buitenland 19 Vuur dreigt voor een tweede ramp te zorgen Pakistan evacueert half miljoen inwoners Tariq Aziz: Obama laat Irak over aan de wolven BERLIJN Britse premier Cameron begaat blunder na blunder KRASiNL RADIOACTIEF Bosbranden naderen gebied rond Tsjernobyl Problemen door smog Moskou steeds groter zaterdag 7 augustus 2010 was de eerste uit de geschiedenis. Zeker 140.000 mensen kwamen om het leven. Op 9 augustus gooiden de Amerikanen een plutoniumbom op Nagasaki. Daarbij vielen 80.000 doden. Japan gaf zich daarna over aan de VS. foto Kimimasa Mayama/EPA SUKKUR - De autoriteiten in Paki stan hebben meer dan 500.000 mensen geëvacueerd uit gebieden in de zuidelijke provincie Sindh die door overstromingen worden bedreigd. Dat heeft de VN-hulpor- ganisatie OCHA in het Aziatische land gisteren laten weten. De wateroverlast in Pakistan heeft twaalf miljoen mensen getroffen en door de ramp zijn 650.000 wo ningen verwoest, meldde de rege ring gisteren. Eerder maakten de Verenigde Naties melding van vier miljoen getroffenen. De zwaarste overstromingen door moessonregens in tachtig jaar heb ben aan naar schatting 1.600 men sen in Pakistan het leven gekost. Meteorologen hebben voor de ko mende dagen opnieuw zware re genval voorspeld. Intussen groeit de kritiek op presi dent Zardari. Ondanks de water overlast is hij naar Europa afge reisd. Hij is in Londen voor bespre kingen met de Britse premier Ca meron. Ook het Indiase deel van Kasjmir worstelt met overstromin gen. Zeker 103 mensen zijn omge komen, heeft een politiefunctiona ris gezegd. Zeker vierhonderd men sen zijn gewond. Meer dan 25 jaar na de Tsjer- nobylramp ligt verspreid over een groot gebied nog steeds radioactief materiaal. Bosbranden bedreigen het gebied. door Carel Coseling Staat Europa voor een nieu we Tsjernobylramp zoals in 1986? Toen kwamen uit de gelijknamige kerncen trale in het huidige Oekraïne na een ongeval grote hoeveelheden ra dioactieve straling vrij. De Russi sche regering vreest van wel. De voortrazende bosbranden versprei den zich naar het zuidwesten en hebben de regio Bryansk bereikt: het gebied dat direct grenst aan Wit-Rusland en Oekraïne. Het vuur nadert Tsjernobyl dat nog geen tien kilometer over de grens in Oekraïne ligt. Na de ramp van 1986 werd dit ge bied zwaar radioactief besmet. Stoffen die zich ophoopten in de bodem en de planten. Materiaal dat weer in de lucht vrijkomt als de razende bosbranden alles ver schroeien dat op hun pad komt. Door de hitte en de rook stijgt het op om vervolgens ergens weer neer te komen, afhankelijk van de windrichting en de luchtdruk. „Wij houden de situatie in de re gio Bryansk nauwlettend in de ga ten, met name nabij de stad Novo- zykovsky, waar na het ongeval in Tsjernobyl ernstige verontreini ging is opgetreden", aldus Sergei Shojgu, de Russische minister van Noodsituaties. De gouverneur van de regio Bryansk, Nicholas Deneen, noemt de situatie 'zorgwekkend'. Er wordt geen regen voorspeld. Bo vendien gaat het om een erg groot besmet gebied (170.000 hectare) dat voor minstens twintig procent uit bos bestaat. Er zijn extra troe pen naar het gebied gezonden om het vuur te bedwingen. Het openbare leven in de Russi sche hoofdstad Moskou komt door de smog steeds meer tot stilstand. De rookwolken worden steeds dik ker door de vele bos- en veenbran den. Vliegtuigen werden omgeleid, om dat het zicht was verminderd tot minder dan vierhonderd meter. Be drijven gingen dicht, omdat het door de rook onmogelijk was te werken. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - De Britse premier David Cameron beging een blunder door zich in een vraag- en antwoordses sie met kiezers te laten ontvallen dat Iran een kernwapen heeft. Hoe wel er internationale bezorgdheid is over de productie van verrijkt uranium in Iran, is de wereldge meenschap het erover eens dat het land nog geen kernwapen bezit. Een woordvoerder van Cameron zei dat het om een verspreking ging en dat de premier doelde op de pogingen van Iran om een kern wapen in handen te krijgen. Het incident was gênant voor Came ron omdat hij in dezelfde bijeen komst een uitbrander kreeg van Kathy Finn, een gepensioneerde te lefoniste. Zij hekelde Camerons eerdere uitspraak dat Groot-Brit- tannië in de Tweede Wereldoorlog de 'ondergeschikte partner' van de Verenigde Staten was. De premier bood zijn excuses aan. Een paar weken geleden haalde de conservatieve premier de Israëli sche woede op de hals door Gaza aan te duiden als een 'gevangenen kamp'. Ook wekte hij Pakistaanse wrevel door te stellen dat het land terrorisme exporteert. De Paki staanse regering herinnerde hem er fijntjes aan dat er meer Pakista- nen sneuvelen in de strijd tegen het terrorisme dan Britten. Vanuit de oppositionele Labour- partij komt inmiddels harde kri tiek op Camerons uitspraak over Iran. Volgens Chris Bryant, specia list buitenlandse zaken, is Came rons elementaire fout niet alleen gênant, maar ook gevaarlijk. Het is koren op de molen voor de Iraan- se propaganda die toch al voortdu rend stelt dat de internationale ge meenschap een fout beeld heeft van het Iraanse kernprogramma. Zo'n vaart zal het niet lopen, denkt Nicholas Allen, docent poli tiek aan de Royal Holloway Univer sity of London. „In de wittebroods weken van de regering is deze ver spreking maar een muggenbeet. Iraanse diplomaten zullen slechts hun hoofd schudden. Het wordt pas vervelend als Cameron structu reel fouten maakt en er op andere vlakken van alles misgaat." Rianne Teule, stralingsdeskundige verbonden aan Greenpeace, be grijpt de Russische zorgen heel goed. Volgens haar is wel lastig te zeggen hoe gevaarlijk de situatie is. „Dat hangt af van de hoeveel heid materiaal dat vrijkomt, om welke stoffen het gaat en van het weer. Als het over steden trekt, is het inademen gewoon ongezond. Een stad als Kiev is dan ineens heel dichtbij." Bij de stoffen die vrijkomen gaat het onder meer om cesium, stron tium en plutonium. Ze zijn alle maal nog hoog radioactief Zo duurt het dertig jaar voordat ce sium de helft van de radioactieve straling kwijtraakt, voor andere stoffen is dat nog veel langer. Teule maakt zich ook grote zorgen over de kerncentrale zelf. „De sar cofaag die ze er destijds omheen hebben gezet, begeeft het. Er moet een nieuwe komen, maar daar voor is geen geld. Bovendien zit het oude radioactieve materiaal er nog in." In Oekraïne is alarm geslagen. De oppositie heeft de regering opge roepen maatregelen te nemen, bij voorbeeld door soldaten naar de re gio te sturen om daar brandbaar materiaal, vooral dood hout, weg te halen. De regering heeft laten weten dat er genoeg mankracht en technische middelen voorhanden zijn om een ramp te voorkomen. LONDEN - De vroegere Iraakse mi nister van Buitenlandse Zaken, Ta riq Aziz, vindt dat de Amerikaan se president Barack Obama de Amerikaanse troepen nog niet uit Irak mag terugtrekken. „Hij kan ons niet zo achterlaten. Hij laat Irak over aan de wolven", zei Aziz gisteren in de Britse krant The Guardian. Aziz sprak met een verslaggever van de krant in een Iraakse gevan genis. Hij zei aanvankelijk de hoop te hebben gekoesterd dat Obama fouten van zijn voorganger George Bush recht zou zetten. „Maar Oba ma is een huichelaar." Obama be loofde in zijn verkiezingscampag ne binnen zestien maanden met de terugtrekking uit Irak te begin nen, deze maand dus. In verband met de instabiele poli tieke verhoudingen in Irak na de parlementsverkiezingen en enkele aanslagen, werd in mei het begin van de terugtrekking met min stens een maand opgeschoven. De troepensterkte moet van 92.000 naar 50.000 terug worden ge bracht. Aziz is wegens misdaden tegen de menselijkheid tot vijftien jaar ge vangenis veroordeeld. In het inter view weigerde hij afstand te ne men van de in 2006 opgehangen Saddam Hussein. 4-daagse busreis Duitsland INCLUSIEF Tourist Class busreis verblijf in een 4-sterren hotel ontbijt transfers in Berlijn, hotel-station v.v. m Boek nu voor de allerlaagste prijs! Vertrek: van 3 september t/m 17 december SUPERVOORDELIG MET KRAS.NÜ Extra ingekochte najaarsspecial tegen een absolute bodemprijs op diverse data speciaal op-/uitstapschema voor lezers van deze krant: Breda, Tilburg, Eindhoven en Asten verblijf in het 4-sterren Van der Valk Berliner Ring, door Nederland beoordeeld met een 8.1, inclusief ontbijt maak uw reis compleet en kies voor de optionele excursies: een uitgebreide stadstour langs alle highlights van Berlijn, waaronder de Brandenburger Tor en een stukje Muur, een avondtour met bezoek aan de televisietoren of een bezoek aan de barokstad Potsdam met het schitterende paleis Sanssouci en de Hollandse wijk. Zie www.kras.nl/39044 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm Prijzen zijn p.p., tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9