binnenland 17 'Duo vermoordde matroos' Ministerie voor rechter om lawaai Awacs Nederlander dood op Bali Banken zouden door prijsafspraken de hypotheekrente te hoog houden Finale Morres Zomer Voordeel BRAZILIË Nederlanders erkennen dat ze bij diefstal van jacht man overboord gooiden Opvang asielgezin Rondleiding tijdens verhuizing 5°/o 10°/o zaterdag 7 augustus 2010 DEN HAAG - Terwijl verschillende politieke par- door het gebouw gewoon door. Het CDA zal door groeide PVV, die een grotere ruimte nodig heeft, tijen zichtbaar aan het verhuizen zijn binnen de de verkiezingsnederlaag van juni noodgedwon- neemt de fractiekamer van het CDA over. Tweede Kamer, gaan de vrijdagse rondleidingen gen een kleinere zaal betrekken en de fors ge- foto Valerie Kuypers/ANP De Nederlandse justitie nam onderzoek over van Braziliaan se autoriteiten en verdenkt twee Nederlanders nu offici eel van moord op een ma troos. Beide mannen zijn al in mei aangehouden. DEN HAAG - Twee Nederlandse mannen hebben verklaard dat ze in juli 2005 tijdens een proefvaart met een zeiljacht een 36-jarige Braziliaanse matroos overboord hebben geduwd en op open zee hebben achtergelaten. Het lichaam van de Braziliaan is nooit terugge vonden. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Den Haag gisteren la ten weten. De twee moeten op 13 augustus voorkomen voor de recht bank in Den Haag op verdenking van moord. Het gaat om een 49-jarige man zonder vaste woonplaats en een 29-jarige man uit Zoetermeer. Ze zijn beiden al in mei aangehou den, maar het Nederlandse Open baar Ministerie besloot gisteren het nieuws naar buiten te breng en. De Braziliaanse autoriteiten be gonnen in juli 2005 al een onder zoek naar de vermissing van de matroos. Hij was voor het laatst ge zien in het gezelschap van de twee Nederlanders die zich destijds voordeden als potentiële kopers van een zeiljacht waarmee ze met de man een proefvaart maakten. Het jacht en de matroos keerden niet terug. De Braziliaanse autoriteiten heb ben justitie in Nederland in juli 2009 gevraagd het onderzoek van hen over te nemen. Uit het onderzoek bleek dat de Nederlan ders inmiddels naar hun vader land waren teruggekeerd. Na het vertalen en bestuderen van de stukken en het verhoor van getui gen in Brazilië werden de twee als nog gearresteerd. Ze hebben in middels verklaard dat ze de man enkele kilometers uit de kust over boord hebben geduwd. De ma troos wist zich nog aan de reling vast te klampen maar moest uitein delijk loslaten. De Nederlanders lieten hem vervolgens in open zee achter. Het tweetal zal in Neder land worden berecht, aldus een woordvoerster van justitie. SCHINVELD - De Vereniging Stop Awacs in de Limburgse gemeen ten Onderbanken en Brunssum spant een kort geding aan tegen het ministerie van Vrom. De vere niging eist daarin een dwangsom voor iedere keer dat een Awacs-vliegtuig meer dan 100 deci bel aan geluid boven bewoond ge bied veroorzaakt. Stop Awacs verwijst naar een uit spraak van de Raad van State op 7 april van dit jaar. De vereniging leest daarin dat vliegtuigen van de naburige Navo-basis in het Duitse Geilenkirchen boven Limburg on der de 100 decibel aan lawaai moe ten blijven. Uit metingen blijkt dat die grens regelmatig wordt over schreden, aldus Stop Awacs. Stop Awacs wil ook dat Vrom aan alle inwoners van Brunssum en Schin- veld die binnen de lawaaizones wonen, met terugwerkende kracht een schadevergoeding betaalt we gens geleden overlast. Stop Awacs denkt daarbij aan 2500 euro per jaar per inwoner. Verder wil de ver eniging een schadevergoeding voor tachtig inwoners van Bruns sum. DEN HAAG - Afgewezen asielzoe kersgezinnen die met minderjarige kinderen in asielzoekerscentra ver blijven krijgen opvang als hun ver trek uit ons land niet direct kan plaatsvinden. Dat zegt minister Ernst Hirsch Ballin. Ook blijft hij onderdak bieden aan gezinnen die zich met kinderen in de 'vrijheidsbeperkende locatie' voorbereiden op vertrek. De Ka mer had de minister vragen ge steld over de situatie van een gezin dat in Ter Apel een herhaalde aan vraag indiende, maar in eerste in stantie niet in de opvang mocht. DEN HAAG - De Vereniging Eigen Huis (VEH) trok gisteren aan de bel omdat de hypotheekrente te hoog zou zijn. Banken zouden de lage rente op de geldmarkt niet doorberekenen aan hun klanten. Een onderzoek naar verboden prijsafspraken is dus op zijn plaats, meent VEH. De kans dat zo'n onderzoek iets oplevert is klein, zegt de Tilburgse hoogleraar Sylvester Eijffinger, die erop wijst dat er binnen de Euro pese Unie sprake is van een vrije markt waarop volop concurrentie is. „Prijsafspraken zijn domweg niet mogelijk. Als die er zouden zijn, hadden de Europese autoritei ten allang op de stoep gestaan." Het idee dat banken het onderling op een akkoordje gooien, hangt sa men met het feit dat de Nederland se markt door vier grote banken wordt gedomineerd. „Maar het staat elke buitenlandse bank vrij om hier actief te worden", zegt Eijffinger, die erop wijst dat nog niet zo lang geleden Deutsche Bank en Royal Bank of Scotland hier hun geluk gingen beproeven. Dat de hypotheekrente in Neder land in vergelijking met andere lan den aan de hoge kant is, is niet on juist, maar wel verklaarbaar. Zeker in vergelijking met Engeland is in Nederland sprake van lange looptijden. Dat betekent simpel weg dat een bank op zijn beurt ook voor een langere periode aan geld moet zien te komen. En hoe langer een lening duurt, hoe kost baarder dat wordt. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) stelt dat de hypo theektarieven op dit moment hele maal niet hoog zijn (3,1 en 3,6 pro cent voor leningen met een loop tijd van respectievelijk één en vijf jaar). Een woordvoerder stelt bovendien dat Nederland naast de grote aan bieders nog tientallen andere hy potheekverstrekkers heeft. Wel is het zo dat buitenlandse banken op dit moment niet zo snel elders gaan opereren, zegt hoogleraar Jaap Koelewijn van Universiteit Nyenrode. Koelewijn: „Het is risicovoller dan op je thuismarkt en je krijgt te ma ken met lokale spelers." De Tweede Kamer wil opheldering van demissionair minister Jan-Kees de Jager van Financiën over de ho ge hypotheekopbrengsten van de banken. CDA, WD, SP en Groen- Links hebben vragen gesteld. „Naar de consument toe moet je iedere verdenking van prijsafspraken zien uit te sluiten", aldus CDA-Kamer- lid Elly Blanksma. Volgens SP-Ka- merlid Ewoud Irrgang moet de Ne derlandse Mededingingsautoriteit (NMa) de zaak 'tot op de bodem uitzoeken'. KUTA - Een 60-jarige Nederlandse toerist is dood aangetroffen op Ba- li. Dat bevestigt een woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken. Hotelpersoneel ging bij de kamer van de man kijken om dat hij niet op tijd uitgecheckt had; maar vond hem hangend aan een nylon koord, schrijft de Ja karta Globe. Zijn handen en voe ten waren vastgebonden met tape, maar de politie kan nog niet zeg gen of het om moord of zelf moord gaat. www.morres.com voordeel* voordeel* bij aankopen bij aankopen vanaf 500.- vanaf 1000.- bij aankopen vanaf 1500.- bij aankopen vanaf 2000.- En Op- en Topruiming met kortingen tot wel "70°/o Profiteer nog t/m 15 augustus van deze unieke actie *Het voordeel is geldig op de hele collectie en is in de vorm van een wooncheque of de helft in directe korting op uw nieuwe order. Kijk voor de voorwaarden op morresTcom of vraag ernaar in de winkel 1QO leder zijn woonplezier WON N Hulst (Zeeuws Vlaanderen) Alle dagen open van 10 tot 18 uur, ook op zondag Industrieterrein Tol-Morres Industrieweg 24561 GH Hulst» Tel: 0114-388 388» Mail info@morres nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7