221 sport PSV deelt tik AZ laat NAC strafpunt wegpoetsen mm Mario Been laat Feyenoord weer met het hart spelen Maduro en Marcellis terug in Oranje OPENINGSWEDSTRIJD PSV beleeft een lastig avondje in Heeren veen. Toch trekken de Eindhovenaren in de slotfase aan het langste eind. maandag 9 augustus 2010 Feyenoord-aanvaller Fedor Smolov (links) in duel met Alje Schut van FC Utrecht. foto Robin van Lonkhuijsen door Theo Ruizenaar rotterdam - Een meer dan pove re eerste helft voorspelde niet veel goeds voor het nieuwe seizoen van Feyenoord. Toch wisten de Rotterdammers gisteren tegen FC Utrecht een i-o-achterstand om te buigen in een verdiende 3-1-over- winning. Daarvoor accepteerden ze wel dankbaar en gretig de hel pende hand van de hezoekers, die voor de rust verzuimden ruimer af stand te nemen en kort na de pau ze in eigen doel schoten. De eerste drie kwartier bevestig den de onzekerheid die voor de wedstrijd leefde in Rotter dam-Zuid. „We wisten niet waar we stonden. En dan moeten we te gen een ploeg die Europees al een uitstekende serie heeft neergezet. Daardoor zat er een bepaalde angst in mijn ploeg. We acteerden apathisch, zonder beweging en diepgang", verklaarde Been. Feyenoord speelde voor de rust be neden alle peil en werd na ruim een halfuur al getrakteerd op een striemend fluitconcert van de hondstrouwe eigen aanhang. Utrecht begon brutaal en nam di rect het initiatief Dat werd na twaalf minuten beloond: Erwin Mulder kreeg een vrije trap van )an Wuytens niet onder controle en gaf Ricky van Wolfswinkel de gelegenheid om van dichtbij de score te openen. Terwijl Feyenoord worstelde met zichzelf en gelegenheidsspits Fe dor Smolov overal zag verschijnen, behalve in de positie die voor hem bestemd was, liet Dries Mertens na de wedstrijd voor zijn ploeg te beslissen. De kleine Belg was bij kans ongrijpbaar voor de Rotter damse defensie, maar zag lat en paal een bekroning van zijn optre den in de weg staan. Bij Feyenoord stond niemand op in het eerste bedrijf om zijn ploeg op scherp te zetten. Volgens Been zijn er na het vertrek van Giovan ni van Bronckhorst en Kevin Hof land geen spelers meer in zijn se lectie die in het veld of de kleedka mer hun mond open trekken. Been: „Ron Vlaar is nu aanvoerder en ook Fer en Karim El Ahmadi zijn spelers waarvan ik verwacht dat ze de leiding nemen. Het zijn allemaal jongens die in aanleg geen leider zijn, maar ze zullen het wel moeten gaan doen. Alleen dan kun je nog een stap voor waarts maken." Nu was het dus aan Been om tij dens de onderbreking de boel op scherp te zetten en zijn spelers dui delijk te maken dat er met het hart gespeeld moest worden. Dat was niet tegen dovemansoren gezegd, want na de gelukkige gelijkmaker ging Feyenoord gepassioneerd op weg naar een overwinning. De 2-1 van Luigi Bruins werd voorafge gaan door een uitstekende actie van Smolov die zich van twee man ontdeed, terwijl Jerson Cab- ral een vrije trap aan de zijlijn voor zich opeiste en zijn voorzet door Leroy Fer van dichtbij bin- nengekopt zag worden. Het optreden van Cabral was, naast de overwinning, nóg een lichtpuntje aan Rotterdamse zijde. De jonge linksbuiten verving vroeg in de tweede helft de drama tisch slecht acterende Diego Bises- war. Die had op basis van zijn optre dens gedurende de voorbereiding en vanwege het ontbreken van Se- kou Cissé het vertrouwen van Been gekregen. Na afloop wilde de coach niet diep ingaan op het op treden van Biseswar ('Als je zo vroeg wordt gewisseld, heb je het meestal niet goed gedaan'), maar zijn gelaatsuitdrukking wees erop dat het geduld op is. Het is waar schijnlijk dat Cabral, zolang Cissé nog afwezig is, de eerste keuze van Been is als Feyenoord volgende week op bezoek gaat bij 'kleine broer' Excelsior. Been: „Cabral is een echte linksbui ten met een snelle voorzet en dui delijk een jonge met heel veel po tentie. Hij brengt diepgang in de ploeg, iets wat ik ook van Ruben Schaken verwacht." door Frans van den Nieuwenhof heerenveen - Met een eerste klap op het gaspedaal heeft PSV zich zelf zaterdagavond een pikstart van het seizoen bezorgd. Twee knappe goals van Ola Toivonen vormden de basis onder een uit eindelijk overtuigende overwin ning op SC Heerenveen (1-3), die extra gewicht kreeg door de halve misperen van FC Twente en Ajax. De grootste titelconcurrenten moe ten dus na negentig minuten com petitievoetbal al in de achtervol ging op PSV. De ploeg van trainer Fred Rutten verschafte zich een riante uitgangspositie om het eer ste kwart van het seizoen goed door te komen. In die periode van negen wedstrijden zou wel eens het fundament onder een nieuwe landstitel gelegd kunnen worden. Het programma van PSV oogt veel gemakkelijker dan dat van Ajax en Twente, die tot half oktober niet al leen elkaar ontmoeten, maar ook beide op bezoek moeten bij Feye noord. PSV vervolgt het prille seizoen met thuiswedstrijden tegen De Graafschap, AZ, NEC, VW en Groningen en moet op bezoek bij ADO Den Haag, Roda JC en Wil lem II. Een rekenmeester als Rut ten heeft dit schema ongetwijfeld in zijn hoofd en de opluchting na de triomf op Heerenveen was hem aan te zien. Alsof er een prijs op hem te wachten lag, zo sprong hij uit de dug-out na slottreffer van Orlando Engelaar. De opluchting bij Rutten was ook logisch, omdat zijn team lange tijd behoorlijk 'op slot' zat. PSV begon voorzichtig, om niet te zeggen ang stig aan het duel. De verdedigers liepen te ver terug en voorin zet ten de spitsen geen druk, zodat Heerenveen een overwicht kon creëren. Vooral via de rechterflank - waar Balazs Dzsudzsak zijn tegen stander Daryl Janmaat alle ruimte gaf - was de thuisclub dreigend, zonder trouwens echt gevaarlijk te worden. Rutten kon die teleurstellende eer ste helft niet goed verklaren. „Nu het om de knikkertjes gaat, zie je toch dat sommige spelers moeite hebben om bevrijd te voetballen. We waren in onze gedachten te veel bezig met het voorkomen van doelpunten", vond hij. PSV had lange tijd niet veel meer te bieden dan een halfslachtige po ging van de onopvallende Marcus zeist - Hedwiges Maduro en Dirk Marcellis keren terug in de selectie van het Nederlands elftal. Bonds coach Bert van Marwijk heeft hen opgeroepen voor de oefeninter land van komende woensdag in Donetsk tegen Oekraïne. Ook Le roy Fer ontving gisteren een uitno diging voor de selectie. Van Marwijk kreeg gisteren om uit eenlopende redenen afmeldingen binnen van de PSV'ers Otman Bak- kal en Orlando Engelaar, David Mendes da Silva (Red Bull Salz burg) en Ronnie Stam (Wigan Athletic). Fer speelde nog nooit in het 'gro te' Oranje, Marcellis en Maduro wel. breda - Een beter spelend AZ heeft NAC gisteren in Breda laten wegkomen met een punt: 1-1. De Alkmaarders kwamen na een uur op voorsprong via Erik Falken- burg. Er leek niets aan de hand voor AZ, totdat Matthew Amoah ruim tien minuten voor het einde ineens scoorde. NAC poetste daar door het strafpunt weg waarmee het de competitie begon: De Brabantse club kreeg die straf voor het te laat betalen van pre mies aan het CFK, het pensioen fonds voor profvoetballers. De ploeg van trainer Robert Maaskant leek in de beginfase allerminst van plan om uit de min te geraken. NAC startte lamlendig en liet AZ rustig combineren. De Noord-Hollanders beleefden donderdag een moeilijk duel bij IFK Göteborg. Desondanks plaats te AZ zich voor de laatste voorron de van de Europa League. Na die matige wedstrijd liet trainer Gert- jan Verbeek de WK-gangers Brett Holman, Héctor Moreno en Si mon Poulsen weer opdraven in de basisopstelling. Oranje-internatio nal Stijn Schaars ontbrak nog steeds, net als doelman Sergio Ro mero en aanvaller Moussa Dembé- le die op een mogelijke transfer wachten. Bij NAC debuteerde een oude be kende van AZ. Kees Luijckx, opge leid bij de Noord-Hollanders, werd door trainer Robert Maas kant geposteerd als verdedigende middenvelder. NAC contracteerde Luijckx vorig seizoen al, maar hij speelde eerst nog een halfjaar op huurbasis voor ADO Den Haag. Doordat de Alkmaarders in een te laag tempo speelden, kwam het duel pas na een halfuur los. Holman pegelde de bal van een meter of twintig op de lat. NAC leek wakker geschud, want drie mi nuten later was Robbert Schilder dicht bij een treffer voor de thuis ploeg. De middenvelder schoot echter op de vuisten van Joey Di- dulica. Na rust begonnen de Brabanders sterk, maar was het toch AZ dat na bijna een uur spelen op voor sprong kwam via Falkenburg. De van Sparta overgekomen aanvaller, die in Rotterdam vooral als mid denvelder acteerde, kreeg de bal voor zijn voeten na een ongelukki ge sliding van Schilder en haalde meteen uit: 0-1. Amoah bracht NAC zo'n tien mi nuten voor tijd uit het niets op ge lijke hoogte. Trainer Gertjan Verbeek van AZ was tevreden over het spel van zijn elftal. De coach bekende dat het tempo van zijn spelers bij mo menten te laag was, maar kon le ven met de 1-1. „We begonnen goed, maar speelden daarna in een te laag tempo", aldus Verbeek. „Ik vond ons heel aardig voetballen. Je zag een wil om te winnen, al had den we wel 2-0 moeten maken na de openingstreffer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24