i spectrum ZIJN OVER EIGEN GELD ALDI JE CELDOF JE LEVEN Hanneke van Veen Rob van Eeden Het kan alleen maar beter worden Zaterdag 7 augustus 2010 MANNEKE VAN VEEN HOI VAN uDIN Of wie NAAR flNANCI&f ONAlMANKllUKHUD omgaan met PLOTSELINGE SCHAARSTE Het Vrekkenpoor Uirj)»v«rij Zuinigheid m»t Slïjl den: „We werden zzp'ers, leefden van ons spaargeld, onze boeken en de lezingen. Een klein jaar na de Vrekkenkrant ging het weer kriebelen en ben ik weer aan de slag gegaan als loopbaancoach. Dat doe ik nog steeds." Van Veen: „Ik heb een tijdje in de psychiatrie en met anorexiapatiënten en meervoudig gehandicapten gewerkt. Ook heb ik stervensbegeleiding gedaan. Heel be wuste keuzes, omdat ik dat interessant en belangrijk werk vond. Ik heb altijd al de neiging gehad over muren heen te willen kijken. Maar in mijn achterhoofd zat wel steeds de wetenschap dat ik het niet tot in lengte van jaren hoefde vol te houden om huur, gas en licht te kunnen betalen. Het is een enorme luxe dat je zelf kunt opstap pen als een baan je niet meer bevalt." Van Eeden: „Voordat we zuinig gingen le ven, was ik helemaal geen spaarder. Ik jaag de mijn inkomen er met gemak elke maand doorheen. Hanneke niet, die leefde al heel geordend en zuinig toen ik haar leerde kennen." Van Veen: „Ik kom uit een sober nest, we gooiden geen restjes weg en wc-papier was een luxe artikel. Mijn vader had een niet zo goed lopend bloemenwinkeltje, mijn moeder stond voor de klas. Als we een enkele keer een banaan kregen, probeerden we daar zo lang mogelijk mee te doen. Ik heb thuis ge leerd van dingen te genieten, maar dat ge voel raak je kwijt als je alles al hebt. Ik wil de dat graag weer terugvinden." „Hanneke opende voor mij de deur naar een wereld die ik niet kende", zegt haar echtgenoot. „Na een tijdje werd ik ook en thousiast. We realiseren ons dat we in een bevoorrechte positie waren, we hadden al lebei een goed inkomen. Yuppen. Maar we verlangden terug naar het gevoel dingen echt te kunnen waarderen. Toen we beslo ten hadden zuinig te zijn, konden we vrij makkelijk geld opzijzetten. Als je uit ar moede komt, is dat heel anders." Het is het stel alleen niet gelukt de geneug ten van het 'consuminderen' over te bren gen op hun kinderen. Van Veen: „Je geeft het voorbeeld, maar kunt niet dwingen. Ik heb nooit het gevoel gehad dat we ons zelf tekort hebben gedaan, we hebben al tijd kunnen genieten van het leven. We vinden het heerlijk met andere mensen van onze tuin te genieten. We hebben hier een tijdje een keer per maand op zondag middag een 'hangouderencafé' gehad, met vrienden en kennissen die dan allemaal iets te eten of drinken meebrachten." „We hadden dit huis nooit kunnen kopen als we niet zo spaarzaam hadden geleefd", zegt Van Eeden. „Maar we verhuren wel twee etages, hoor," voegt hij er bijna ver ontschuldigend aan toe. Er zijn nog altijd mensen die er niets van begrijpen. „'Hoe kun je nou zo'n duur huis kopen, jij was toch zuinig?', vragen ze dan verbaasd. Zuinigheid wordt altijd in ver band gebracht met een klein huisje vol si naasappelkistjes om op te zitten. Maar wij sparen niet met als doel later een miljoen op de bank te hebben. Door de crisis heeft consuminderen wel een nieuwe impuls ge kregen. Zuinig leven wordt niet langer ge zien als krenterig en hebberig, maar als creatief en slim." Van Veen: „Mensen realiseren zich vaak niet dat ze worden geleefd door hun inko men. Dat bepaalt wat ze uitgeven. Ik werk als vrijwilliger bij de voedselbank en hoor daar de vreselijkste verhalen. Slapeloze nachten, ruzies, echtscheidingen: allemaal om geld. Niet de baas zijn over je eigen geld, is een heel vervelend gevoel." reageren? spectrum@wegener.nl 4 Geboren: 6 september 1943 in Den Helder. Opleiding: maatschappelijk werk. 1992-2002: met Rob van Eeden initiatiefne mer en uitgever van de Vrekkenkrant en met hem auteur van zes boeken. Lezingen, cursus sen, trainingen en optredens in binnen- en buitenland. 1996-1997: hoofdredacteur van magazine GENOEG. 4 2000-2005: maatschappelijk werkende. 4- 2000-heden: cursussen, lezingen, publicaties, journalistiek werk op het terrein van finan ciële onafhankelijkheid. 4 Beheerder van sparen.startpagina.nl en www.vanspaarbankveranderen.nl. 4 Boeken: Sporen voor later en nul en Het kan al leen maar beter worden. Privé: gehuwd met Rob van Eeden, twee dochters uit een eerder huwelijk. 4 Geboren: 19 augustus 1946 in Den Haag. Opleiding: bedrijfskunde. 1993-2001: outplacement- en loopbaancon sulent. Met Hanneke van Veen initiatiefnemer en uitgever van de Vrekkenkrant. 1992-heden: zelfstandig adviseur en projec ten op het gebied van loopbaanbegeleiding, coaching, netwerken en personal finance. Partner bij Netwerk-partners. Opzet en be heer van vijftiental websites, waaronder everywinnerhasacoach en loopbaanbegelei- ding.pagina.nl. Publicatie van Netwerken werkt, op weg naar de baan die je wilt en Netwerken, zo eenvoudig is het (niet). 0 2007-heden: met Hanneke van Veen initiatief nemer van vanspaarbankveranderen.nl, publi catie van Sparen voor later en nu! 0 Privé: gehuwd met Hanneke van Veen, twee zoons uit een eerder huwelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97