcode m/v Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gMt forgwkHg om me! pcfyoonsgegewns In he< colototi trtft u nadere mfotmatw aan Mosselsector laat kreeg. Hij mocht enkele nummer tjes op zijn mooie koffertje plak ken en hij mocht helpen om een oranjegele label aan het hengsel te doen. Zijn rugzakje mocht hij wel mee in het vliegtuig nemen. Daarin za ten zijn lievelingsautootjes en boekjes en kleine verrassingen voor in het vliegtuig. Ook daar kwam zo'n kleurig labeltje aan en daarna mocht hij op een knop drukken. De bagageband zette zich weer in beweging en het koffertje gleed weg. Nog voor het om de bocht ver dween, zwaaide de mevrouw naar het koffertje en maakte zo aan Frank duidelijk dat hij dat ook kon doen: dag koffer, tot ziens in Australië! Daarna was het leed geleden, Frank huilde niet meer. Frank is uiteindelijk goed in Au stralië aangekomen en zijn mooie rode koffertje ook. Erin zaten de kleren die hij voorlopig moet dra gen, want zijn andere spullen zit ten in een container op een schip en dat is nog onderweg. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ondine van der Vleuten De enige mosselvei ling ter wereld staat in Yerseke. Zaterdag, op de vijfde Vrien dendag van de Vrien den van de Mossel, werd het toege stroomde publiek precies uitgelegd hoe dat in zijn werk gaat, mossels veilen. In een testruimte worden monsters van de schepen onder zocht om het gehalte tarra (vervui ling, zoals de witte pokken op de schelp) te bepalen, het vleesgehal te, de afmetingen en het aantal mossels dat in 2,5 kilo gaat. Die in formatie verschijnt in de aangren zende veilingruimte, waar de ko pers klaarzitten om partijen op te kopen. Onder hen zijn traditiege trouw veel Belgen. Zo'n zestig procent van de Zeeuw se mosselen gaat naar België, ver telt de Vlaamse landbouwjourna- list Jacques Van Outryve, die 's morgens in verenigingsgebouw De Zaete in Yerseke aangeschoven is bij enkele bestuursleden van de Vrienden van de Mossel. Zelf is hij adviseur van de Vrienden. Van Outryve: „Wist u dat het nationale gerecht van België mosselen met friet is? Jawel! Wij Belgen eten graag, en wij willen graag weten waar het vandaan komt. Als wij Zeeuwen zijn mosselkenners en -liefhebbers. De PZC zet de komende weken de mossel in de schijnwerper. Plaats uw foto's, recepten en tips op www.pzc.nl/mosselen varken eten, weten willen wij we ten waar dat varken geleefd heeft, als wij mosselen eten, moet de Belg weten of dat Argentijnse mos selen zijn of die uit Zeeland. Dat zijn de beste, die uit Zeeland!" Waarom we die niet lekker zelf houden? Van Outryve lacht: „Dat is nou het verschil tussen Neder landers en Belgen. Nederlanders maken goede zaken; het beste voe ren ze uit, wat overblijft eten ze op. Belgen maken óók goede za ken; wij hebben bijvoorbeeld het beste varkensvlees. En dat eten we zelf op. Mochten we wat overhou den, dan is dat voor de export." Al direct vanaf het begin van de dag, om tien uur, zit De Zaete vol. Eerst is er koffie met een bolus, dan tot twaalf uur de mogelijkheid het productieproces te bekijken bij mosselverwerker Koninklijke Prins Dingemanse; de hele dag door varen mosselkotters een uur tje rond over de Oosterschelde. Het Oosterscheldemuseum stelt gratis de deuren open, er is een leerzame film over de mosselcul tuur toen en nu en - voor velen het hoogtepunt van de dag - een flinke portie mosselen voor een Vriendenprijsje. Vanaf twaalf vormt zich een lange, lange rij voor de dampende pannen. Slechts 5 euro voor een flinke schaal, en de kwaliteit is ongeëve naard. Er zal vandaag zo'n 750 kilo doorheen gaan, op een geschat be zoekersaantal van duizend man. Cees van Liere, voorzitter van de Vrienden van de Mossel, bestelt nog maar eens een pannetje. „Wist u dat de schelpen die mos- selverwerkende bedrijven overhou den, opgekocht worden door oes terkwekers? Daar hecht het oester- broed zich op." Vijf jaar geleden werden De Vrienden opgericht; inmid dels zijn er zo'n 5500. De mosselsector, vertelt Van Liere, stond toen zwaar onder druk van de milieulobby. „Ons doel was en is het behoud van de Zeeuwse mosselcultuur. Wij willen het gro te publiek het verhaal achter de mossel vertellen, uitleggen wat er gebeurt vóór die op het bord be landt. Dat verhaal hebben wij de afgelopen vijf jaar op alle mogelij ke events verkondigd: op de Visse- rijdagen, aan de Belgische kust, maar ook in de Tweede Kamer en het Europees Parlement." Wat Van Liere vooral duidelijk wil ma ken, is hoe duurzaam de mosselvis serij is geworden. Geen betere plek om dat te horen dan de Yerseke 30, de mosselkotter van schipper Johnny Dhqoge, die net weer met tot de nok toe volgeladen is met liefhebbers van een vaartochtje. „Er zijn nog steeds mensen die denken dat we als het ware jagen op mossels", zegt mosselschipper Cees Otte van de Brui4. Vroeger, ja, vroeger: toen was het allemaal wel wat wilder. „Toen moest je zelf maar een beetje rond gaan va ren op zoek naar zaad. Had je wat gevonden, dan zette je een stokje Zelf een mosseltje uit de schelp wippen op de mosselveiling in Yerseke, de enige ter wereld. door Theo Ciele VLISSINGEN - Een negentienarige Vlissinger is in de nacht van zater dag op zondag aangehouden na een opstootje in zijn woonplaats. Volgens de politie heerste rond één uur op de hoek van Iris- en de Begonialaan een 'onrustige sfeer' in een groep van ongeveer twintig personen. Volgens de politie was sprake van geduw en getrek. Enkele betrokkenen renden weg toen de politie arriveerde. De ne gentienjarige verdachte verkeerde volgens de politie onder invloed van alcohol en liep luid schreeu wend over straat. Omdat hij de openbare orde ver stoorde, besloot de politie hem aan te houden. Toen de agenten hem wilden inrekenen, vernielde de Vlissinger de headset van een van de agenten. Tijdens de aanhouding Van de ne gentienjarige Vlissinger schold een andere persoon uit de groep, een achttienjarige plaatsgenoot, de po litieagenten uit. Ook deze jonge man werd aangehouden. Ook deze verdachte verzette zich hevig bij zijn aanhouding. De achttienjarige mocht na het afleggen van een ver klaring weer vertrekken van de po litie. De negentienjarige Vlissinger zit nog vast. Hij is inmiddels in verze kering is gesteld. De man wordt mogelijk ook ver dacht van heling van een fiets. De politie heeft deze zaak nog in on derzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2