spectrum IO kan je aankijken "v Het meisje van Nulde, het veenlijkje van Yde en het Rotterdamse Maasmeisje: anonieme schedels kunnen door gebruik van een wetenschappelijke methode weer een gezicht krijgen. In een expertisecentrum voor gezichtsreconstructies in Maastricht komen doodshoofden tot leven. if Zaterdag 7 augustus 2010 Een schedel ""W" "W* schr°k ervan. Het schedeldak bestond uit aan elkaar gelijmde stukken, oogkas en neus waren kapot. Talloze ongedefi nieerde botfragmenten in plastic zakjes maakten van de schedel een bijna on- mJRL* Jm mogelijke puzzel. Alleen de onderkaak was compleet. Geen gemakkelijke klus voor anatomisch reconstructeur Jacques Spee. Toch is het gelukt om deze vernielde, anonieme schedel uit 1579 een gezicht te ge ven. Carlos is hij gedoopt. Rond gezicht, flinke kromme neus, ingevallen onderlip, een beetje pafferig. „Het wonderlijke is elke keer als je aan zo'n schedel werkt, dat er op een gegeven moment echt iemand te voorschijn komt. Een echt persoon, iemand die je aan kijkt. Het is heerlijk om te doen." Jacques Spee is initiatiefnemer van het expertisecentrum voor gezichtsreconstructies in Maastricht. Een plek waar een wetenschappelijke methode ontwikkeld wordt om anonieme schedels een gezicht, een identiteit te geven. Het expertisecentrum is onderdeel van de opleiding We tenschappelijke illustratie, een samenwerking tussen de Academie Beeldende Kunsten en de Universiteit Maas tricht. Een zeer specialistisch, exclusief masterinstituut dat elk jaar maar een paar studenten toelaat. Afbeeldin gen van de anatomie van mens en dier staan centraal. door Vikkie Bartholomeus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 94