spectrum n VREKKENPAAR BAAS Sparen is de nieuwe hobby van het 'vrekkenpaar'. Hanneke van Veen en Rob van Eeden zijn de luis in de pels van de banken.„Sober leven heeft ons een flinke som geld opgeleverd." Zaterdag 7 augustus 2010 Het Vrekkenechtpaar. Hanne- ke van Veen (66) en Rob van Eeden (63) koesteren niet de illusie dat ze die titel ooit nog zullen afschudden. „Maar we dragen hem als geuzennaam, ook al is het bijna tien jaar geleden dat we een punt zetten achter de Vrekkenkrant." De twee kregen halverwege de jaren ne gentig grote bekendheid toen ze stelling namen tegen de in hun ogen te ver doorge schoten consumptiemaatschappij. In hun Vrekkenkrant propageerden ze vol overga ve het zuinige leven. Van Eeden en Van Veen voelen zich nog steeds prettig bij die levensstijl, vertellen ze aan de keukentafel in de serre van hun fraaie Haagse herenhuis. Maar ze hebben hun handen inmiddels vol aan een nieuwe 'uit de hand gelopen hobby'. Ze beheren enkele van de best bezochte spaarsites van Nederland en hebben zich de afgelopen ja ren ontpopt tot luis in de pels van de spaar banken. Onlangs verscheen hun boek Spa ren voor later en nu! - Alles over banken, vei ligheid en de juiste spaarvorm kiezen. „Het sobere leven heeft ons een flinke som geld opgeleverd", vertelt Van Veen. „Daar wil je dan zoveel mogelijk profijt van hebben. Maar het bleek een enorme klus alle spaarrentes te vergelijken. De ban ken hadden nog geen uitgebreide websi tes. Ik moest ze stuk voor stuk bellen om alle rentepercentages boven tafel te krij gen. Er was nog geen sparenpagina met al die informatie." Van Eeden: „Ik vond het in het begin een ontzettend suf idee! Spa ren, wat moest je daar nou over melden?" Van Veen zette door en begon een eigen pagina, eerst alleen met links naar banken. „Al snel gingen we spaarrekeningen verge lijken, toen deposito's. Er kwam een top vijf van hoogste spaarrentes, gevolgd door door Berrit de Lange foto's Oavid van Dam/CPD een top vijf van laagste spaarrentes. Om te laten zien dat banken nieuwe spaarders lokken met hoge rentes, maar hun trouwe klanten afschepen met steeds kleinere per centages. De voordelige rentes melden ze vaak in de uithoeken van hun websites." Van Eeden: „Onze spaaractiviteiten na men een enorme vlucht toen de financiële crisis toesloeg. Zo'n crisis is naar, maar voor het sparen was het wel positief. Wij spaarders jachten in ons vuistje omdat we, gerekend over de 10 voorafgaande jaren, 50 procent meer hadden, terwijl al die be leggers de helft hadden zien verdampen." Van Eeden: „ING stond op een gegeven moment bovenaan onze 'laagste-renteme- ter', drie dagen later werd de rente ineens met een half procent verhoogd. Dat was natuurlijk geen toeval." „We kregen het verzoek of we langs wil den komen om met de directeur sparen te praten. Hij maakte er bezwaar tegen dat wij het woord 'uitmelken' gebruikten. Ik vertelde de man dat de werkwijze van de bank om de meest trouwe klanten uit te kleden onethisch is. Ik moest echt mijn best doen om uit te leggen wat ik daarmee bedoelde. Wat zou je ervan vinden als de bakker op de hoek je elke week voor de zelfde prijs een kleiner brood verkoopt? Dan ga je daar toch weg? Het zal geen ver bazing wekken dat het gesprek he-le-maal niets heeft opgeleverd. Ik heb er nog een sappig verhaal op mijn weblog aan gewijd. „Typisch voor het gedrag van banken is dat ze al gauw stonden te trappelen om uit reclameoverwegingen met ons in zee te gaan. Ze hadden natuurlijk wel door dat we massa's bezoekers trokken. Wij verko pen banners op onze sites, maar bepalen zelf welke banken er wel en niet op ko men." Van Veen: „Het mooie is: alie infor matie is gratis, de banken betalen!" Rond de spaarsites is zo langzamerhand een heus familiebedrijf opgebloeid. Van Veen: „Mijn dochter en Robs zoon zijn er inmiddels ook bij betrokken. Eigenlijk heb ben we het boek ook een beetje geschre ven om onze spaarkennis over te dragen op onze kinderen. Ik hoop dat we hen kun nen overhalen het stokje van ons over te nemen. Ik word al bijna 67 en misschien ben ik wel weer toe aan iets anders." Ze waren zeker niet uitgekeken op het 'vrekkenbestaan'. Het was meer dat alle aandacht eromheen uit de hand liep. Na bijna vijfjaar was het mooi geweest. Van Eeden: „We hebben ons hele archief over gedragen aan het Centrum voor Volkscul tuur in Utrecht. We zijn tot in Amerika aan toe op de televisie geweest. We gaven avond aan avond lezingen. Op een gege ven moment kon ik al die bezuinigingstips bijna m'n strot niet meer uit krijgen." Van Veen: „Kwam er wéér een brief van iemand die ons de tip aan de hand deed het afwaswater op te vangen om de wc door te spoelen. Het ei van Columbus voor zo'n briefschrijfster, maar wij hadden het inmiddels al tig keer gehoord. „Er kwam hier eens een fototeam van een Duits tijdschrift met de meest geavanceer de apparatuur, schermen voor de lichtin val, alles erop en eraan. Ze waren bijna een hele dag bezig. En wij maar poseren. Het resultaat was een foto waarop we nogal on flatteus stonden afgebeeld, met ingesnoer de tailles. Helemaal digitaal bewerkt! 'Het vrekkenechtpaar weet hoe het de broek riem moet aanhalen', stond in het bij schrift. En daar waren ze dan uren voor bij ons over de vloer geweest." Op het hoogtepunt van de Vrekkenkrant zegden ze allebei hun baan op. Van Eeden werkte destijds bij een ingenieursbureau, Van Veen in de verslavingszorg. Van Ee-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 96