één groot Belevingscentrum mediterraan genieten Kreken tochten ZEEUWS MUSEUM middelburg ZWARTVOET INDlANtN AVONTUREN VAN EEN ZEEUWSE VERZAMELAAR zaterdag 7 augustus 2010 ramp, het laatste dijkgat in de zeewering dichtten. De watersnoodramp en het na tuurgebied zijn duidelijk aan elkaar verbon den. Wie inzicht zoekt in de watersnood ramp kan het best ook in de omgeving van het Watersnoodmuseum rondlopen. Het hele natuurgebied is weer een direct ge volg van de ramp. De link tussen de natuur en de ramp is goed ingevuld door het Watersnoodmu- seum, dat zich in de vier caissons bevindt. Het museum organiseert verschillende fiets- en wandeltochten. „Wij willen meer zijn dan een gebouw en organiseren toch ten die zijn gebaseerd op het Watersnood- rampverhaaï", vertelt Jaap Schoof, direc teur van het museum en kenner van de omgeving. „Wij zijn eigenlijk meer een be levingscentrum dan een museum." Elke caisson heeft een ander thema: de eerst feiten, dan de emoties, vervolgens we-* deropbouw en uiteindelijk het leven met water. Vijfjaar geleden werden de eerste wandelingen van vijf en zes kilometer ge organiseerd. Schoof legt uit dat de routes een ander, veel fanatieker publiek trekken dan in het begin verwacht werd. „Sommi ge wandelaars beginnen hier om acht uur, lopen de 42 kilometer en vertrekken weer." Deze wandelaars geven dus geen aandacht aan het rampverhaal wat verbon den is met dit natuurgebied. Schooflaat zich daardoor niet uit het veld slaan: „Wij willen ons verhaal vertellen en door de wandelroutes bereiken wij wel een ander publiek." De routebeschrijvingen met het waters- noodrampverhaal worden dus ook meege geven aan alle wandelaars. Schooflaat de omgeving zien. Het is duidelijk dat er een nieuwe ringdijk voor de oude zeedijk is ge maakt. De boerderij waar Schoof als klein jongetje de ramp meemaakte, staat er nog. „De boerderijen met rode daken zijn ge bouwd na de ramp", vertelt Schoof! De natuur rond het museum is al mooi ge noeg voor een wandel- of fietstocht, maar die wordt des te interessanter als je ook in het museum gaat kijken. En omge keerd. Het Watersnoodmuseum organiseert zater dag 14 augustus de Kreken Wandel- en Fietstocht. Deze tochten leiden langs de di verse sporen van de watersnoodramp, zoals het Krekengebied van Ouwerkerk, de be graafplaats, het gemaal van Viane en de oude zeedijk. De routebeschrijving bevat over deze plekken uitleg. De verschillende routes zijn ook op andere dagen te lopen. Er zijn vier wandelroutes: 10, 15, 25 en 42 kilometer en twee fietsroutes: 25 en 42 ki lometer. Voor de 42 kilometers kan inge- chreven worden tussen 08.00 en 11.00 uur en voor de overige afstanden tussen 09.00 en 13.00 uur. Kosten voor deelname bedra gen €2,50 voor volwassenen, €2,00 voor le den van de wandelbond KNBLO, en €1,00 voor kinderen tot 12 jaar. Meer informatie op de site van het Waters noodmuseum: www.watersnoodmuseum.nl grilpan kort aan beide zijden. Er hoeft geen olie of boter toegevoegd te worden. Dep de tonijn gewoon met beide kanten in het bedje van olijfolie, rozemarijn en tijm. Door de tonijn tijdens het grillen een kwartslag te draaien aan elke zijde ontstaat een mooie 'grilruit'. Zorg ervoor dat de to nijn goed rood blijft! Hij wordt niet voor niets de biefstuk van de zee genoemd. Zorg er intussen voor dat de pasta warm en gemengd is met de ingrediënten. Leg in het midden van het bord een nestje pasta. Rol een vleesvork enkele malen rond in de pan met pasta en rond de vork ontstaat een nestje. Snij de tonijn diagonaal door midden en leg de helften tegen het pasta nestje aan. Dresseer op de tonijn nog wat notensla (rucola) en sprenkel over het ge hele gerecht wat olijfolie, rozemarijn en tijm die over is van het olijfoliebedje. Wijntip: Portugese Vinho Verde of Spaan se droge witte wijn. ZOMERGAST Lees de rubriek Zomergasten met toeristen die in zeeland vakantie vieren terug op onze website: www.pzc.nl/zomer. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto 10.07-07.11 2010 www.zeeuwsmuseum.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85